Pühapäeval on ülemaailmne ühislaulmise päev: lõunal lauldakse Tammsaare pargis ja õhtul Hopneri majas

Homme, pühapäeval, 29. mail on ülemaailmne ühislaulmise päev “UNITE – chanting in city centers worldwide”, mil kõikjal maailmas kogunetakse kokku, et koos laulda ühislaulmise laule – olgu need siis südamelaulud, mantrad, regilaulud, väelaulud vms. Homme kell 13 kogunetakse Tammsaare Pargis ja lauldakse kuni kolme-neljani. Õhtul jätkub väelaulikute pidu kell 19-21 suure õhtuse ühislaulmise kontseridga Hopneri Majas, kus musitseerivad maailmamuusika ansamblist Tane Mahuta tuntud muusikud: puhkpillivirtuoos Polina Tšerkassova, trummar Ian Mikael Kirss, väelauljad Jane Kruus ja Tom Valsberg ning külalisesinejaks profesionaalne Hang trummi mängija Martin Nielsen Taanist.

Kümme aastat tagasi sai alguse Berliinis ühislaulmise päeva traditsioon nimega “UNITE – chanting in city centers worldwide”, mis on nüüdseks kaasa tõmmanud kohalike muusikute abiga üle neljakümne linna. Mõnedes linnades, näiteks Tel Avivis ja Berliinis oli koos laulmas eelmisel aastal üle kolmesaja inimese, teistes jälle väiksemad kuni 50 inimeselised pundid. Esimest korda on liitumas ülemaailmse ühislaulmise päevaga ka Eesti.

Martin Nielsen on kosmilise hang trummi mängija ja väelaulude laulja Taanist, kes tõi idee Eestisse ja veab ühislaulmist Tammsaare pargis koos Eesti muusikutega. “Selle päeva mõte on taaselustada ühislaulmise traditsiooni üle maailma. Kooslaulmist kasutati ja kastutatakse paljudes kultuurides ühiselt patarareide laadimise, pingete maandamise, kogukonna tunde tugevdamise ja elu põhiväärtuste meelde tuletamise eesmärgil. Koos lauldes tekib ühtsustunne ja rõõmutunne, mida tänapäevases kiires elus on vajaka ja samuti avame oma häält, millega ühes laseme lahti enda väljendamise hirmust. Tihti on lauljate kogemus nõnda võimas, et kananahk tuleb ihule ja voolavad nii kurbuse kui rõõmu pisarad!” sõnab Martin Nielsen.

Ühislaulmise päevale on oodatud kõik ja laule võib üles võtta igaüks, seega repertuaar sõltub täielikult osalejate eelistustest. Üldiselt lauldakse igal maal kohalikke traditsioonilisi laule, milleks on Eestis koori- ja regilaulud, sekka ka üle maailma levinud mantraid, palveid, Rainbow-laule nii india, keldi, aafrika kui amasoonase kultuuridest.

Väelaulud, südamelaulud, mantrad, regilaulud ja muud ühislaumise laulud on maailmas ja ka Eestis viimastel aastatel kulutulena leviv nähtus, mis tõmbab kirglikult kaasa peaaegu kõiki, kes huvi pärast või juhuslikult satuvad mõnele korralikule ühislaulmise kontserdile või õhtule. Ühislaulmise tunne on lihtsalt nii võimas, et paljude jaoks on mantrate, regilaulude või väelaulude õhtud saanud iganädalaseks traditsiooniks, mis on ühes nii jooga, meditatsioon, häälepraktika, kontsert, pidu, meelelahutus kui ka võimalus tutvuda avatud mõtlemisega inimestega.

Maailmakuulsatest ühislauljatest külastavad Eestit regulaarselt Deva Premal, keda on käinud kuulamas juba üle kolme tuhande eestlase ja fenomenaalne Kevin James Carroll, kes osakab energia nii kõrgeks tõsta, et ka kõige tagasihoidlikum kontserdile sattuja hakkab muusikaga ühes tantsu vihtuma ja saab kasvõi korraks koorma õlgadelt maha panna. Sügisel on oodata Eestisse ka üle maailma tuntud mantrate lauljat Snatam Kauri ja eestlaste ammust lemmikut mantraguru Satyadev Barmanit.

Ühislaulmiseks kogunetakse sel pühapäeval 29. mail 13 Tammsaare Pargis ja lauldakse kuni kella kolme-neljani. Õhtul pidu jätkub! Kell 19-21 toimub suurejooneline õhtune ühislaulmise kontsert Hopneri Majas, kus musitseerivad maailmamuusika ansamblist Tane Mahuta tuntud muusikud: puhkpillivirtuoos Polina Tšerkassova, trummar Ian Mikael Kirss, väelauljad Jane Kruus ja Tom Valsberg ning külalisesinejaks profesionaalne Hang trummi mängija Martin Nielsen Taanist. Lauldakse ühes eestikeelseid väelaule, regilaule, mantraid ja palveid.

Kes aga soovib liituda iganädalaste ühislaulmise õhtutega, siis igal kolmapäeval kell 19 võtavad Bliss majas (Mustamäe tee 17) laulu üles eesti kõige kogenumad väelauljad Tom Valsberg, Jane Kruus ja Ian Mikael Kirss.

Uuri lisa pühapäeval kell 13 Tammsaare Pargis algav ühislaulmise kohta ja vaata infot samal õhtul kell 19 Hopneri Majas toimuva väelaulude kontserdi kohta facebookist.

Toimetas: Jane Kruus

Ühislaulmine koos väelaulik Kevin James Carrolliga

Seotud