Pilk kristallimaailma: kui palju maksab ametüst?

Kristallide värviline, lummav ja maagilist väge täis võlumaailm on jõudnud väga paljudeni ning omal moel ära võlunud nii väikesed haldjad kui ka skeptikutest pereisad, rääkimata avatud hinge ja meelega naistest. Maapõu on küpsetanud neid imekauneid ning võimsate energeetiliste vibratsioonidega tegelasi, mida tunneme ka poolvääriskivide nime all, mitmeid miljoneid aastaid kui mitte rohkemgi. Kunagi vaid väga rikaste kuningate perekondade privileegiks olnud kristallid on tänu tehnoloogia arengule saanud kättesaadavaks – nii füüsiliselt kui ka hinna poolest – meile kõigile.

granaat olla värvuselt punasest roheliseni. Paljude naiste lemmikut – kuukivi, võib kaevandada nii Mehhikos kui ka Indias ning oma väljanägemiselt on erineva asukoha samad kristallid täiesti erimoodi. Nii on ka näiteks punane rubiin ning sinine või kollane safiir pärit samast kivist, korundist. Kui aga kivi tekke juures oli kroom, sai korundist rubiin ning kui titaan, siis muutus korund siniseks safiiriks. Nagu eelpool öeldud, sõltub kivi nägu ja tegu struktuurist, millisena teda maapõuest leitakse. Malahhiiti võib kaevandada hiigelsuurte blokkidena, samas kui smaragd on üldjuhul väike ning juba 2 cm suurune tükike on tegelikult suur ja haruldane leid. Üheks kivi väärtuse määrajaks ongi tema unikaalsus ehk kui palju meil teda maapõues leida on. Teisteks oluliseks hinnamäärajateks on kristalli värv, puhtus ning lõige/lihv.

Mõelgem sedagi, kuidas kivid kaevandusest meieni jõuavad. On olemas aardekütid, kes käivadki mööda ilma ja otsivad suuri, haruldasi ja kalleid (pool)vääriskive ning kauplevad üksikute rariteetsete kristallidega. Meie poodides müügil olev masstoodang liigub aga lihtsustatud kujul järgmiselt: tublimad kivikaupmehed ostavad ära näiteks terve ühe kaevanduse toodangu ning jaotavad ostetud kristallid erinevateks kategooriateks (ehk suuresti kõrge/keskmise/madala kvaliteedi kategooria järgi). Suur osa nendest kottides sisalduvast on väga madala kvaliteediga kivid ehk see tähendab seda, et kivi on päris, tal on kõik selle kristalli omadused ehk eelpool mainitud keemiline koostis ja kristalli struktuur ning isegi kivi energia, kuid tal puudub näiteks ühtlane ja ilus värv ning selgus. Nendest kividest ei saa ehtekive ning osa neist jõuab ilmselt kristallipoodidesse odavamat sorti trummelpoleeritud kivikeste kaussi.

Järgmisesse kvaliteedi kategooriasse sätitakse kivid, millest saab ehtekive lihvida. Need lähevad kivikaupmehe käest kivilihvija kätte ning sealt edasi kommertsmaailma. Kuid ka need kivid jaotatakse omakorda erinevatesse kuhjadesse. Osadest neist saab kätte väiksemaid tükikesi, millest valmistatakse üldjuhul helmeid ja erinevaid pisemaid kristallitükikesi. Järgmisesse, kvaliteetsemasse klassi kuuluvad nii öelda masstoodangu ehted, millest tehakse üldjuhul hõbeeheteid ja laiatarbe kuldehteid. Ka neil on omakorda oma, lähtuvalt värvist ja puhtusest, hinnaklassid. Odavamad on poolvääriskivid, kus on sees looduse jäljed ehk mõni looduslik lisand või väiksem pragu ning kallimad on ühtlase ja hea värviga ja ilma pragudeta. Kõrgklassi kuuluvad kivid, mis on haruldased ja imeilusad tegelased ning nad leiavad tavaliselt tee disainerehetesse ning tippklassi juveelidesse. Nii juhtubki, et samast kaevandusest võib tulla näiteks ametüst, mis võib maksta 3 eurot või ka 300 eurot.

Ehk kuidas siis ikkagi on võimalik, et meil on tänapäeval saadaval nii suur hulk taskukohase hinnaga imeilusaid kristalle? See on kristallimaailma hästi hoitud saladus. Tegelikult on juba sajanditevanune protseduur see, et inimesed ise aitavad kristallide kaunile väljanägemisele kaasa. See võib olla midagi nii lihtsat, et näiteks nõrgema värviga kristallid kuumutatakse (osades kultuurides tänapäevalgi lõkkes) hästi kõrgele temperatuurile ning kristallid saavad kõvasti erksama värvi. See ei muuda kristalli keemilist koostist ega struktuuri ega paremate kristallihaldjate sõnul ka kristalli energiat. Loomulikult on tehnoloogia arenedes juurde tulnud ka nö peenemad meetodid ja masinad kui tavaline lõke. Näiteks kõrgkuumust kasutavad seadmed lubavad kopeerida looduslike protsesse tööstuslikes masinates, luues mõnele kehvema tooniga isendile parema värvi ning selgema väljanägemise. Kui kivide töötlemist ei toimuks, oleks täna ehtekivide hinnaskaala hoopis teine. Üldistades võib väita, et inimkäega tehtu annab meile tarbijana võimaluse osta kättesaadava hinnaga suuremas valikus ilusamaid ja värvilisemaid kristalle. Üldjuhul ei tasuks kivide töötlemist karta, sest näiteks, kui me samamoodi suhtuks ka riidetööstusesse, siis käiksime kõik ringi halli takuse riidega. Pigem tasub tänulik olla, et palju ilusaid kristalle on tehtud meile kättesaadavaks.

Kristallide vaimsed mõjud ja väekus on WildWomani klientidele ehtevalikul äärmiselt olulised ning tänaseks on meie ehtemüükidel tihti abiks kristalliterapeut, kes aitab WildWomani hubases Kadrioru Salongis naistel leida seda “õiget” antud ajahetkes, arvestades naiste muresid ja rõõme. Meie Kristallihaldjas Ketlin on justkui hea väike nõid, kel pisut ka selgeltnägija võimed ning ta ei räägi klientidele raamatutarkust, vaid kanaldab igale naisele personaalset tema ja kristalli vahelist infot.

Järjest enam aga tunnevad kristallifännid huvi lisaks kristallide vaimsetele omadustele ka nende füüsilise maailma kohta – kus neid leidub, mis omadustega nad on jne. Kuna WildWoman’i brändi põhiliseks inspiratsiooniallikaks ongi alati olnud meie kliendid, siis üle-eelmisel aastal saimegi klientide päringute peale tõuke, et astuda WildWoman’i väikese naiskonnaga Ameerika Gemmoloogia Instituudi tudengiteks, kus nüüdseks esimese taseme tunnistus käes ning hetkel on käsil teise taseme põhjalik poolvääriskivide kursus. See on lõputu ja põnev maailm, kus igast kristallist saab justkui persoon, kel oma päritolu, ajalugu ja iseloomujooned ning ka väärtus. Proovimegi kõiki neid teadmisi ka oma WildWomani ehtebrändiga klientideni tuua, selgitades, mis on mis ja kes on kes. WildWomani autentsete disainidega ning põnevate kristallidega ehted on igapäevaselt saadaval veebipoes www.wildwoman.ee, kuid kodulehelt tasub ka piiluda, kus ja millal meie pop-up poed virtuaalmaailmast päris ilma tulevad. Ootame kristalle ja ehteid uudistama.

Autorid: Marika Tamm ja Mairi Tamm, WildWomani’d ning gemmoloogia tudengid

Vaata lisa WildWomani Facebooki lehtelt ja kodulehelt www.wildwoman.ee

Seotud