Šamaanitar Shonchalai Hovenmei õpetused naistele maagilisteks argirituaalideks

Looduse stiihiate, elementidega, saab suhelda ka linnatingimustes. Iga naine on tuleaseme hoidja, perenaine, hoolimata sellest, kas ta elab jurtas, eramus või linnakorteris. Naisest sõltub mugavus ja kodune atmosfäär, lähedaste tervis. Hakassi shamaanisuguvõsa Ah Hasha (Valge Kont) ja Tuva šamaanisuguvõsa Bai-Kara (Suur Must) järeltulija Shonchalai Hovenmei jagab naiste saladusi allolevas loos.

Tuli

Hakassi traditsioonilises kogukonnas ei olnud Naine ainult jurta, miniatuurse Universumi perenaine. Ta sünnitas lapsi, vastutas pere tervise ja elukäigu eest ja kõige tähtsam, ta kujundas kogu rahva, pere, inimese moraalse südamiku tervikuna.

Esivanemate seisukohalt ei olnud midagi kõrgemat ja võimsamat Päikesesüsteemis, kui Tuli. Jumalikustades Tuld nimetame teda OT INE – Tule Neitsiperenaine – see on koduse tuleaseme kaitsjanna (Tule soomusrüü). Tulejumalanna annab soojust ja valgust, kaitseb peret ööpäevaringselt kurjade vaimude eest, toob peremehele edu ja rikkust, elab perepea eest hoolitsedes.

Varasemal ajal asus tulease jurtas keskel, seal kus seisis kolmjalg, millel rippus pada, kus valmistati toitu. Kui Naine üles ärkas, esmajärjekorras ta süütas Tule, toitis teda. Siis läks õue ja toitis Taevast ja Maad, et see päev oleks kõigi jaoks õnnelik.

Paljudele võib see kummaline paista, aga igal hommikul ma toidan oma gaasipliiti piimaga teega. Kastan nimetasõrme piimaga tee sisse ja kolme sõrmenipsuga heidan Tulle, kummardades Tulele.

Seda teen ma sellepärast, et mul on sisemine arusaamine sellest, et Tuli on võimas loodusestiihia ja selliste jõududega on parem sõbrustada. Arvatakse isegi, et Tuli lõi kogu meie maailma. Kodu jaoks tähendab Tuli loomulikult valgust, sooja, toitu, kindlustab rahu ja laste tervise.

Meil räägitakse : “Tuli, Sa oled tõde, Sa tead mis on õige”. Iga inimene tegelikult teab mingisugust sisemist tõde iseenda kohta ja ta arvab,et keegi teine seda ei tea. Meil aga usuti ja ma olen selles täiesti kindel, et Tuli puhastab halvast ja ta teab inimesest kõike, ka seda mis varjatud.

Kui teil ei ole kodus elusat Tuld, siis isegi elektripliit täidab koduse tuleaseme funktsiooni. Ta annab ju samuti sooja ja toitu ning ma soovitan kõikidel Naisetel sümboolselt toita ja suhelda oma koduse Tulega.

Eriti juhul kui kodus on juhtunud probleeme, keegi haigestus või on oodata mingit tähtsat projekti. Sellistel juhtudel võib isegi süüdata sümboolse lõkke, moodustada selle näiteks tikkudest mingile kindlale alusele ja toita nii elusat Tuld.

Kui veel midagi tõsisemat juhtunud on, siis võib ka taevast toita kolme sõrmenipsuga, et kõik oleks hästi. Kui aga veel midagi ülitõsist juhtunud, peab Puu ja Vee juurde minema, et kõike harmoniseerida.

Vesi

Praktiliselt kõikides korterites on olemas Vee elemendid. Tsivilisatsioon on meile kinkinud sellised mugavused nagu dušš ja wc pott. Neid võib kasutada oma kodustes rituaalides. Nendega võib teha puhastavaid praktikaid – mitte ainult füüsilisi, vaid ka energeetilisi. Kui on vaja millestki lahti saada, vabaneda, millelgi minna lasta, siis asendamatud abilised sellistes asjades on dušš ja wc pott. Pesemine duši all – see ei tähenda mitte ainult seda, et peseme ära kogu kehal oleva mustuse. Võime teadvusest ära pesta ka halvad mälestused, ebameeldiva jutuajamise. Kõige tähtsam on teie tugev soov millegagi jumalaga jätta – ja siis vajutagegi vetsupoti nupule.

Ma ei kasuta näokoorijaid, aga pea pesemise ajal duši all hõõrun näonahka juustega, sest vesi sõbrustab metalliga ja juukseid loetakse metallielemendiks. See protseduur mõjub hästi nii näonahale kui ka juustele. Juustel on väga oluline tähendus Naise elus. Nad koguvad informatsiooni ja võivad ümbritsevat puhastada. Liikumise ja tantsimise ajal on neil suur roll energeetiliselt puhastades enda ümbrust. Sellest ma räägin oma seminaridel ka, kuidas juukseid elustada ja tööle panna.

Õhk

Hea on hoida kodus paabulinnu sulgi, nad tõmbavad ligi edu ja õnne. Paabulindu ennast loetakse ju kõikides kultuurides pühaks linnuks. Minu juurde tulid paabulinnu suled esimest korda unes. Hiljem, kui viibisin Hollandis, need kingiti mulle. Paabulinnusilm sulel – see on Jumaliku päritolu sümbol, kodu hinged-vaimud armastavad neid väga. Samuti sümboliseerivad suled Õhku, Tuult.

Neid võib samuti väga edukalt kasutada puhastamiseks. Näiteks kui mul kusagilt valutab, on haige, siis ma lähen rõdule, hoian sulgi veidi tuule käes, et nad värskeneksid ja peale seda võtan nendega endalt pealaest jalatallani ära kogu negatiivse energia.

Peale taolist protseduuri tuleb suled taas tuule kätte asetada, et nad puhastuksid ja et Tuul viiks kaasa kõik ebavajaliku.

Maa

Kõigil meist on väga tugev ühendus selle maalapiga, kus me sündisime. Igal paigal maapeal on oma pulss, vibratsioon ja inimene hakkab juba emaüsas resoneeruma selle pulsi, selle vibratsiooniga. See tundub tema jaoks kõige turvalisem kogu elus.

Kui inimene kolib kuhugi teise kohta maakeral, siis tunneb ta esiti end seal üldiselt ebamugavalt. Samamoodi juhtus minuga kui ma kolisin Hakassiast Moskvasse. Ma igatsesin tugevalt kui ei saanud pikalt kodumaal käia. Muutusin isegi närviliseks ja pea hakkas valutama.

Kui siis ühe ekspeditsiooni käigus mul õnnestus oma kodukülla jõuda, taipasin ma, mida on vaja küsida ja teha, et see maa mind lahti laseks. Ma läksin kalmistule oma lähedaste hauale, kus me süütame traditsiooni kohaselt lõkke ja toidame esivanemaid. Mul ei olnud kaasas mitte mingisugust šamaaniatribuutikat, aga täiesti spontaanselt haarasin seal kätte plastmasstaldriku ja lusika ja hakkasin taguma, lausuma, et kõik oleks hästi.

See oli muidugi väga kummaline kombetalitus, aga peale seda algas tugev vihmasadu hiigelsuurte vihmapiiskadega. See kõneleb sellest, et Hinged ja Vaimud võtsid mind kuulda. Peale seda tundsin vabanemist.

Moskvas on mul altaril sünnimaa muld nii Tuvast kui Hakassiast. Ma soovitan kõigil inimestel, kes on kolinud, jätta jumalaga selle kohaga, kus nad varem elasid, selle maaga. See ei pea olema mingi kindel kombetalitus, tehke seda nii, nagu sisetunne ütleb.

Ja lõpuks: öelge endale võimalikult sagedasti, et te aktsepteerite ja armastate ennast. Tehke hommikuti seda, mida armastate ja korra nädalas ärge tehke mitte midagi. Absoluutselt mitte midagi. See on perenaise jaoks väga oluline protseduur. Ja nii algab teie päev alati hästi!

Shonchalai Hovenmei tarkused pani kirja Lilia Märtmaa

* * *

Kuula ka Olard Dixonit ja Shonchalai Hovenmenid jutustamas oma šamaanimaailmast Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”

Seotud