Ava külgmenüü

Piiride kehtestamise kunst ehk miks me ei suuda kehtestada piire?

Kui tihti sa oled tundnud pinget oma kehas, kui keegi ütleb või teeb midagi, mis sulle ei sobi või teeb lausa haiget, aga sa ei suuda enda eest seista? Ei suuda reageerida ja vastata nii nagu tahaks, surudes alla oma vajadusi, oma emotsioone. Ja võimalik, et sisimas vihkad end selle eest isegi rohkem kui seda inimest, kes su piiridest üle astus. Kui tihti sa unistad põgenemisest ja kadumisest, et vältida eos sisemist konflikti, kui sa tahaksid öelda „ei“, aga vastad ikkagi „jah“. Mil sa tahaksid vastata halvasti, aga selle asemel hoopis naeratad, kirjutab Aleksandra Voltseva lehel Holistika.ee.

Mida tähendab isiklike piiride kehtestamine ja miks neid vaja on?Oma piiride kehtestamine tähendab oma ootuste ja vajaduste väljendamist ehk elutervet kommunikatsiooni. Selgelt väljendatud piire on vaja selleks, et me omavahel suheldes teaksime, mida me üksteiselt ootame ja milline käitumine meile ei sobi.Kuskohast tuleb arusaam enda piiridest?Eks ikka lapsepõlvest. Kui me õpime ennast tundma – kes ma olen, mis mulle meeldib, mida ma tahan, mida ma vajan. Kui me õpime usaldama oma tundeid, kuulama oma keha, eristama oma mõtteid ja arusaamu teiste inimeste arvamusest. Kui me õpime vastanduma, argumenteerima, oma seisukohti kaitsma.Kõik need oskused kujunevad lapsepõlves ning meie vanemate ja lähedaste eeskujul. Aga mis saab siis, kui sa oled kasvanud üles keskkonnas, kus sul ei olnud vanemate näol vastavat eeskuju, sest neil endal oli probleeme piiride seadmisega?Miks me ei suuda oma piire kehtestada?Puudub oskusSee juhtub tavaliselt siis, kui sul olid liiga hoolitsevad vanemad, kes ei lubanud sul endal otsuseid vastu võtta. Nemad otsustasid sinu eest kõike – mida sa vajad ja mis on sulle parim.Või autoritaarsed vanemad, kes ei lasknud sul piire kujundada.

Ilma kontota saate ühes kuus lugeda kuni 5 tasuta artiklit. Selle artikli edasi lugemiseks logige sisse või liituge Alkeemiaga luues endale tasuta konto.