Scott Carney: mis meid ei tapa…

Carney on uuriv ajakirjanik ja antropoloog, kes otsustab paljastada oma raamatus “Mis ei tapa” järjekordse šarlatani – Jäämehe. See Hollandi guru on Wim Hof, kelle võime äärmuslikus külmas oma kehatemperatuuri kontrollida on tekitanud teadusmaailmas tõelise tormi. Scott Carney katsetab omal nahal Hofi meetodit: erinevad hingamisharjutused kombineeritud meditatsiooni ja külmas viibimisega. Loe Jesper Parve arvustust äsja ilmunud raamatu kohta.

Noorest peast tundus mulle, et mees peab pidevalt millegi poole püüdlema. See miski oli minu arvates raha, asjad ja kogu sellega kaasnev materiaalne elustiil. Kui saaks hüvesid varajases nooruses piisavalt, siis võiks mõnusalt ülejäänud aja rahulikult diivanil pikutada ja elu nautida. Ning mu keha ja meel oleksid mulle väga tänulikud, sest nad ei peaks enam pingutama.

Mida vanemaks hakkasin saama, seda rohkem hakkas kohale jõudma arusaam, et elu nautimisel ja diivanil pikutamisel ei ole midagi ühist. Samuti ka see, et mehe elus võiks missioon, kuid kindlasti ei pea selleks olema materiaalne heaolu.

Kõik inspireerivad inimesed kellega oma teel kohtusin, kõik kes saavutasid järjest oma elu eesmärke ning ka finantsilisi unistusi ei rääkinud kunagi, et saaks ainult kuskile pikali visata. Nad tegid hoopis kõvasti tööd. Kuid huvitav oli see, et nad nägid kogu selle toimetamise juures super head ja terved välja. Mis siis nende saladus oli? Ma arvan, et nad olid teadlikud sellest, et tegelikult ei ole meest loodud teleka ette pult käes magama. Mees on loodud võitlema, möllama ja kasvama. Ning siis vahepeal puhkama, et oleks jõudu edasi võidelda. See hoiab meid tervetena, nii meie keha kui meele.

Inimkeha ja meel on võimelised hullumeelseteks katsumusteks, kui neid vaid õieti treenida. Meie tänapäeva vatine elu keset kõiki mugavusi on muutnud meie kehad haprateks lillekesteks, kes esimese tuuleiili saabudes kohe murduvad. Kuid saladus on selles, et tegelikult ei ole meie kehad viimaste aastasadade jooksul unustanud. Unustanud seda, kuidas hakkama saada äärmusliku külmaga või taluda hullumeelset palavust. On unustanud küll meie meel, kuid õnneks saab meelt treenida.

Mees nimega Wim Hof on viimastel aastakümnetel hakkama saanud uskumatute saavutustega. Ta on nihutanud arusaamu inimkeha võimetest uskumatutesse kaugustesse. Ning ta soovitab ka teistel järele proovida, kuna sellistes piiride nihutamises pidavat peituma terve keha ja vaimu saladus. Aastaid peeti teda hullumeelseks enesepiinajaks, kuid nüüd on hakanud teaduslikud uuringud kinnitama tema väljaütlemisi.

Ma ise ei usu ühtegi eneseabi võtet, nõida, ravitsejat või teisitimõtlejat enne, kui ma ei ole nende poolt väljapakutut tundnud enda peal toimivat. Sama segane on ka ajakirjanik Scott Carney, kes teeb kaasa kõik Wim Hofi välja pakutud hullused, et veenduda omal nahal, kas tõesti on tegemist meie aja ühe põnevaima ja targeima mehega, või lihtsalt segasega, kes üritab kogu muud maailma oma usku pöörata…

Mis tulemused sellel kõigel on, loe lähemalt juba raamatust…

Oma mõtted Scott Carney raamatu “Mis ei tapa” kohta pani kirja Jesper Parve.

Vaata Scott Carney raamatu “Mis ei tapa” kohta lisa kirjastuse Helios kodulehelt.

Kuidas jäine vesi, äärmuslik kõrgus ja keskkonnaga kohanemine taastab meie kadunud evolutsioonilise vastupidavuse

Carney on uuriv ajakirjanik ja antropoloog, kes otsustab paljastada järjekordse šarlatani – Jäämehe. See Hollandi guru on Wim Hof, kelle võime äärmuslikus külmas oma kehatemperatuuri kontrollida on tekitanud teadusmaailmas tõelise tormi. Scott Carney katsetab omal nahal Hofi meetodit: erinevad hingamisharjutused kombineeritud meditatsiooni ja külmas viibimisega.

Carney proovib, kas suudab taastada kadunud evolutsioonilise tugevuse, kui jäljendada meie eellaste keskkonnatingimusi … Kas iga inimene – isegi see, kelle vaimuloom on millimallikas – peidab endas tohutu sisemise vastupidavuse varusid? Tema uudishimulik teekond on tõeliselt lummav – informeeriv, lõbus ja tervislikul määral ohtlik.

“Mis ei tapa” uurib süvitsi keha ja vaimu seoseid ning näitab teadust, mis on inimvõimete piiride nihutamise taga. Carney kohtub teadlaste, maailmakuulsa surfari Laird Hamiltoni ja paljude teistega, kes on Jäämees Hofi meetodiga parandanud märgatavalt füüsilisi võimeid, kaalust alla võtnud või saanud leevendust autoimmuunhaigustele.

Välju mugavustsoonist – lihtsalt hinga!

Seotud