Ratsa rikkaks – farmaatsiaäri tõhusad kasuminipid

Kuidas ruttu ja kerge vaevaga rikkaks saada? Martin Shkreli teab vastust – farmaatsiaäri. Endine riskifondi juht omandas hiljuti õigused 62 aastat tagasi leiutatud ravimi tootmisele ning tõstis selle hinda ligi 5500% võrra. See tegu on toonud kaasa häälekad protestid nakkushaiguste spetsialistidelt ja leidnud kajastamist suurtes meediaväljaannetes nagu The New York Times ning The Washington Post. Mees, kes selle ravimiäri taga on, leiab, et tegemist on täiesti mõistliku ja isegi altruistliku sammuga ning nimetab selles kahtlevat ajakirjanikku idioodiks, vahendab Telegram.ee.

Kõne all olev ravim Daraprin on juba aastakümneid olnud stardiraviks parasiitinfektsiooni raha välja pressida, vaid me püüame lihtsalt oma äri vee peal hoida,” selgitab Shkreli. Uus hind on tema sõnul võrdväärne teiste harvaesinevate haiguste ravimite hinnaga ning on veider, et teda selle eest kritiseeritakse. Arstide sõnul ei ole toksoplasmoos haigus, mille puhul oleks tohutu tarvidus uute tõhusate ravimite jaoks. Olemasolev ravim on piisav abivahend olnud juba mitu aastakümmet.

Onkoloog David Agus kommenteeris uudistekanalile CBS News, et Turingi tegevus on ilmselge “röövkäitumine”. “Patsiendid ei peaks tasuma tulevikuuuringute ja -arenduste eest. Patsiendid peaks maksma selle ravimi eest, mida nad saavad ja mida nad oma olukorras vajavad,” sõnas Agus. Juhtum on leidnud vastukaja ka tuntud poliitikutelt, muuhulgas näiteks Hillary Clintonilt, kes lubas avaldada plaani, kuidas retseptiravimite hindu kontrolli all hoida.

Ravimifirmade sage taktika

See ei ole esimene kord, kui Shkreli kriitika alla satub. Kahekümnendates eluaastates asutas ta riskifondi MSMB Capital ning teda süüdistati selles, et ta mõjutas FDA-d mitte andma kasutusluba ravimitele, mille aktsiate hinda ta alla lõi. 2011. aastal aitas ta luua biotehnoloogia firma Retrophin, mis samuti tegeles vanade ravimite õiguste omandamisega, ja tõstis kohe nende ravimite hinda. Aasta tagasi Retrophin vallandas Shkreli ning algatas tema vastu kohtuasja, süüdistades meest selles, et too kasutas firmat oma isikliku rahakotina, makstes tagasi pahastele investorite riskifondis.

Samuti ei ole Turingi tegevus erakordne juhus. Kuigi kõrgetest ravimihindadest rääkides peetakse enamasti silmas värskelt turule toodud ravimeid, tekitab viimasel aina enam muret ka see, et paljud ravimifirmad on tõstnud hindu ravimitel, mis on juba aastakümneid kasutusel. Hiljuti tõsteti tuberkuloosiravimi tsükloseriini hinda 500 dollarilt 10800 dollarile 30 tableti kohta peale seda, kui selle ravimi õigused omandas Rodelis Therapeutics. Teine ravimifirma Valeant Pharmaceuticals omandas kahe südamehaiguste ravimi Isuprel ja Nitropress müügiõigused ning tõstis kohe nende hinda vastavalt 525% ja 212%. Laia toimespektriga antibiootikumi doksütsükliini pudel maksis USA-s 2013. aasta oktoobris veel 20 dollarit ning 2014. aasta aprilliks oli see tõusnud 1849 dollarile. Kokkuvõttes võib nentida, et ei ole tulusamat äri kui ravimiäri. Inimeste hirmude ja nõrkuste peale mängides on võimalik panna neid maksma absurdseid rahasummasid ning keegi ei julge kurta.

Allikas: Telegram.ee

Seotud