Põletik kui tuli sinu sees

Põletik on vaikne epideemia, mis meie organismi tänapäeval mõjutab. Ükskõik kas selle põhjuseks on su soolestikus toimuv või miski muu su elustiilis, aga kui sul on selline põletik, siis vananed sa kiiremini, kui peaksid – ja mida suurem on põletik, seda kiiremini. See idee on leidnud täielikku kinnitust tervise asjatundjate seas – eriti nende hulgas, kes uurivad organismi vananemist, ja paljud teadlased viitavad põletikule kui vananemise põhjusele, kirjutab Nigma Talib oma raamatus „Anti-Ageing. Pöördeline teekond särava ja noorusliku nahani“.

Kõige lihtsam on mõelda põletikust nagu põlevast tulest. Just nagu tuli metsas võib kiiresti muuta hõõgumise põlevaks põrguks, mis hävitab kõik oma teel, võib see juhtuda ka põletikuga organismis. Sisemine tuli võib lõpuks käest ära minna ja mõjutada su keha iga rakku ning põhjustada vananemist kiiremini, kui oleks normaalne.

Mulle tundub, et peale arstide pole suurem osa inimesi põletikust kuulnudki. Kui sina oled, siis ei pruugi sa täpselt teada, mis see on, ja kindlasti pole sul aimu sellest, et see pole seotud mitte ainult näo vananemise märkidega, mida näed peeglist, vaid peaaegu kõigi sümptomitega, mis ründavad keha selle vananedes.

Need on valud, mis tekivad keskeas, ning isegi tõsisemad haigused nagu Alzheimeri tõbi, vähk ja südamehaigused. Sul pole ilmselt aimugi, et sul on põletik, aga arvatakse, et lääne ühiskonnas on peaaegu kõigil üle 40 aasta vanustel inimestel põletik ühel või teisel kujul. Kindlasti on see tõsi patsientide puhul, keda ma oma kliinikus näen – aga ei usu, et oleksin näinud kedagi, kellel pole mingeid märke põletikust. Väga tõenäoline, et põletik mõjutab ka sind.

Tegelikult, kui sa teed või sind iseloomustab miski järgnevast, siis on sul kindlasti organismis mingil määral põletikku: suitsetamine, alkoholi tarbimine, ülekaal, stressirikas elu, ebapiisav uni, allergia, sealhulgas heinapalavik või riniit, nahaprobleemid nagu akne, rosaatsea, ekseem, dermatiit või psoriaas, selja- või liigesevalu, või kroonilised terviseprobleemid nagu astma, 2. tüübi diabeet, igemehaigused või mõni soolteprobleem… Ma võiksin jätkata, aga arvan, et sellest piisab. Ilmselt olen sind veennud, et pead seda raamatut edasi lugema.

Põletiku põhjused

Kui oled kunagi sõrme lõiganud või saanud põletuse, jala välja väänanud või lihast rebestanud, siis oled tundnud põletikku – see on äkiline punetus, paistetus ja kuumatunne, mis ilmneb kahjustatud piirkonnas, ja su organism püüab seda kaitsta. See kohene põletik on hea ning annab märku sellest, et organism on tubli, kui miski tema turvalisust ohustab. Mõne sekundiga võtab keha sisse kaitseasendi, et hoida sind edasise vigastuse eest. Kõigepealt hakkavad vigastatud rakud tootma keemilisi sõnumitoojaid, mida nimetatakse tsütokiinideks ja prostaglandiinideks. Need saadavad ülejäänud kehale signaale ja ütlevad, et see on rünnaku all.

Sõnumid, mida kemikaalid välja saadavad, alustavad põletikureaktsiooni. Kõigepealt põhjustavad need selle, et väikesed veresooned vigastatud piirkonna ümber hakkavad laienema, nii et vereringe suureneb ja see piirkond saab vastu võtta kõik, mida on vaja paranemiseks. Rakud muutuvad paremini läbitavaks, nii et immuunrakud, mis ründavad võimalikke infektsioone, saavad liikuda nendevahelistesse tühimikesse, olles valmis võitlema.

Järgmised sõnumid, nimetusega leukotrieenid, asuvad seejärel tööle. Vedelikud, mis neid immuunrakke kannavad, ujutavad selle piirkonna üle – ja nende ülesehitamine põhjustab paistetust, mis polsterdab ja kaitseb vigastatud kude, aga samuti stimuleerib närvilõpmeid, mis saadavad valusignaale ajju.

Kui keha lõpuks tunneb, et on rünnaku eest kaitstud, liiguvad sellesse piirkonda põletikuvastased kemikaalid. See on tõesti suurepärane süsteem ja ilma põletikuta ei saaks keha paraneda vigastusest või infektsioonist.

Ideaalmaailmas oleks positiivne reageering hädaolukorrale ainus põletiku tüüp, millega organism kohtub. See võiks kesta mõne tunni või päeva, kuni keha hakkab paranema, seejärel asuks tööle põletikuvastane süsteem ja organism rahuneks.

Aga seda ei juhtu – selle asemel arendab meie organism välja kroonilise põletikuvormi, mis päästab päevast päeva valla kerge põletikureaktsiooni. Kui see juhtub, siis võib selle mõju olla väga kaugel positiivsest tervistavast olukorrast, nagu ülalpool kirjeldatud.

Krooniliste põletike puhul muutuvad positiivsed reaktsioonid negatiivseks; prostaglandiinide, leukotrieenide ja tsütokiinide tasakaal kaldub nii, et need, mis põhjustavad põletiku, muutuvad ülekaalukaks ja aktiivsemaks, ning nende põletikuvastased kolleegid, mis muidu lõpetaksid selle hävitustöö, ei saa lihtsalt hakkama. Põletik päästetakse valla üha uuesti ja uuesti – ja sellest ei saa kunagi lahti. Toimub hävitustöö, mis ilmneb kogu kehas, aga ma räägin nüüd, kuidas see mõjutab nahka.

• Laienenud veresooned võivad viia punetuse ja kuumatundeni ning põhjustada rosaatseat neil, kes on sellele altid. Aja jooksul võivad need jääda avatuks ning näo veresooned lähevad katki ja tekitavad vananeva, ebaühtlase nahatooni.

• Paistetus, mis polsterdab kudesid, võib põhjustada näo tursumist ning tekitada silmaaluseid kotte ja tumedaid rõngaid.

• Avaus rakuseintes, mis laseb immuunrakkudel minna sinna, kus neil on vaja tööle asuda, teeb rakud ka haavatavaks vabade radikaalide hävitustööle – mis on vananemise esmane põhjus.

• Vabanenud prostaglandiinid, leukotrieenid ja tsütokiinid võivad ka ise nahka otseselt kahjustada. Näiteks põletikku põhjustav tsütokiin, mida nimetatakse TNF-a, takistab otseselt kollageeni sünteesi ja tõstab organismis MMP-9 nimelise aine taset, mis aitab aktiivselt kaasa kollageeni hävitamisele. Teine põletikuvastane tsütokiin IL-alfa (IL-1ɑ) põhjustab naha pigmentatsiooni tekitavate kemikaalide ületootmise, mis toob kaasa vanadustäpid ja tumedamad laigud, mis muudavad nahatooni vanemaks. Enamik meist teab, et UV-kiired kahjustavad nahka, ja on huvitav märkida, et need vallandavad täpselt samad põletikuvastased kemikaalid. Sa ei lase oma nahal kaitsmata päikese käes olla (vähemalt ma loodan seda). Aga kui kehas on põletik, siis me enese teadmata päästame valla needsamad kahjulikud reaktsioonid, mis ilmnevad iga päev ja iga minut.

Seetõttu pole midagi imestada, et 2008. aastal kirjutas dermatoloog Carl Thornfeldt ajakirjas Journal of Cosmetic Dermatology artikli27, milles mainis, et „krooniline põletik on paljude mukokutaansete patofüsioloogiliste protsesside, kaasa arvatud naha väline vananemine, tavaline ühisnimetaja“. Lihtsamalt väljendudes tahtis ta öelda, et „põletik paneb su naha vananema“. Ja Thornfeldti artikli ilmumisele järgnenud aastatel oleme teada saanud, et asi on veel hullem, kui ta kartis – nüüd on teada, et side põletiku ja enneaegse vananemise vahel läheb sügavamale kui see kahju, mis mõjutab otseselt nahka.

Põletik „paneb keha põlema“. Nagu ma ütlesin, on see nagu tuli, mis kehas hõõgub, ja kemikaalid, mida see valla päästab, on nagu suits, mis levib igasse ilmakaarde ning nii sügavale kui võimalik – just nagu suits läheb pärast tulekahju kõikjale. Põletik on keskpunkt – see hävitab nahka otseselt, aga põhjustab ka hormoonides muutusi, mis määravad ära selle, kui kiiresti või aeglaselt me vananeme. Samuti põhjustab see seedimises muutusi, mis tekitavad kõiki neid soolestikuprobleeme, mida seostatakse kiirema vananemisega ja millest me varem rääkisime. Lisaks muudab see geenide avaldumist viisidel, mis aitavad kaasa vananemisele. Kõigil neil asjaoludel on nahale halb mõju. Aga me teame ka seda, et põletik mõjutab keha sügaval rakutasandil.

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Nigma Talibi raamatust „ Anti-Ageing. Pöördeline teekond särava ja noorusliku nahani.“

Seotud