Suurem osa poes müüdavast meest polegi tegelikult mesi

Suurfirmad, kes müüvad oma “mett” poeriiulitel, ei taha oma tootes näha õietolmu. Kas on kokkusattumus, et õietolmu puudumine muudab mee päritolu tuvastamatuks ja ainult üks pakendaja on väitnud, et nad kasutavad Hiinast pärineva mee vältimiseks ettevaatusabinõusid?

Näib, et suurfirmad lihtsalt ei suuda lõpetada kõikjale vahele segamist. Isegi midagi nii naturaalset ja läbi aegade austatut nagu mesi tuleb neil töödelda seni, kui see ei meenuta enam kuidagi oma esialgset kuju.

Food Safety News viis läbi katsed meega, mida müüdi eri poodides USA kümnes osariigis ja Washingtonis. Mee õietolmusisaldust hindas juhtiv mellisopalünoloog (mees leiduva õietolmu uurija).

Ja nende katsete tulemused? 76% kõigist meenäidistest ei sisaldanud üldse õietolmu. Sealjuures ei sisaldanud õietolmu ükski neist näidistest, mis olid pakendatud väikeste üksikute portsjonitena. Teisest küljest oli turult, tarbijate ühistutelt ja naturaalse toidu kauplustest ostetud meel olemas oodatud täiskogus õietolmu.

Miks see kõik üldse loeb? Isegi USA toidu- ja ravimiamet FDA väidab, et kui toode on niivõrd filtreeritud, et sellest on kogu õietolm eemaldatud, ei saa seda meeks pidada. Sellel aga pole iseenesest suurt tähtsust, sest FDA on meetööstuse suur sõber ega kontrolli tegelikult mee õietolmusisaldust.

Mees leiduv õietolm on täis proteiine, vitamiine, mineraalaineid, lipiide ja süsivesikuid. Lisaks toiteväärtusele aitab mesi ka kõhuhädade, allergiate, aneemia, üleväsimuse ja teiste probleemide puhul. Mesilased segavad lilledelt pärineva õietolmu nektari ja ensüümidega, mis muudabki mee tõeliseks supertoiduks.

Tundub veidrana, et mee pakendajad eemaldavad esmalt meest õietolmu, eriti arvestades seda, et protsess on kulukas ja vähendab toote kvaliteeti. Ühe firma esindaja ütles, et “Põhja-Ameerika tarbijad tahavad, et nende mesi oleks täiesti läbipaistev” (kasutu sõnakõlks), ning teine kostis, et “töödeldud mesi püsib riiulitel kauem” (kinnitades nõnda, et asi on rahas).

Asi on tõepoolest rahas ja see ulatub kaugemalegi lihtsalt mee säilitusaja pikendamisest. Kogu õietolmu eemaldamine muudab “mee” päritolu täiesti tuvastamatuks. See võimaldab pakendajatel kasutada mett mis tahes maailma osast, kaasa arvatud Hiinast.

Paar aastat tagasi avastati, et Hiinast pärit mesi on saastunud klooramfenikooli ja teiste ohtlike loomaantibiootikumidega. Ühendriikide pakendajad impordivad umbes 55 miljonit kilo mett Aasia riikidest, millest suur osa on lihtsalt Hiinast tuleva mee transpordi vahepunktid.

Mee tavaline filtreerimine, mille käigus eemaldatakse mesilaste osad, vaha ja muu praht, on täiesti normaalne protsess. Pole mingit põhjust ülipeeneks filtreerimiseks, mille ainus eesmärk on eemaldada meest õietolm. Ilma õietolmuta ei ole aga võimalik kindlalt väita, kust on mesi pärit. Sellised suurfirmad nagu Sioux Honey Association, mille kaubamärkide hulka kuuluvad muuhulgas Sue Bee ja Clover Maid, ei vaevu küsimust isegi kommenteerima.

Kuid USA suuruselt kolmas pakendaja Golden Heritage Producers väidab, et neil on kasutusele võetud ettevaatusabinõud vältimaks Hiinast pärinevat mett. Firma esindaja ütles järgmist: “Meevahendajad teavad, et kui algproduktis ei ole üldse õietolmu, siis meie seda ei osta ega sellega tegemist tee, sest ilma õietolmuta pole võimalik mee päritolu määrata.” Sellest hoolimata eemaldab Golden Heritage meest ise kogu õietolmu, sest nende sõnul pikendab see mee säilimisaega.

Seega paistab, et suurfirmad, kes müüvad oma “mett” poeriiulitel, ei taha oma tootes näha õietolmu. Kas on kokkusattumus, et õietolmu puudumine muudab mee päritolu tuvastamatuks ja ainult üks pakendaja on väitnud, et nad kasutavad Hiinast pärineva mee vältimiseks ettevaatusabinõusid?

On kohutavalt kahju, et mesi – mitu sajandit hinnas olnud imeline naturaalne toode – on sattunud suurtööstuste ahnuse ohvriks ja kaotanud ühtlasi selle, mis teeb meest tõelise mee.

Me võime ise selle vastu võidelda, kui ostame mett kohalikelt mesinikelt ja pakendajatelt, kes on kinnitanud tervisliku ja õietolmurikka mee kasutamist.

Tõlkinud: Joonas Orav

Allikas: Unusta madal immuunsus ja turguta end selle supersegu abil!

Kasulik teada – mee vähemtuntud tervendavad omadused

7 enim kasutatavat ravimit ja nende looduslikud vasted

Seotud