Ava külgmenüü

“See kõik on sinu peas” ei tööta? Loe, miks stress ei ole ainult sinu peas, vaid ka närvisüsteemis!

Kas sulle on mõne ilmnenud stressiepisoodi jooksul lausutud järgnevat: "Ära muretse, võta rahulikult" ja "See kõik on su peas kinni"? Oleks ju tore, kui kogu pinge olekski nii lihtne läbi sõnade lahendada, aga ei ole.

Füsioloogia uuringud on näidanud, et stressile reageerimise mälu asub meie närvisüsteemis. Toome näiteks tavalise stressirohke olukorra. Sündmus, kus inimene tunneb abitust, lootusetust ja kontrolli kadu olukorra üle. Sellisel puhul tuleb mängu autonoomne närvisüsteem (ANS). ANS on osa närvisüsteemist, mis kontrollib meie alateadvusest tulenevaid füüsilisi tegevusi, näiteks hingamine. Kui olla veel täpsem, selles stressirohkes olukorras juhib ANS-i tegevust selle närvisüsteemi sümpaatiline haru. Lisaks aktiveerub adrenaliin keskajus – signaal hüpotalamuselt saadab hormonaalse sõnumi sinu ajuripatsi sagarale, mis omakorda stimuleerib sinu adrenaliinitootlikkust.Et aktiveerida “põgene või tegutse” käitumist, stressihormoonid nagu kortisool ja adrenaliin vabastatakse – need hormoonid aitavad meie kehadel järsult mobiliseeruda, et ohu eest põgeneda.

Ilma kontota saate ühes kuus lugeda kuni 5 tasuta artiklit. Selle artikli edasi lugemiseks logige sisse või liituge Alkeemiaga luues endale tasuta konto.