PILGUD TAEVASSE! Nädalavahetusel saab vaadelda rikkalikku meteoorivoolu, kui üle taeva kihutavad geminiidid

Sel nädalavahetusel ja pisut ka uue nädala alguses on taas võimalik näha taevas kaunist “langevate tähtede” vaatemängu. Seekord on silmailu ja maagilise sündmuse pakkujaks Kaksikute tähtkuju järgi nime saanud geminiidid.

Niinimetatud Maa-lähedaste asteroidide hulka kuuluv ja läbimõõdult pea kuus kilomeetrit lai kivimürakas 3200 Phaeton tiirleb ümber Päikese tugevalt väljavenitatud orbiidil. Seal murendab meie kodutähe põletav kuumus asteroidi pinda sarnaselt lõkkesse visatud kividele. Selle küljest lahti pudenenud ja Maa atmosfääri sattunud kivipuru ongi see, mis meie taevasse heledad jutid veab. Kuna kivise asteroidi pinnas on võrreldes komeedi küljest lahtiarustunud materjaliga oluliselt tihedam, põlevad geminiidid võrreldes enamike teiste voolude meteooridega meie atmosfääris ka pikemalt ning on seetõttu paremini jälgitavad.

Geminiidide meteoorisadu saab selge taeva korral näha ka juba täna, kuid meteoorivoolu tipphetk jääb vahemikku 13.-15. detsember, millal võib näha lausa kuni 150 “langevat tähte” tunnis.

Kasutad allikas: Universumil ja ajul on ühesugune struktuur

Paralleeluniversumite olemasolu võib leida tõestust juba järgmistel kümnenditel

NYT: USA kaitseministeeriumi ufoprogramm hakkab mõningaid avastusi avalikustama

Seotud