Pestitsiidid, plastid, maitsetugevdajad – kas sina tead, mis su tee sees on?

Teejoomise tava pärineb varajastest Hiina dünastia aegadest ja aristokraatidelt, kes jõid teed peamiselt selle raviomaduste pärast. Vanasti jahvatati teelehed pulbriks või asetati tervelt vette. Tänapäevane tee pole aga enam endine. Paljud teebrändid reklaamivad oma tooteid terviseallikate ja puhtama eluviisi edendajatena, ent sisaldavad ikkagi pestitsiide, toksilisi ühendeid, maitseaineid ja GMO -sid, vahendab Telegram.ee.

Enamikku teesid ei pesta enne pakendamist, see aga tähendab, et kui teepõõsast on pritsitud kantserogeene sisaldavate pestitsiididega, siis jõuab osa sellest ka sinu teetassi. Hiljuti viis tarbijate õigusi kaitsev tee rikkalike aroomide maailma: nad avavad suure purgi lahtist teed ja paluvad kliendil seda nuusutada, et nautida tee lõhna. Selle juurde kuuluvad ka tee tervislike omaduste tutvustamine, näidised ja esitlused, et inimene kulutaks teepoes võimalikult palju, et saada luksuslikumat ja kvaliteetset teed. Samas ei pruugi kliendid enda raha eest saada paremat kaupa kui odavast supermarketist.

Teavana teesid testiti sõltumatus laboratooriumis ning selgus, et 100% analüüsitud teedest sisaldas pestitsiide. Üks teesort, Monkey Picked Oolong, sisaldas 23 erinevat pestitsiidi. 77% nende teedest ei vastanud Euroopa Liitu imporditavate kaupade pestitsiidide standardile ning oleks importimiseks keelatud. 62% Teavana teedest sisaldas endosulfaani jälgi – see on pestitsiid, mille on ära keelanud nii USA, Hiina, EL riigid kui ka 144 teist riiki, kuna see võib tekitada viljakusprobleeme ja kahjustada looteid.

Teavana vastas uuringu tulemustele järgnevalt: “Teavana teed läbivad karmi kvaliteedikontrolli iga teepartii puhul, lähtudes rahvusvahelistest toiduohutuse standarditest, sealhulgas Euroopa Liidu regulatsioonidest, mida peetakse maailma kõige rangemateks. Ettevõttel on kehtestanud sisemine kvaliteedikontroll, et kindlustada kogu sortimendi vastavus nõuetele. Teavana lükkab ümber asjakohase raporti järeldused. Raporti avaldanud grupp võib saada esitatud väidetest finantstulu. Teavana teed on ohutud ja kõrgeima kvaliteediga.”

Teed võivad sisaldada kunstlikke maitsetugevdajaid ja peidetud GMO-sid

Suurem osa Teavana teesid sisaldas ka lisatud maitseainet, mida märgistatakse kui “kunstlikke maitseaineid”. Ka sellised populaarsed teebrändid nagu Trader Joe, Teavanna, Lipton, Celestial Seasonings, Bigelow, Tazo, Tea Forte ja Twining’s kasutavad oma toodete koostisosade loeteludes kahtlasi termineid, mille taga peituv pole sageli kuigi isuäravatv. Muu hulgas on loetletud “looduslikke maitseaineid”, sojaletsitsiini, kunstlikke maitseaineid, karamellipulbrit ja modifitseeritud maisitärklist.

Paljud populaarsed teebrändid kirjutavad koostisosadesse “looduslikud maitseained”, et veenda klienti arvama, et ta ostab paremate, puhtamate koostisosadega toodet, kuis tegelikkuses varjatakse sellega vaid tee viletsat maitset ja madalat kvaliteeti.

Lisaks peavad tee valimisel olema ettevaatlikud allergilised ja GMO-vastased inimesed. Paljud meist ei mõtle teed ostes sellele, kas tegu on GMO-ga või mitte, kuid ometi üritavad ettevõtted neid igale poole peita. Näiteks võib modifitseeritud maisitärklis ja sojaletsitsiin väga tõenäoliselt olla GM-maisist või GM-sojast tehtud.

Miks on teekott ja pakendamine olulised

Oleme

Allikas: Telegram.ee

Seotud