Rene Bürkland: hiina meditsiini võtted väsimuse ja läbipõlemise korral

Tuntud ja armastatud hiina meditsiini arst Rene Bürkland annab oma raamatus “Tervise alkeemia” nõu, kuidas võidelda väsimuse, kurnatuse ja läbipõlemisega.

Hiina meditsiin on aastatuhandete vanune teoreetiline ja praktiline süsteem, mille eesmärgiks on saavutada organismi sisemine tasakaal ning tasakaal keha ja väliskeskkonna vahel. Qi, millest ka allpool juttu tuleb, tähendab hiina keeles õhku, mida hingame. Lääne kultuuriruumis on qi’d hakatud nimetama ka energiaks. Meie kehas liigub qi mööda energiakanaleid, jõudes iga koe ja rakuni.

Ka yin ja yang on hiina meditsiini baasmõisted, mille kaudu saab lahti seletada nii haigusi kui ravi, aga ka kõiki loodusnähtusi tõlgendada. Universumi kaks ürgset jõudu yin’i ja yang’i on küll vastandlikud (tuli ja vesi), kuid nende vahel ei ole konflikti – need jõud toimivad harmoonias ja tasakaalus ning täiendavad üksteist. Terve inimese kehas on yin ja yang tasakaalus. See ei ole staatiline tasakaal, vaid pidevalt muutuv tasakaaluseisund, mis sõltub meie tegevustest, toitumisest, elukeskkonnast, aastaajast (talvel oleme yin-seisus, suvel aga rohkem yang-energias). Kui yin’i ja yang’i suhteline tasakaal organismis ning keha ja väliskeskkonna vahel kaob, tekib haigus.

Rene Bürkland annab raamatus väsimus, kurnatus ja läbipõlemine.

VÄSIMUS, KURNATUS (põrna yang’i nõrkus)

SÜMPTOMID

Krooniline väsimus, üldine nõrkus, immuunsuse langus, isu puudumine, jäsemete nõrkus, suur magusaisu, kahvatu jume, puderjas väljaheide, külmad jalad ja käed, üldine külmatunne, eriti kõhu piirkonnas.

Keel: kahvatu, suur, hambajälgedega, niiske.

PÕHJUSED

Põrna yang’i nõrkus on tänapäeval üks levinumaid väsimuse ja kurnatuse põhjuseid. Põhiliselt viivad selleni toitumisharjumused – liigselt temperatuurilt külmi toite ning toortoidu ja piimatoodetega liialdamine.

Teine sage põhjus on emotsionaalne – pikaajaline vaimne pinge ja muretsemine, mis kurnavad ära põrna qi ja yang’i.

Kolmas põhjus on kroonilised haigused, mis nõrgestavad nii neerude kui ka põrna qi’d.

RAVI

Tugevdada ja soojendada põrna qi’d ja yang’i.
Kui väsimus on tingitud põrna yang’i nõrkusest, ei aita energiajoogid ja muud stimulandid. Niikaua, kui põrna qi ja yang on nõrgad, ei tooda organism piisavalt energiat ja väsimus püsib. Ravi seisukohast on väga tähtis toitumine ja eluviiside muutmine – muretsemine, liigne vaimne töö ja stress nullivad ära igasuguse positiivse ravi tulemuse. Moksa kasutamine akupunktuuripunktidel annab selle probleemi korral hea tulemuse.

Punktid

Rm12 Zhongwan, Mg36 Zusanli, Kp20 Pishu, Kp21 Weishu, P3 Taibai, Rm6 Qihai.

Toitumine

Väldi kõiki yin’i tüüpi toiduaineid, mis on olemuselt ja temperatuurilt külmad ja jahutavad: jääjoogid, liigne toortoit, salatid ja puuviljad, tomat, kurk, troopilised puuviljad, arbuus, melon, ananass, kiivi, banaan. Hästi ei sobi ka piimaproduktid – piim, kodujuust, juust, jogurt jne. Jookidest ei ole soovitav roheline tee, piparmünditee, mineraalvesi, mahlad (apelsini ja tomati mahl) ning rafineeritud suhkruga tooted.

Kasuta sooje ja soojendavaid toite. Kaladest sobivad lõhe ja forell, lihadest lammas, kana ja loomaliha (puljongina eriti hea).

Puuviljadest sobivad põrna yang’i nõrkuse korral: kirsid ja murelid, aprikoosid ja virsikud, ploomid, datlid, viigimarjad, punased viinamarjad. Eriti hästi sobivad kuivatatud puuviljad – rosinad, viigimarjad, datlid, aprikoosid.

Köögiviljadest (kindlasti töödeldud kujul – aurutatud, keedetud või vokitud) võiks kasutada porgandit, pataati, kõrvitsat, kapsast, apteegitilli seemneid.

Joogid, mis põrna yang’i tugevdavad: apteegitillitee, ingveritee, vürtsitee (kaneel, kardemon, nelk jne), lagritsatee, punase viinamarja mahl.

Teraviljadest sobivad hirss, kaer, riis, tatar, polenta, pisarhein. Vürtsid, mis soojendavad põrna yang’i, on pipar, ingver, kaneel, kardemon, nelk, vanill, tähtaniis, apteegitill. Pähklitest ja seemnetest võiks kasutada seedermänni seemneid, pistaatsia-, sarapuu- ja kookospähkleid ning seesamiseemneid. Magustajatest sobivad mesi, vahtrasiirup ja rafineerimata roosuhkur.

PIKAAJALINE VÄSIMUS, LÄBIPÕLEMINE (neeru yin’i nõrkus)

SÜMPTOMID

Väga tugev kurnatus, läbipõlemissündroom, neerupõletik, spermatorröa, kehaline nõrkus, kroonilised peavalud, öine higistamine, jalgade ja käte kuumamine, kuiv kurk ja suu, alaselja valu, luuvalud, tinnitus, kuulmislangus, pearinglus, mälu halvenemine, impotentsus, infertiilsus, enneaegne ejakulatsioon.

Keel: pragunenud, katuta, võib olla punane.

PÕHJUSED

Kõik faktorid, mis põhjustavad neeru qi ja yang’i nõrkust, mõjuvad pikaajaliselt neeru yin’i kurnavalt. Samuti kurnavad neerude yin’i pikaajalised kroonilised haigused ja kõrge palavik. Rohke narkootikumide ja alkoholi tarvitamine kustutab kiiresti ära neerude energia, nii yin’i kui yang’i. Suur verekaotus, äärmuslik pinge ja stress ning krooniline unepuudus on samuti faktorid, mis võivad neerude yin’i kahjustada.

RAVI

Tugevdada neerude yin’i ja qi’d.
Ravi eesmärgiks on tugevdada nii neerude qi’d, yin’i kui ka yang’i. Kuna neerude yin ja yang on omavahel väga tihedalt seotud, siis tuleb tugevdada mõlemaid paralleelselt, aga natukene rohkem siiski yin’i. Neerude energeetilised probleemid tekivad pika aja jooksul, eriti neerude yin’i nõrkus, seetõttu on ka ravi pikaajaline. Lisaks punktide mõjutamisele, toitumisele ja taimeravile on esmatähtis elustiili muutmine ja qigong’i harjutuste tegemine. Vältida tuleb tugevat vaimset ja füüsilist ületöötamist, unepuudust, stressi ja liigset seksuaalset aktiivsust.

Punktid

N3 Taixi, Kp23 Shenshu, Rm4 Guanyuan, Dm20 Baihui, Mg36 Zusanli, P6 Sanyinjiao, Kp60 Kunlun.

Toitumine

Väldi tugevalt yang’i toniseerivaid toiduaineid ja valmistamisviise, teravaid, vürtsikaid ja kuumi toite, kohvi, musta teed, veini, teravaid vürtse ja liigset soola. Kuigi tugevdada tuleb mõlemat, nii yin’i kui ka yang’i, ei tohi alguses yang’i toniseerivate toitude- ga liialdada.

Kasuta neutraalseid ja niisutavaid toite. Sobivad austrid, teod, kaheksajalad, meriadru, pirn, viinamarjad. Köögiviljadest asparaagus, kapsas ja herned. Teraviljadest hirss, nisu, riis, rukis, mustad oad. Must seesam, Kreeka pähklid ja läätsed ning korditseps.

PIKAAJALINE VÄSIMUS, KURNATUS, LÄBIPÕLEMINE, MADAL VERERÕHK (vere nõrkus)

SÜMPTOMID

Esineb sagedamini naistel, kuna naised kaotavad igakuiselt menstruatsiooniga verd, siis võib neil kergemini tekkida vere “tühjus”. Sümptomiteks võivad olla üldine väsimus ja jõuetus, kahvatu ja tuhm jume, pearinglus, jäsemete tuimus, krambid ja värinad, menstruatsiooni puudumine või ebaregulaarne menstruatsioon, mälu halvenemine, unetus, küünte ja juuste nõrkus ja haprus.

Keel: kahvatu, väike ja kuiv.

PÕHJUSED

Krooniline verekaotus (menstruatsioon, verejooksud soolestikus, traumad, operatsioonijärgselt jne). Mittesobivad toitumisharjumused – organismil ei ole vere tootmiseks piisavalt materjali.

Vere tootmisele mõjuvad halvasti ka põrna kahjustavad toitumisharjumused – liigselt toor- ja külma toitu ning piimatooteid.

RAVI

Tugevdada verd, tugevdada põrna qi’d, tugevdada maksa verd.
Vere tugevdamisel on määrava tähtsusega toitumine ning vereloomes osaleva põrna tugevdamine. Kui vere nõrkus on tingitud liigsetest verejooksudest, siis tuleb ka sellega tegeleda.

Punktid

P3 Taibai, P6 SanYin jiao, Kp17 Geshu, Kp20 Pishu, Kp21 Weishu, S7 Shenmen, Mk8 Ququan, P10 Xuehai.

Toitumine

Väldi mõrudaid toiduaineid, sest need võivad liialt “kuivatada” verd, samuti ei sobi teravad ja kuumad toidud. Üldiselt peaks vere nõrkusega patsiendid vältima olemuselt tuliseid toite. Vastunäidustatud on kohv, must tee, teravad vürtsid ja alkohol.

Kasuta sooje ja neutraalseid toiduaineid, mereandidest sobivad austrid, teod, kaheksajalg, krabid. Lihadest sobivad kana ja kanamaks, loomaliha ja -maks, lambaliha ning erinevad lihapuljongid. Puuviljadest on soovitav süüa punast värvi puuvilju – kirsid ja murelid, maasikad, punased viinamarjad ja punased datlid; köögiviljadest peeti ja punast kapsast.

Jookidest punase viinamarja mahl, kirsimahl, peedimahl, punased teed (roos, hibiskus), mõõdukas koguses punane vein, teraviljadest riis, hirss, rukis, tatar.

Verd tugevdava toimega on Hiina taimedest Hiina heinputk, kratikübar, goji-marjad ehk Hiina taralõng ja longanipuu viljad.

Autor: Rene Bürkland

Allikas: Rene Bürkland: liigne muretsemine mõjutab kehakaalu

Võitle gripi ja külmetushaiguste vastu hiina meditsiini võtetega

Rene Bürkland: rõõm toidab südant, muretsemine nõrgestab põrna ja kopse, hirm kurnab neere

NÄDALA ALKEEMIK Rene Bürkland: tervise eelduseks on tasakaal