Supervili avokaado on üks tervislikumaid toite meie söögilaual

Avokaadod pole mitte ainult super maitsvad, vaid ka väga tervislikud. Nad sisaldavad 20 tervislikku toitainet, mis muudavad maheda puuvilja üheks tervislikumaks sinu toidulaual. Täna uurime Vegamama.ee vahendusel, milles täpsemalt seisneb avokaado tervislikkus.

Avokaados on suur hulk vitamiine (A, B1, B2, B3, B5, B6, C, E, K). Vili sisaldab suures koguses antioksüdante, monoküllastumata rasvhappeid, põletikku alandavaid omega-3 rasvhappeid ja kiudaineid, mis on kõik olulised hea tervise säilitamiseks.

Kaalium

See toiteelement on esmavajalik kõikide keharakkude normaalseks toimimiseks nagu näiteks ajutegevusele, veresuhkru alandamiseks, vererõhu alandamiseks, luude tugevdamiseks ning isegi stressitaseme langetamiseks. Avokaadode söömine ei muuda sind just targemaks, aga suudab ajurakkude kasutamist optimeerida. Vähendades stressisümptomeid ja üldist väsimust aitab suur kaaliumi kogus kaasa efektiivsemale ajutööle. Avokaado sisaldab isegi rohkem kaaliumi, kui meie teine lemmik, banaan.

Vitamiin B6

Tegemist on vitamiiniga, mis aitab toota antikehi. Avokaado söömine annab su immunsüsteemile turgutussüsti ning aitab kehal paremini haigusi tõrjuda.

Vitamiin K

See vitamiin aitab hoida luud tervena ning parandab vere hüübimisvõimet.

Magneesium

See toiteelement toetab luude ehitust, närvitegevust ja on esmavajalik toidust energia ammutamiseks. Avokaado toimib toitainete võimendajana, mis tähendab, et selle viljaga koos söödud toitained ning vitamiinid imenduvad kehas paremini.

Antioksüdandid

Avokaadod pakatavad antioksüdantidest, mis vastutavad keharakkude uuendamise eest. Ka luteiin, vitamiinid C ja E sisaldavad endas suurt kogust antioksüdante, mis aeglustavad vananemisprotsessi ning tervendavad silma- ja naharakke.

Avokaados sisalduvad monoküllastumata rasvad tagavad sulle pehme, noorusliku naha ja säilitavad ka noorusliku jume. Lisaboonusena stimuleerivad need suurepärased viljad ka kollageeni tootmist, mis tähendab, et enneaegset vananemist pole oodata – see on reaalselt kortsuvastane kreem, mis töötab seespidiselt.

Rasvad

Avokaadod koosnevad 75-80% rasvadest, mis suuremas osas on monoküllastumata ja polüküllastumata rasvad. Head rasvad aitavad hoida tervislikku kolesteroolitaset. Viljad ei sisalda absoluutselt transrasvu ja ainult minimaalses koguses küllastunud rasvu

Avokaadod on küll väga kasulikud, kuid see ei tähenda, et peaksime neid iga päev tarbima. Paar avokaadot nädalas on mõistlik kogus, et isu täis süüa ja vilja tervislikest omadustest maksimaalset kasu lõigata. Kasuta avokaadot näiteks smuutides, salatites või määri leivale.

Minu lemmiksöök avokaadost on hoopiski mahe guacamole – imeline dipikaste juurikatele ning lisandiks salatite või panniroogadele, mis kaob kausist nagu võluväel.

Maheda guacamole retsept

Vaja läheb:

2 küpset avokaadot

2 keskmist tomatit (ilma seemneteta)

¼ punast sibulat

¼ sidruni mahl

maitse järgi soola

Valmistamine:

Pigista kaussi sidrunimahl ja lisa sinna veidi soola. Poolita avokaado, lõika endale meeldiva suurusega kuubikud ning tõsta kaussi. Kui soovid kreemjamat tekstuuri, siis võid avokaadotükke kausis veel natuke kahvliga muljuda. Eemalda tomatite seest seemned (keskmine osa), et dipikaste liiga vedel ei jääks. Haki tomatid ja sibul hästi peeneks ning tõsta kaussi. Sega kõik ära ja maitse. Vajadusel lisa veel soola või sidrunimahla. Ürita proovides tervet kaussi mitte tühjaks süüa ja valmis ta ongi!

Nüüd võid kausi täie rahuga tühjaks süüa. Head isu!

Allikas: Vegamama.ee

Seotud