Palju õnne, Eesti! Orissaare tamm võitis Euroopa Aasta Puu 2015 tiitli!

Veebruarikuus toimunud Euroopa Aasta Puu valimistest võttis osa peaaegu kakssada tuhat hääletajat. Võistluse võitis 60 000 häälega Orissaare jalgpalliväljakul kasvav võimas 150 aastane tammepuu.

Teisele kohale tuli Ungaris Tata Vanajärve kaldal juba 230 aastat lossiväravaid valvanud idaplaatan ning pronksi võib oksa külge riputada Hispaanias, Aragónis kasvav 250 aasta vanune Remolinari pöetud pappel.

Kas kusagilt mujalt maailmas võib leida jalgpallistaadioni, mille keskel kõrgub võimas tamm? Kohalikele on see igapäevane, kuid kogukonna süda. Algselt oli tamme kõrval väike spordiplats, kuid 1951. aastal seda laiendati ja tamm jäi keset uut staadionit. Legend räägib, et kaks Stalinetsi traktorit üritanud tamme paigast sikutada, aga ikka katkenud trossid. Tamme ümber on sellest senini haavad puukoorel. Õppurid oskavad kasutada tammepõrget imehästi söötude andmiseks, lisaks annab puu head varju.

“Orissaare tamme võib kutsuda ka jalgpallipuuks või kui sümbolit, mis näitab maailmale, kuidas asjad saavad paremaks minna,” jutustab Rob McBride, puujahtija ja Euroopa Aasta Puu võistluse suur toetaja.

“See võistlus ühendas inimesi ja pani meid kõiki kogema puude tähtsust meie kogukonnas,” kommenteeris võidu üle väga rõõmustav Heiki Hanso, kes oli võistluse koordinaator Eestis. Tema sõnul ootab MTÜ Arboristide Koda juba järgmist võistlust, et pista rinda uute puude, uute lugude, puute paikade ja rohkemate riikidega.

Võistlus Euroopa Aasta Puu sai alguse 2011. aastal. See kasvas välja populaarsest Aasta puu võistlusest, mida Tšehhi Vabariigis on mitmeid aastaid korraldanud Czech Environmental Partnership Foundation (Tšehhi Keskkonna Partnerluse sihtasutus). Euroopa finaali pääsesid riiklike voorude võitjad.

Euroopa aasta puu mõte on juhtida tähelepanu huvitavatele vanadele puudele kui olulisele looduslikule ja kultuurilisele rikkusele, mida me peaksime hindama ja kaitsma. Erinevalt teistest võistlustest ei ole Euroopa aasta puu puhul oluline ilu, suurus ega vanus, vaid lugu ja seotus inimestega. Me otsime puid, millest on saanud laiema kogukonna lahutamatu osa. Igal aastal osaleb võistlusel kümneid ja sadu tuhandeid inimesi. Kui alguses oli osalevaid riike 5, siis tänavu oli neid juba 14. 

Kõik huvilised ja puufännid on oodatud 22. aprillil Brüsselis toimuvale pidulikule auhinnatseremooniale, kus osalevad Euroopa Aasta Puu võistluse võitjate esindajad, organiseerijad, partnerid ja toetajad.

Euroopa Aasta Puu 2015 hääletamise tulemused:

1) Orissaare jalgpalliväljaku tamm, Eesti

2) Vägev Tata idaplaatan, Ungari

3) Remolinari pöetud pappel, Hispaania

4) Tamm „Slaavlane”, Poola

5) Opatovice mänd, Tšehhi

6) Majori Tamm, Inglismaa

7) Archari küla plaatan, Bulgaaria

8) Mooruspuu – ajaloo majakas, Slovakkia

9) Daamipuu, Šotimaa

10) Llanfyllini üksik puu, Wales

11) Naelapuu, Belgia

12) Kastan, Prantsusmaa

13) Canneto Sabino õlipuu, Itaalia

14) Liibanoni seeder, Iirimaa

Imetle finaali pääsenud puude pilte lehelt threeoftheyear.org

Vaata ka MTÜ Arboristide Koda kodulehekülge

Allikas: treeoftheyear.org

Toimetas: Ingrid Peek

Seotud