Plaanid puhkusereisi? Need taimed kaitsevad sind kiirguste eest lennureisil

Lennureisijad saavad oma osa kiirgusest nii kehasänneritest kui ka lennukist. Edasi-tagasi reis võib anda sama palju kiirgust, kui üks korralik röntgen, kuid on mõned taimed, mis ses osas aidata saavad.

Parim asi, mis sel puhul teha, on aidata keha seespidiselt

On avastatud, et kõrge antioksüdandi tase aitab lennupilootidel vältida DNA kahjustusi. Antioksüdandi lisandid ei töötanud, toimis ainult terviktoit. Ka polnud vahet, kui tarbiti multivitamiine, C-vitamiini, E-vitamiini. Need, kes said aga toidust C-vitamiini, beeta-karoteeni, krüptoxantiini (cryptoxanthin), luteiini/zeaxantiini – neil oli võrreldes teistega palju vähem DNA kahjustusi.

Krüptoxantiini ja zeaxantiin on karotenoidid ja neid leiab tumerohelistes lehtedes ning kollastes-oranžides viljades. Luteiin ja zeaxantiin on tuntud ka silmade tervise hoidja ning parandajana.

Reisile kaasa ingver ja meliss

Ka on selgunud, et kiirguse vastu aitab kaitsta fütotoitaine (zingerone), mida leiab ingverist. Uurijad lasid rakkudele gammakiiri ning avastasid, et kui lisati fütotoitaineid, oli vähem vabasid radiaale ja DNA kahjustusi. Ingveri mõju võrreldi ka tuntud ravimiga, mida süstitakse inimestele, et neid kiirguse eest kaitsta – tuli välja, et ingver on sellest 150x võimsam ega oma seejuures ohtlikke kõrvaltoimeid!

Kui see oli nüüd testitud lihtsalt rakkudel, siis hiljuti testiti taimede kiirguskaitse võimet ka inimestel. Uurijad palusid radioloogia osakonna töötajatel juua kuu aega kord päevas 2 tassi melissi teed. Radioloogide veres tõusis antioksüdandi ensüümi tase ja kahanes vabade radikaalide tase, mis viis uurijad järelduseni, et melissi teest võiks radioloogidele abi olla.

Kuigi kiirgus saab ka otseselt DNAd kahjustada, tuleb enamus kahjustusi kiirguse poolt tekitatud vabadest radikaalidest. Seega kõik värvilised puu-ja aedviljad ning rohelised lehed võiks siin suureks abiks olla (värv ongi antioksüdant).

Allikas: www.banaanisaar.ee

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.