Regulaarne saunaskäimine on seotud pikema eluea ja parema tervisega

Eluea pikendamine ja elukvaliteedi parandamine on vahel lihtsamad, kui me arvata oskame. Tahad elada kauem ja parandada oma südame-veresoonkonna tervist – mine sauna. Soovitavalt vähemalt neli korda nädalas, vahendab Telegram.ee.

See näib liiga lihtne, et olla tõsi, kuid Soome teadlaste kinnitusel võib pika eluea saladus peituda justnimelt saunas higistamises. Soomlased on oma saunaarmastuse poolest legendaarsed ning eestlased ei jää neist ses osas sugugi maha. Saun on suurepärane abimees kehast toksiinide väljutamisel. Higiga väljub kehast palju ebavajalikke keskkonnast saadavaid aineid ning peenikeste veresoonte laienemine toob verd keha perifeersetesse osadesse, puhastades ka neid. Saunas või vahetult peale seda on hea võimalus koorida maha surnud naharakud, saades värskema ja siledama naha. Uhu saunahigi kindlasti hoolikalt maha.

Ei tasu alahinnata ka sauna sotsiaalset aspekti. Paremad suhted lähedastega toetavad meie südame tervist ning inimesed, kes tunnevad ennast lähedaste ja kogukonnaga kontaktis olevat, elavad kauem ja õnnelikumalt. Kui juba saun sooja panna, siis sageli saab sellest seltskondlik ettevõtmine. Saunalaval saavad vahel räägitud kõige huvitavamad jutud ning see on väärtuslik pere või sõpradega veedetud aeg.

Ei tasu unustada ettevaatlik olla

Kuigi uuringus osalesid ainult mehed, usub Laukkanen, et need tulemused laienevad ka naistele. Siiski kinnitab ta, et tulemuste kinnitamiseks on vaja läbi viia lisauuringuid. Teised uuringut kommenteerinud teadlased viitavad ka sellele, et korrelatsioon ei ole sama mis põhjuslikkus – see uuring ei tõesta, et saun põhjustab südame-veresoonkonna haiguste vähenemist, vaid näitab lihtsalt nende omavahelist seost. Oluline on ka silmas pidada, et uuringus kasutatud mehed käisid tüüpilises Soome saunas, kus on pigem kuiv õhk ja temperatuur 80°C kuni 100°C.

Nii et kui sul ei ole tuju minna jooksma või jõusaali higistama, mine vähemalt sauna. Veel parem on see, kui sa läheb kõigepealt trenni ja peale seda sauna. Siiski ei tasu aga unustada, et saunas tuleb käia teadlikult ja vastutustundlikult. Korralik higistamine viib kehast välja palju vedelikku, mis võib juba eksisteeriva südame-veresoonkonna haiguse, neeruhaiguse, liiga madala vererõhu tõttu osutuda ohtlikuks. Koos vedelikuga kaotad ka mitmeid vajalikke elektrolüüte, nagu naatrium, kaalium, magneesium ja kaltsium. Selleks, et oma südame ja lihaste tööd toetada, tuleb need elektrolüüdid taas asendada.

Alkohol on juba iseenesest diureetilise (kehast vett välja viiva) toimega. Saunaõlu võib-olla mõne jaoks iseenesest mõistetav traditsioon aga see viib veel enam kehast vett välja, mis võib viia ohtliku vedelike- ja elektrolüütide kaotuseni. Eelista õllele saunas ja peale seda pigem vett.

Allikas: Telegram.ee

Seotud