Ava külgmenüü

Palju õnne! Legendaarne looduse- ja raadiomees Fred Jüssi pälvis riikliku elutööpreemia

Riikliku elutööpreemia pälvis loodusevaatleja, salvestaja, jäädvustaja ja mõtestaja Fred Jüssi, keda võib pidada looduse inimesteni toojaks. Tema räägitu, kirjutatu ja retkedel salvestatud on aastakümnete vältel mõjutanud paljusid inimesi. Fred Jüssi on öelnud: "Mul on olnud võimalus elatuda sellest, millest huvitun. Ma ei ole pidanud elama kahte elu, et rügada tööd ja siis teha seda, mis rohkem meeldib. See on uskumatu, et ma olen nii hakkama saanud."

Hollandi Antillidel, kaugel ja eksootilisel Arubal sündinud Jüssil tekkis sügav side kodumaa loodusega juba lapsepõlves, Eestisse naasmise järel, ning läbi selle sideme on ka kõige hõlpsam mõista tema rolli Eesti kultuuriloos. Mees, keda on nimetatud eestlaste südametunnistuseks ja hinge peegliks, sügava elutarkuse kandjaks, ütleb enda kohta küll tagasihoidlikult, et on vaid aken, mis vahendab seda valgust, mis on niigi olemas kõikjal meie ümber.Olles enamuse oma pikast elust olnud vabakutseline, sai ta esmakordselt laiemalt tuntuks raadiosaatega “Looduse aabits”, mis oli Eesti Raadio eetris 1970ndatel ja 80ndatel aastatel ning milles ta vahendas kuulajale Eestimaa looduse hääli – kuid mitte lihtsalt, vaid tegi seda eriliselt hingestatud moel. Saate edu oli fenomenaalne, seda kuulati nii kodus kui avalikes kohtades, misjuhul tihtipeale nendeks minutiteks muu tegevus kuuldavasti kõrvale jäeti. Helimaastikega Eestimaa puutumatust loodusest kogus ta tänu oma kontaktidele kolleegidega üle maailma kuulsust tollase raudse eesriide tagagi, omandades rahvusvahelise tuntuse kui erakordselt andekas loodushäälte salvestaja. Tollasest ajast on jäänud kuulajale säärased Melodia poolt avaldatud vinüülplaadid nagu “Helipilte Eesti loodusest”, “Lahemaa lindude hääli” ja “Linnuhääli metsadest”. Ehkki hiljem on Jüssi mõtete teravik liikunud lisaks häältelt vaikusele, mis on selle kõige taustal, on tema helilooming kättesaadav ka tänapäevases CD-formaadis kandjal “Helipilte Eestimaalt”.Samuti on Jüssi tuntud kui pikaaegne Eesti esiloodusfotograaf. Tema pilte hakati avaldama ajakirjas Eesti Loodus juba pool sajandit tagasi, tema küpsemat loomingut on – lisaks artiklitele – võimalik tundma õppida läbi raamatute “Maailma mõte”, “Ajamustrid”, “Jäälõhkuja”, “Mister Fred” ning värskeimana, aastal 2015, ilmus ära pikalt oodatud “Kivimustrid”.

Ilma kontota saate ühes kuus lugeda kuni 5 tasuta artiklit. Selle artikli edasi lugemiseks logige sisse või liituge Alkeemiaga luues endale tasuta konto.