Reelika lugu: kuidas ma rasedusega 18 kilo juurde võtsin, enesekindluse ja atraktiivsuse kaotasin ning siis selle jälle tagasi sain

Reelika (30) ja Matti (26) on paar olnud neli aastat ja neil on kaheaastased kaksikud, poiss ja tüdruk. Reelika töötas enne kojujäämist moekunstnikuna ja Matti on modell – pildistab katalooge, aga teeb ka sõusid. Töö viis nad kokku ja moemaailm on nende ühine suur kirg. Nende probleem on selles, et Matti arvates on Reelika ennast käest lasknud ning pole tema jaoks enam atraktiivne. Mees ei suuda mööda vaadata sellest, et naise välimus on palju muutunud. Ta räägib, kuidas keha on hinge tempel: me peame selle eest hoolitsema, tervislikult toituma jne. Reelika vihastab selle peale: “Oota ise kaksikuid ja siis vaata, kuhu pärast need lisakilod panna”.

Atraktiivsus on keskmise mehe jaoks suhtevajadus number kolm. Naised võivad küll pahandada, et sisu peaks ikka välimusest tähtsam olema, aga… välimus on ka oluline. Atraktiivsus ei ole universaalne mõõde, mis hõlmab seda, et naine on kõhn, suurte rindade, laiade puusade, pringi pepu ja blondide juustega. See ei tähenda ka, et mees peab olema lihaseline, pikk ja nägus. See, mis pilku püüab, on inimeseti väga erinev, ja üks keskmine mees vajab, et tema partneri välimus käimise algusega võrreldes väga palju ei muutuks. Seega on ootus see, et väljanägemine säiliks, välja arvatud n-ö loomulik kulumine.

Atraktiivsuse juurde käivad ka riietumisstiil, juuksed, isiklik hügieen. See, et atraktiivsus on sageli mehe jaoks olulisem kui naise jaoks, on näha siis, kui paari moodustavad piltilus naine ja koleda väljanägemisega mees ning nad ilmselgelt naudivad teineteise seltskonda. Ju siis naine hindab selles mehes enim näiteks oskust väljendada hoolivust ja intiimseid vestlusi, millel pole välimusega mingit pistmist.

Reelika ja Matti teraapia näide

Uurin Reelikalt, kas ta ise tunneb, et tema välimus on muutunud. Enda sõnul oli ta enne tavalise kehaehitusega ja normaalkaalus. Sportlik pole ta kunagi olnud. Rasedusega võttis ta 18 kg juurde ja alles jäi pärast 12 kg. Rinnaga toitis umbes pool aastat, siis kadus piim ära. Reelika tajus, et nii kui ta 30 sai, aeglustus ainevahetus sammu võrra – “ealised iseärasused”, muigab ta.

Pärin, kuivõrd ta Mattiga koos välja minnes oma välimust tuunib. Selgus, et mitte eriti: kuna juuksurisse pole jõudnud, siis keerab ta juuksed krunni, paneb oma lohvaka lemmikkampsuni selga ja teksad jalga ning läheb. Meiki ei kasuta… et teagi miks – “vist ei pea oluliseks”. Enne värvis silmi ja huuli. Matti on püüdnud Reelikat veenda, et ta ennast liigutaks, aga see pole tulemust andnud. Nüüd ütleb ta otse, et Reelika peaks alla võtma, mille peale naine käib korra jalutamas või aeroobikas, aga siis jääb asi sinnapaika – pole jaksu, järjepidevust. Mida rohkem teda kaalupeale sunnitakse astuma, et ta ise ka muutust näeks, seda vähem tahab ta selle teemaga tegeleda. Ta ongi juba nähvanud, et “kui ei meeldi, mine otsi parem, st ilusam”.

Mind väga huvitab, millist eesmärki Reelika töö teenib -see tundub ka justkui olevat välimusele suunatud. Ta selgitab, et mood aitab isikupära välja tuua, mitte ilusamaks teha või maskeerida oma isiksuse vajakajäämisi. Palun, et ta joonistaks seda põhimõtet järgides järgmiseks korraks endale sobiva noore ema riietuse. Mõlemad muigavad. Tõepoolest, Reelika loob moodi pigem teistele, ise on ta ennast sellest justkui distantseerinud.

“Mida sa ise enda juures seksikaks kehaosaks pead?” Ta on kimbatuses ja vastab, et kui ma oleks lihtsalt palunud välja tuua midagi seksikat tema kohta, siis ta oleks öelnud huumor, aga keha juures ei leia ta midagi mainimisväärset. Mõistan, et ta ei tunne ennast ise ka atraktiivsena. Mil määral mõjutab Reelika enesetunnet Matti käitumine temaga? Reelika tunnistab, et kui ta pidevalt kuuleb juttu, et “mine trenni; kas käisid trennis; kas oled alla võtnud”, siis ta saab kogu aeg signaale, et ta pole piisavalt hea. Selle asemel et tekiks hasart midagi muuta, valdab teda hoopis kurbus. Natuke on ka viha: “Need on ju meie lapsed, keda ma kandsin ja kelle pärast juurde võtsin. Nüüd olen mina süüdi ja tehku midagi, muidu vaat et jäetakse maha.”

Mõtisklen hetke nende dünaamika üle. Kuidas nad teineteist mõjutavad ja mis paneks nad omavahel teistmoodi suhtlema, et siis n-ö ettekirjutus teha? Küsin Matti käest, kuidas tema saaks siin naist aidata. Ta nii tahaks vastata, et ei tea, ja panna see kõik tagasi Reelika õlgadele, aga ma ei lase.

“Mitte talle pinda käia?” pakub ta lõpuks. “See on hea mõte, aga mida veel?” Pakun ise ühe variandi: “Muuta trenni tegemine ühiselt veedetud toredaks ajaks?”

Reelika hakkab vastu vaidlema, aga ütlen kohe, et las ta pakub ise midagi paremat välja. “Kuidas saaks aidata Reelikal tervislikult toituda?” Matti pakub, et ta võiks ise rohkem kodus süüa teha. Braavo, mõte hakkab liikuma! Reelika ütleb, et nad võiksid poest vähem nisujahu ja valget suhkrut sisaldavaid tooteid osta, et kodus kapis oleks rohkem juur- ja puuvilju ning kerget liha või kala.

Mul on hea meel: selle asemel et oma viimase aja suhtlemismustris kinni olla, on nad valmis ühiselt asuma probleemi kallale. Palun neil teha kokkuvõtte, mis mõtted neile sellest vestlusest kõlama jäid. Matti ütleb, et nad lähevad nüüd kohe Reelikaga poodi ning ostavad nädala menüü jagu asjad valmis. Siis on tõenäolisem, et nad ei anna vahepeal tekkivale kiusatusele järele. Reelika tahaks Mattiga kepikõndi tegema minna. Tundub, et temas on soovi olukorda muuta, lihtsalt siiani on aur läinud selle peale, et Mattile selgeks teha: naise välimust ei sobi kritiseerida.

Päevikukatked

Matti

Ma olen nii tahtnud Reelikale ettepanekut teha, et võtku endale personaaltreener ja toitumisnõustaja ning seadku endale mingi konkreetne eesmärk, mille poole liikuda – ja mitte ainult minu pärast. Las keegi neutraalne isik räägib talle seda juttu, mida ta minu suust tulnuna ei kuula. Olen oodanud sobivat aega, aga praegu ei ole see hetk veel käes. See, et me käime kaks korda nädalas kepikõndi tegemas, on juba samm regulaarse liikumise poole. Ja nagu terapeut rõhutas, tuleb iga väikest sammu märgata ja kiita. Ostsin mingi kokaraamatu, kus on kerged argiroad, ja sealt siis vaaritan meile õhtusööke. Reelika ise teeb lõunaid. Loogika ütleb, et kui kaloreid vähem sisse sööd ja samas kulutad neid rohkem, siis mingil hetkel peaks kaal langema hakkama.

Reelika

Minu ema põlvkond hurjutas tütreid, et ei tohi hommikumantlis ja lokirullidega kodus sussi sahistada, oma mehe jaoks peab hoolitsetud välja nägema ja vajadusel selleks ka pingutama. Ju siis selles on oma tarkusetera, arvestades, et me oleme selle teemaga otsapidi teraapiasse jõudnud. Samas mind nii häirib see topeltstandard, et naismodelli käevangus võib küll kole vanamees olla, aga vastupidist ei kohta. Teen endale noore ema riietust. See on üks ütlemata põnev ülesanne. Vaatan ennast kui oma kehakujuga mannekeeni, kelle selga sobitada praktiline ja mugav kangas, ning päris palju mõtteid tuleb. Teen ühe kostüümi, millega kodus olla, ja ühe, millega saab ka parki ja poodi minna. Laste lõunaune ajal muudkui vuristan masinaga, kusjuures võtsin töölauaks kasutusele ühe köögitasapinna, mille kõrgus on just selline, et selle ääres saab püstijalu toimetada.

Matti

Mul olid päev läbi pildistamised ja kui ma koju tulin, siis ma üldse ei mäletanud, et Reelika oli plaaninud täna oma noore ema kollektsiooni valmis saada. Tulin tuppa ja kuidagi silmanurgast vaatasin, et ta õde on meile külla tulnud. Nad on sarnased, aga õde on veidi noorem ja hetkel ka saledam. Peatselt selgus, et “õde” on hoopis Reelika, ja kuigi ma tean, et ta on omatöös hea, siis oli see, mille ta oli enda jaoks loonud, ikka kohe muljetavaldav: värvikas, ebatäiuslikkuse oskuslik varjamine, juures sobiv kerge meik. Tõstsin ta spontaanselt õhku ja keerutasin, aga siis hakkas natuke raske – hahaha. Reelika oli vist meeldivalt üllatunud ja pobises, et teeb võib-olla teinekordki midagi endale, kui selline reaktsioon järgneb. Minu rõõm! Palusin tal selle selga jätta ja märkasin mitmel korral, et ta viskas peeglist möödudes endale pilgu – see on midagi uut, sest viimasel ajal on ta pigem peeglit vältinud.

Teraapia

Matti jagab minuga seda tähelepanekut, et Reelika vaatab nüüd vahel peeglisse. Räägin neile tunde ja teo seosest. Üks variant on see, et sul on hea tuju, mille tulemusel sa naeratad, vaatad peeglisse ja lähed siis näiteks laulukest ümisedes kööki süüa tegema. Teine variant on see, et sa teed naerunäo pähe, vaatad peeglisse, näed oma rõõmsat nägu ja sellest muutub su tuju heaks. Mida Reelika saaks teha, et ta tunneks ennast oma kehas paremini? “Võiksin uue kostüümiga peegli ees öelda: ma meeldin endale.” Selline enesesisendus võib tõhus olla. Uurin, kuidas see tema käitumist võiks muuta, kui ta usub, et on meeldiv. Reelika vastab, et siis ta ehk riietuks ka vastavalt ning julgeks rohkem flirtida või ahvatleda. Praegu ta seda ei tee, sest arvab, et Matti naeraks ta välja, umbes nii, et “mis sa paksuke siin hööritad ennast minu ees – sa ei suuda mind sellisena sütitada”. Mõistetav: Reelika soovib, et teda aktsepteeritaks sellisena, nagu ta on.

Mind aga huvitab, mis peale atraktiivsuse on veel selle põhjuseks, et inimene võiks olla heas vormis. “Mis võiks olla see põhjus, miks sa ise tahaksid olla paremas vormis?” Reelika sõnul oli ta vanaema tugevalt ülekaaluline ning lõpuks ta ei jaksanudki enam liikuda: tal kujunes välja diabeet ja tekkisid südameprobleemid. Reelika ei taha endale sellist tulevikku. Kergemana on kergem olla ja energiat on rohkem. Sisemine motivatsioon on palju suurema väega kui välimine ehk siis hirm ja sund.

Uurin Mattilt, mis on Reelikas seksikat? Matti toob välja näo, eriti silmad ja naeratuse, ning rinnad ning jalad – seega on palju asju, mis talle naises endiselt meeldivad. Seda on oluline ka Reelikale kommunikeerida, et jutt ei käi mitte “meeldin ja ei meeldi” kategoorias, vaid pigem “rohkem ja vähem” skaalal. Soovitan Mattil meeles pidada, et kehakriitilisi vestlusi pidades võiks välja tuua ka neid asju, mis on kenad – siis pigem suureneb soov veel kenam olla. Reelika on sellega nõus. Palun Reelikal ette kujutada skaalat 1-10, kus 1 tähistab seda,et “olen kole”, ja 10 “sekspomm”, ning leida sellel edasi-tagasi jalutades tunnetuslikult koht, kuhu ta tahab pidama jääda. Ta jääb 3 juurde – see on vastus küsimusele, kuidas ta oma välimust teraapiasse tulles hindas. Pärast teeme sama harjutust, aga number käib selle kohta, kuidas ta hetkel oma välimust hindab. Tulemuseks on 6. Mulle väga meeldib see harjutus, sest see annab võimaluse näha muutust. Visuaalsetele inimestele, kelle jaoks on põhiline info omandamise meel nägemine, on see tähtis. Mattil palun vastata sarnastele küsimustele Reelika kohta. Tema tunnetus on 3 ja 7. Ta tunnistab, et on ise ka üllatunud, et kuigi Reelika ei ole otseselt alla võtnud, on tema riietumisstiil, hoolitsetum välimus ja natuke suurenenud enesekindlus juba päris palju naise atraktiivsust mehe silmis tõstnud. Mul on väga hea meel nende mõlema üle!

Päevikukatked

Matti

Hea nali – Reelika tuli minult küsima, kas ma olen nõus kaks korda nädalas õhtuti lastega olema. Ta leppis ühe personaaltreeneri-toitumisnõustajaga kokku, et teevad kolmekuulise programmi, et vaadata, kuidas see mõjub, ja siis otsustada, millises vormis jätkata. Jipii!!! Kusjuures see ei ole mulle enam nii tähtis kui see, et ma näen, et tal on tõesti tekkinud soov ennast oma kehas paremini tunda. Mulle meeldib ka see, et ta on külge võtnud terapeudi soovituse, et kui on midagi, mida sa saad väikse vaevaga teha ja see teisele meeldib, siis tee seda. Nimelt ta värvib oma silmad ja huuled ära, kui me kodust välja läheme. Juuksurisse jõudis ka, aga pidas väga oluliseks rõhutada, et see oli ta enda pärast. Mulle meeldib, kui naine tahab kena välja näha ja näeb ka – esteetika on mulle oluline.

Reelika

Tundub, et ma nägin asju liiga mustvalgelt. Kuna kaalu langetamine oli põhimõtteliselt ainuke teema, millest me rääkisime, siis mulle jäi mulje, et minus ei olegi midagi head. Nüüd tuleb välja, et lisaks sellele, et Matti tahtis vana Reelikat tagasi, tahtis ta tõesti mulle head ehk siis selgeks teha, et tervem elu on kvaliteetsem ja rõõmsam. Niikaua kuni see toimis pealesunnituna ning kriitilises vormis, vastasin mina oodatavalt – ajasin sõrad vastu ja süüdistasin omakorda Mattit pinnapealsuses. Mul on hea meel, et me ei lasknud sellel probleemil ennast lahku ajada – see oleks olnud ikka täiega napakas. Ja muide, ma tegin oma firma, mille alt disainin… noorte emade praktilisi moekaid rõivaid! Milline huvitav pööre – khm.

Autor: Kärt Kase

Allikas: Su keha ja tunded: kas ainult ilu tõmbab armastust ligi?

Hoia oma armastust: 11 eduka suhte reeglit

Mis seob sind kallimaga? Kas kirg, armastus, sõprus või hingesugulus?

Ehe ekstaatiline intiimsus: milline on mehe jaoks tõeliselt rahuldav seks?

Seotud