Rändaja annab täna õhtul heategevusliku hingedepäeva kontserdi

Hingedepäeva õhtul, täna 2. novembril kell 19 toimub Tallinna Vaba Waldorfkoolis koolipere kutsel ja mitmete kaasalööjate abil heategevuslik kontsert, kus muusikalist atmosfääri loob kooslus nimega Rändaja. Õhtu tulu suunatakse sihtotstarbelisena koolile muusikainstrumentide soetamiseks.

Hingedepäeva tavaks on koduakendel ja kalmistul süüdata küünlad. Hingedeaeg aga on rahvakalendri järgi sügisene periood, mil austati ja oodati koju lahkunud esivanemate hingi. Sel puhul kaeti tuppa, sauna või toapealsele laud, mille äärde kutsusid peremees ja perenaine hingi nimepidi toitu maitsma. Neil paluti kaitsta põldu ja karja. Hingedeaja lõpul tänati ja saadeti hinged taas ära.

“Nüüdki võime samamoodi kaitset ja õnnistust paluda, küll vähe tänapäevasematele oludele vastavalt – olgu selleks siis töö, isiklikud või pereasjad, laste, sõprade või tulevikuga seotu või sootuks leppimine, hoolimine ja maailmarahu, mis niigi tasakaalutut ilmaruumi hetkel kaunistada võiks,” lausub Indrek Tammoja, kes on Rändaja lauluhing ja kokkukutsuja.

“Hingedeajal ei olnud tavaks müra tegemine, naljatamine, kisamine, kärarikkad tööd nagu puude lõhkumine. Inimene koos loodusega pööras pilgu sisse poole ja kuulas mis hingel, mis südames. Seda aega kuulata, vajame ka täna. Kuigi ühiskonnas toimuvad protsessid vajutavad raske pitserina meie niigi haprale teadvusele ning unustavad inimlikud sisekaemused sootuks, on hea aeg maha võtta ja esmaspäeva õhtul oma hingele pai teha lasta.” kutsub Rändaja ühisele mõtisklusele eelkõige iseendas, sest kust see maailma parandanemine siis mujalt alguse saab.

Esinejanime “Rändaja” taga seisab helilooja Indrek Tammoja, kes on saanud innustust muusikaga tegelemiseks nii Matsalu linnuriigist, kui rännakutelt kaugetes maades. “Suur osa esitlusele tulevatest lauludest on sündinud siinsamas kodukamaral, paljud Läänemaal, Matsalus, kus ma mõnda aega elasin,” kirjeldas Indrek Tammoja, keda saadavad sõbrad ja muusikud Liis Kibuspuu, Johanna Mängel ning Paavo Eensalu. Nii annavad koosluse helipildile värvi flööt, tsello, elektroonilised seaded kui ka rütmiriistad.

Rändaja on kooslus, mis põimib endas põhjamaiste juurtega elu- ja maailmakäsitlust. Lisaks originaalloomingule on repertuaaris laule Brasiilia põlisrahvastelt, et tuletada meelde väikerahvase põlisosa ühtlustuva maailma kultuuriruumis. Rändaja helipilt on valdavalt helge ja mahe, olles mõjutatud nii Eesti folkloorist, maailmamuusikast, mantratest, popist kui ka vaimsetest väelauludest. “Iga kontserdiga püüame viia kuulaja teekonnale täis valgust ja helgust, aga ka igatsust ning tänutunnet, et luua ruumi lennukatele visioonidele iseendaks olemise taipamistest” lisab laululooja.

Rändaja heategevuslik kontsert toimub täna, esmaspäeval, 2. novembril kell 19 Tallinna Vaba Waldorfkooli (Tuulemaa 12) ruumes ja hüvanguks: lastele erinevate muusikariistade soetamiseks.

Uksed avanevad juba kell 18, sest lisaks kontserdile on kohvik ja toimub väike laat, kust saab endaga kaasa viia kunstnik Kristiina Laasi ja Kunstipisiku keraamikat ja maale, kristallihaldjate Leie ja Kalevi ehk Klaarsuse kristalle ja meisterdada poolvääriskividest ingleid, Kuu Ruumi poolt palves valmistatud puidust malasid ja imelist rahu toovaid unistustepüüdjaid. Ka laada tulust läheb osa Waldorfkooli lastele muusikainstrumentide ostmise toetuseks.

Uuri lisa ja jaga sündmust sõpradega facebookis.

Kuula Rändaja loomingut soundcloud.com/randaja ja vaata tema maailmarännakute pilte facebookist.

Kuula Rändaja Indrek Tammoja seiklustest Amazonase džunglis Raadio 2 saatest “Hallo, Kosmos!”

Seotud