Sügav ja kiire lõdvestus jooga nidra tehnika abil

Me magame 1/3 oma ööpäevast, 1/3 oma elust. Jooga nidra on üks kõige tugevama mõjuga taaslaadimise vormidest, võimaldades ühe tunniga samaväärse puhkuse, mida pakub nelja tunnine tavaline uni.

Miks me vajame puhkust?

Selleks, et ärkvel olles efektiivselt tegutseda, on vaja hästi magada ja olla puhanud. Kui inimene tahab tõelist progressi, peab ta teadma, kuidas kasutada oma öid samuti, nagu ta kasutab päevi. Seda oskamata ollakse lihtsalt kaua üleval, millega tekitatakse nii füüsilist, vitaalset kui ka sageli mentaalset tasakaalutust.

Jooga nidra on treening, mis õpetab sügavalt ja kiiresti lõdvestuma ning ka öösel kvaliteetselt magama. See tähendab, et nidra on eriti kasulik neile, kelle tegutsemist häirivad unevõlg, unetus ning kiire elutempo juures võimetus lõdvestuda. Kvaliteetse puhkuse kaudu soodustab nidra uue info omandamist, selle säilitamist ning hilisemat mälust ülesse leidmist. Nidrat kutsutakse ka mõistusest ülevalpool oleva intellekti äratajaks, omades võimekust avada selle potentsiaali ning võtta kasutusele intuitsiooni.

Une kosutavuse määravad nii selle kestvus, kui ka selle kvaliteet. Mida parema ja sügavama kvaliteediga uni on, seda vähem tunde on seda vaja. Samas tähendab see ka vastupidist – unevõlg võib tekkida isegi 8-tunnise unega, kui uni pole olnud hea kvaliteediga. See tähendab et oled ärgates rohkem väsinud kui olid magama minnes. Kui oled hommikul väsinud, on see ajus jätkunud kontrollimatu aktiivsuse tagajärg.

Une eesmärk on võimaldada kehal vabaneda toksiinidest, käivitada ajuvedeliku abil puhastusreziim, puhata närvi- ja hormonaalsüsteemi ning laadida füüsiline, vitaalne ning mentaalne tasand taas energiaga. Kõige suurem mõju unele on sellel, kuidas magama on jäädud.

On terve rida väsitavaid unenägusid, mida saab vältida, kui olla valmis enne magama jäämist end veidi voodis sirutama-lõdvestama, esitada taotlus värskenduseks ning kontakti saavutamisega parima, teadliku osaga endast. Ideaalis peaks uni olema nagu transs või meditatsioon, mille jooksul toimunust sa mäletad kõike. Selline puhkuse viis ravib nii hommikuse raskuse, mis tuleneb sügavast teadvusekaotusest kui ka halvad, vitaalse ning mentaalse superaktiivsusest tingitud unenäod.

Mis on jooga nidra?

Jooga nidra põhimõte on teadlikkus. Praktika käigus võõrutatakse teadlikkus välismaailma objektide juurest ja suunatakse sissepoole. Eesmärgiks on seejärel uurida ja ületada mõistuse erinevad vormid ning sellega seotud kannatused.

Väsinud inimestele pakub jooga nidra sügavat ja väga kosutavat und ning leevendab takistusi pingeid täis maailmas. Magamine pole küll veel jooga nidra, kuid võib osutuda inimeste jaoks äärmiselt kasulikuks praktika hüveks.

Teistele tähendab see võimalust jääda teadvele ajaks, mil alateadvus avab oma väravad. Seda praktika faasi kutsutakse psüühiline uni. Siis saab inimene teada oma hirmudest, ihadest, peidetud valust ja muust, mis päevasel ajal on tema pilgu eest varjatud. Sellisel puhul taipab inimene, et parem on tuua kõik päevavalgele ja lõplikult vabaneda, kui lasta nendel jõududel alateadvuse hämaruses edasi talitada, ise seda ignoreerides. Nii et jooga nidra algab isikliku alateadliku mõistuse uurimisega ning eristamisvõime paranedes võimaldab liikuda ka kosmilise, kollektiivse alateadliku mõistuse uurimiseni.

Edasijõudnutele pakub nidra võimalust ületada kõik mõistuse alateadlikud vormid, jõudes ilma unenägudeta puhkeseisundini, kus on vaid olemasolu, teadlikkus ja õndsus (Sat-Chit-Ananda). See on jooga nidra kõrgeim saavutus, võimaldades stabiilset kontakti oma täis-teadlikkusega, mida kutsutakse ka Turiya seisundiks.

Kuidas see käib?

Jooga nirdat viib läbi juhendaja ja osalejal pole vaja teha midagi muud, kui vaid kuulata juhendaja häält. Ideaalis toimub kogu treening pikali, selili asendis. Esialgu juhendatakse inimene läbi füüsilise lõdvestuse ning kogu edaspidine praktika toimub seespool. Väline vaatleja ei tee vahet, kas inimene magab või teeb jooga nidrat. Seespool tehakse läbi teadlikkuse ringkäik, mille eesmärk on lõdvestada kogu kesknärvisüsteem, tuua teadlikkus sissepoole ning valmistada ette selle ühesuunalist keskendumist.

Kõige tähtsam komponent on juhendaja abil teadlikkuse säilitamine, et selle kaasabil vaibutada aktiivsus nii oma vitaalsel kui mentaalsel tasandil. Selge mõistus ja mentaalsuse lõdvestamine on kõige tähtsam faas, et kosutavalt mõjuks nii treening kui ka öine uni. Kuna kogu praktika jooksul ei tohi sisemiselt liigselt pinges olla ja samas mitte ka teadvust kaotada, vaid tuleb leida sobiv tasakaal nende kahe vahel, on eelis nendel, kes on varasemalt tegelenud meditatsiooniga.

Lihtsustatud nidra versioon, mida igaüks saab õhtul voodis läbi viia

Kui oled väga väsinud, siis viib liiga äkiline magama jäämine täieliku teadvusekaoni, nagu langeksid musta sügavlikku. Harjumatu soovitus on seega väga väsinuna mitte silmapilkselt magama jääda. Alati, kui võimalik tee hoopis nii: siruta aeglaselt voodis lamades oma lihaseid ja lõdvesta kõik närvid, kuni su keha lamab voodis nagu hunnik märgasid riideid. Nagu poleks sul ei lihaseid ega luid.

Sama tuleb teha nüüd ka emotsioonidega, mis päeva jooksul sai aktiveeritud ja lõdvestada ka mõistus. Ära keskendu ühelegi teemale, püüa arutleda ega meenutada – luba kõigel tasapisi taanduda. Võid endamisi hingamise taktis loendada 50-ni, et see lihtsam oleks ja siis loobuda ka loendamisest. Loobu kõigist aktiivsustest. Kui see sul õnnestub, siis on seal nagu väikene leek, miski mis tärkab ja muutub suuremaks. Kuigi see pole nähtav asi, on see ometi miski, millest sa saad kohe teadlikuks. Kõik koondub sinna ja kui sa sellel hetkel magama jääd, tuleb sul parim võimalik uni. Sa jääd magama, kuid selle asemel, et langeda tumedasse raskesse süvikusse, magad sa keset kergust ja hommikul ärgates tunned end värske, energilise ning heatujulisena.

Autor: Helena Lass

24. – 25. jaanuaril toimub Salme kultuurikeskuses Jooga- ja muusikafestival. Dr Helena Lass viib festivali raames läbi Jooga nidra töötoa, kus annab praktilist nõu kõigile, kes soovivad teada, kuidas kiiresti ja sügavalt lõdvestuda. Vaata festivali programmi siit: http://www.joogafestival.ee/jooga-ja-muusikafestival-2015/ Piletid saadaval Ticketpros: https://shop.ticketpro.ee/et/external/link?ei=2634&af=1101

Seotud