Taimetarkus: leeskputkevein leevendab valulikku köha

Harilik leeskputk (Levisticum officinale) on mitmeaastane kõrgekasvuline (isegi kuni 2 m) rohttaim sarikaliste sugukonnast. Tema kodumaaks peetakse Aasiat ja Lõuna-Euroopa mägiseid alasid. Meil kasvab ta kultuurtaimena, kuigi metsistub kergesti.

Rahvapäraselt kutsutakse leeskputke taliselleriks. Tal on väga tugev ja omapärane lõhn.

Keskaegne ravitseja Püha Hildegard ütles: “Leeskputkes on mõõdukalt soojust.” Ning soovitas taime kasutada maoprobleemide, kilpnäärmehaiguste, hingamisteede põletike, samuti premenstruaalsete vaevuste puhul.

Kui köha teeb rinnus valu, jooge leeskputkeveini:

Võtke võrdsetes osades leeskputke ja salveid ning kaks korda niipalju apteegitilli kui kaht esimest. Pange need hea veini sisse niikauaks, kuni vein taimedest maitse saab (vähemalt 12 tundi). Seejärel kurnake taimed välja.

Enne joomist soojendage veini, jooge pärast sööki. Tehke seda niikaua, kuni tervis tagasi tuleb.

Hildegardi köögis oli leeskputk peamiselt puljongite maitsestaja (nagu ka tänapäeva puljongikuubikutes). Kui retseptis on mainitud “peotäis maitserohelist”, siis on selles pundis alati ka leeskputk koos peterselliga.

Leesputke kasvatamisest kodusel ürdipeenral saad lugeda SIIT.


Pikemalt saad taimedest, mida Püha Hildegard ravitsemisel kasutas, lugeda raamatust “Tervis kogu eluks. Hildegardi taimeravi saladused“.

Seotud