Prantsusmaa keelustas poekettidel toidu raiskamise

Prantsusmaa tegi äsja poekettidele toidu raiskamise ebaseaduslikuks ja karistatavaks 75 000 dollarilise trahvi või vangistusega. 2016. aasta juuliks peavad kõik rohkem kui 400-ruutmeetrise pindalaga kauplused sõlmima heategevusorganisatsioonidega lepingu, mis lubab organisatsiooni esindajatel aegunud toidu endale võtta ja teistele jagada.

Paari viimase kuu jooksul on Prantsusmaa võimud loonud mitmeid rohelisi algatusi vastuseks tõsisele õhusaaste suurenemisele ning üha kasvavale survele aktivistidelt ja keskkonnateadlikult elanikkonnalt. Lisaks “rohelise katuse” ja liikluskoormuse vähendamise plaanidele võttis Prantsusmaa Rahvusassamblee paar päeva tagasi ühehäälselt vastu otsuse seaduslikult keelata poekettidel müümata toidu raiskamine; selle asemel nõutakse poodidelt toidu annetamist inimtarbimiseks või loomasöödaks.

Kõnealuse meetme kasutuselevõtt järgneb käesoleva aasta algul vastu võetud otsusele kaotada “parim enne” kuupäevad kõigilt aegumatutelt toitudelt, sealhulgas näiteks riisilt ja pastalt.

Seadusmuudatus, mille pakkus välja endine toiduminister ja sotsialistide erakonna aseesimees Guillaume Garot, kohustab poekette lõpetama müümata toidu tahtliku rikkumise. Mitmed poed on sellise praktika kasutusele võtnud, et takistada prügikastides sorijatel tasuta toidukaupade saamist ja võimaliku kasumi nahkapanemist. “Skandaalne on vaadata, kuidas suurte kaupluste prügikastidesse kallatakse söödavatele toitudele lisaks pesuvalgendit,” ütleb Garot.

2016. aasta juuliks peavad kõik rohkem kui 400-ruutmeetrise pindalaga kauplused sõlmima heategevusorganisatsioonidega lepingu, mis lubab organisatsiooni esindajatel aegunud toidu endale võtta ja teistele jagada. Seaduse eiramine võib kaasa tuua kuni 75 000 dollarilise trahvi või kaheaastase vangistuse.

Prantsusmaal raisatakse igal aastal hinnanguliselt 20-30 kg toitu iga inimese kohta, mis teeb riiklikul tasandil kuludena kokku erakordsed 20 miljardit eurot. Väljaande L’Express kohaselt on Prantsusmaa äsjane seadusmuudatus suur edusamm kestvas püüdluses vähendada 2025. aastaks üleriiklikku toidu raiskamist poole võrra.

Toidu raiskamise küsimus ei ole üksnes Prantsusmaa probleem, sest Ühendriikide Loodusvarade kaitsenõukogu (NRDC) hinnangul läheb USA-s igal aastal raisku enam kui 30% toidust, mis tähendab tarbimata toidu kujul 165 miljardit dollarit. Lisaks näitavad mitmed uuringud, et Suurbritannias raisatakse igal aastal 12 miljonit tonni toitu, mille kogumaksumuseks on 19 miljardit naela.

Kuigi see otsus võib kahjustada üha kasvavat järelkorjajate ehk freegan’ite liikumist, annab see ühtlasi lootust, et Prantsusmaa on vaid esimene riik, mis kasutab toidu raiskamisega võitlemiseks üha jõulisemat lähenemist.

Allikas: http://www.theplaidzebra.com

Tõlkis: Joonas Orav

Seotud