Piima seos luumurdudega: 10 paremat toitu luude tugevdamiseks

Teadus on taas kord purustanud müüdi, et piim teeb luud tugevaks. Rootsis hiljuti avaldatud uuring on seostanud piima joomise kõrgema luumurdude sageduse ja isegi surmaga.

Kõnealuse uuringu käigus uuriti 20 aasta vältel enam kui 60 000 naise söömisharjumusi ja 15 aasta vältel enam kui 45 000 mehe oma. Teadlased avastasid, et sagedane piimajoomine ei aidanud vähendada luumurdude esinemise ohtu. Tegelikult esines luumurde rohkem just neil naistel, kes jõid päevas vähemalt kolm klaasitäit piima. Võrreldes naistega, kes jõid vähem kui ühe klaasi piima päevas, oli suurtel piimajoojatel 60% suurem oht murda puusaluu ning 16% suurem oht murda mis tahes luu.

Kui asi on veelgi hullem. Neil inimestel, kes jõid rohkem piima, oli ka suurem oht surra mis tahes põhjusel. Naistel esines iga päevas joodud piimaklaasi kohta 15% suurem surmaoht ja meestel 3% suurem oht.

Miks põhjustab piim rohkem luumurde ja kõrgemat suremust?

Teadlased avastasid, et piimajoojate kehas oli rohkem oksüdatiivse stressi ja põletiku biomarkereid. Teadlased pakkusid välja, et selle põhjuseks oli piimas sisalduva kahe suhkru – laktoosi ja galaktoosi – kõrge tase. Lisaks täheldasid nad, et väikeseid D-galaktoosi annuseid kasutatakse sageli loomuuringutes vananemise märkide esilekutsumiseks. Teistes uuringutes on D-galaktoosi seostatud ka eluea lühenemisega, oksüdatiivse stressiga, kroonilise põletikuga, neurodegeneratsiooniga, vähenenud immuunvastusega ja muutustega geenitranskriptsioonis. D-galaktoosi annus, mille abil loomadelt sellised tulemused saadi, oleks inimese puhul võrdne päevas ühe-kahe klaasitäie piima joomisega.

Piimas võib küll sisalduda palju kaltsiumit, aga liiga suur kaltsiumi hulk võib luid hoopis nõrgestada.

Kui piim luid tugevaks ei muuda, siis mis küll seda teha võiks? Järgnevalt on esitatud kümme toitu, mis on tõestatult paremad valikud luumurdude ohu vähendamiseks ja tugevate luude säilitamiseks.

1. Jogurt

Eelmainitud Rootsi uuring leidis ka, et hapendatud piimal oli tavalise piima joomisega võrreldes luudele vastupidine mõju. Naistel vähenes puusaluumurru ja surma oht 10-15% võrra iga hapendatud piimatoote kohta, mida päeva jooksul tarbiti. Hapendatud piimatoodete hulka kuuluvad näiteks jogurt, keefir ja hapukoor. Neid tooteid seostati ka vähenenud oksüdatiivse stressi ja põletiku esinemisega.

2. Juust

Rootsi teadlased avastasid, et sarnaselt hapendatud piimatoodetega võib juustu söömine alandada luumurdude ja surma sagedust. Juustus sisaldub ka palju K2 vitamiini, mis on hädavajalik tugevate luude jaoks. Parimad ja kõrgeima K2 vitamiini sisaldusega juustusordid on Gouda, Brie ja Edam. Teised head valikud seoses luid tugevdavate juustudega on Cheddar, Colby, Gruyere ja Šveitsi juust. Eelista traditsiooniliselt valmistatud juustu ning hoidu Velveeta juustust, sojajuustust ja teistest moodsatest töödeldud „juustutoodetest”.

3.  Natto

Natto on traditsiooniline hapendatud sojatoode, mis on eriti populaarne Aasias ja sisaldab rohkelt K2 vitamiini. 72 menopausieelse naise seas läbi viidud uuringu käigus leidsid teadlased, et natto‘t söönud naistel moodustusid luud paremini kui teistel. Samuti jõudis üks Tokyo Ülikooli korraldatud uuring järeldusele, et natto söömine võib olla üks mõjur Jaapani naiste seas suhteliselt madala luumurdude sageduse selgitamiseks.

4. Roheline tee

Vahemere piirkonna osteoporoosiuuring (MEDOS) tõestas, et päevas kuni kolme tassitäie tee joomine on seostatav puusaluumurru ohu vähenemisega 30% võrra kõigil naistel ning üle 50 aasta vanustel meestel.

Samuti tõendasid Texase Tehnoloogiaülikooli teadlased, et vaid 500 mg rohelise tee polüfenoole suudavad kolme kuuga parandada luude tervist ja kuue kuuga ka lihaste toonust. Umbes sama palju polüfenoole sisaldub neljas kuni kuues tassitäies tees. Rohelises tees leiduvad ühendid toetavad ka osteoblastide tegevust (luude ehitamist) ja tõkestavad osteoklastide tegevust (luude lagundamist).

5. Kuivatatud ploomid

Florida State’i ülikool uuris 12 kuu vältel saja menopausiealise naise luutihedust. Pooltel naistel lasti iga päev süüa umbes kümme kuivatatud ploomi, samas kui teine pool sõi kuivatatud õunu. Teadlased avastasid, et ploomisööjatel oli märgatavalt suurem luude mineraalne tihedus käsivartes ja selgroos. Teiste uuringute kohaselt aitavad kuivatatud ploomid ka aeglustada luukoe kadu.

6.  Granaatõunad

Granaatõunad suudavad tõestatult leevendada menopausi sümptomeid, sealhulgas ka luukoe kadu. 2004. aastal avaldas ajakiri Journal of Ethnopharmacology uuringu, mille kohaselt esines kiirenenud luukoe kadu (tüüpiline menopausi sümptom) rottidel, kelle munasarjad olid uuringu tarbeks eemaldatud. Kui aga rottidele anti granaatõunamahla ekstrakti ja granaatõunaseemneid, langes nende luukoe mineraalne kadu vaid kahe nädalaga tagasi normaalsele tasemele.

7.  Apelsinid

Osteoporoosi on kutsutud ka „luude skorbuudiks”, sest C-vitamiini puudust on seostatud luude hõrenemisega. Loomade seas läbi viidud uuringutes parandas rottidele apelsinide viljaliha söötmine märkimisväärselt nende luude tugevust. Teised uuringudki on näidanud, et luude mineraalne tihedus on kõrgem neil naistel, kes võtavad toidulisandina C-vitamiini. Luude tervise parandamiseks on soovitatav süüa kõrge C-vitamiini sisaldusega puu- ja aedvilju. Eelista võimalusel apelsine, maasikaid, papaiasid, rooskapsast, paprikat, melonit, ananassi, kiivit ja lillkapsast.

8.   Aed-mustköömen (Nigella sativa)

Teadlased on loomuuringutes tõestanud, et Nigella sativa suudab ravida osteoporoosi.

9.  Köömen

2008. aastal korraldatud uuring näitas, et köömneseemned pärsivad luukoe hõrenemist ja nõrgenemist sama tõhusalt nagu östrogeen.

10.  Šokolaad

Luutihedus on seotud magneesiumi tarbimisega, aga vananedes magneesiumi tase luudes väheneb. Inimese keha vajab magneesiumi selleks, et viia D-vitamiin aktiivsesse olekusse ja omandada kaltsiumi. Paraku saavad ainult umbes 20% ameeriklastest toidust soovitatava päevase annuse magneesiumi (420 mg meeste ja 320 mg naiste puhul).

Sajagrammises tumeda šokolaadi tahvlis sisaldub tervelt 176 mg magneesiumi. Vali võimalusel selline šokolaad, mis on orgaaniline, ausa hinnaga ja võimalikult tume – vähemalt 70% kakaosisaldusega. Mida rohkem on šokolaadis kakaod, seda madalam on selle suhkrusisaldus.

Allikas: http://myscienceacademy.org

Tõlkis: Joonas Orav

Seotud