“Päevad” on justkui SPA! Kolm olulist asja, mida sellel ajal ei ole mõistlik teha!

“Kohtan oma praktikas liiga tihti olukordi, kus naine ei tea, milline on tema menstruaaltsükli rütm”, ütleb Kaja Keil, praktilise ajurveeda edendaja. Sellele kas ei pöörata lihtsalt tähelepanu või puudub üldse või on see midagi, mis võiks üldse olemata olla.

On mitmeid põhjuseid, miks menstruatsioon naisel ära jääb või seda ära hoitakse. Ometigi on selle loomulik toimimine väga oluline, et mitte öelda üks tähtsaim naise hea tervise diagnoosimise vahend. Teisalt väljendab menstruatsioon sõna otseses mõttes ka naise individuaalsust, kus ei kehti “joonlauaga mõõdetavad” standardid. Näiteks vererohkus või vähesus võib olla tingitud pelgalt individuaalsusest ning ei pruugi sugugi tähendada mõnd kõrvalekallet.

Menstruatsiooni võib täiesti õigustatult nimetada ka omaette loodusjõuks, millele vastu töötamine mõjutab otseselt lühemas või pikemas perspektiivis naise head tervist. “Päevade” aeg on piltlikult öeldes justkui “SPA”, ütleb Kaja Keil. Kõik need tegevused, mis nõuavad aktiivsust nii füüsilises kui vaimses plaanis on sellel ajal teisejärgulised. Ajurveeda keeles on menstruatsiooni ajal Apana Vata ehk allapoole suunatud ja väljutamist soodustav energia maksimaalselt töös, mistõttu võib naine neil päevadel tunda ka kerget hingelist ebamugavust. Paljude naiste jaoks on need ebameeldivad päevad, mõned jällegi tunnevad hoopis suurt kergendust. See kõik on täiesti asja juurde kuuluv.

Menstruatsioon on ülekantud tähenduses omamoodi hüvastijätt kõige sellega, mis meid enam ei teeni. Seda nii füüsilises kui ka vaimses plaanis. Ühe etapi lõpp selleks, et uus saaks alata.

Praktiliselt on väga oluline lubada menstruatsioonil kui loodusjõul toimida ilma igasuguste takistusteta. Naise hea tervise seisukohalt on siin ülesandeks maksimaalselt puhastuda ning vabaneda kõigest, millel on potentsiaal ka haiguste tekkeks. Haigused saavad aga pea alati alguse liigse kogunemisest, mis ühel hetkel muutub toksiliseks.

Kolm kõige olulisemat asja, mida ei ole mõistlik menstruatsiooni ajal teha selleks, et mitte takistada menstruatsiooni kui loodusjõu häireteta toimimist:

1. Aktiivne füüsiline või vaimne pingutus (näiteks intensiivne sport või vaimne pinge);

2. Verevoolu takistamine (näiteks tampoonide kasutamine);

3. Seksuaalvahekord.

Samuti on loodusjõudude kontekstis väga oluline, et menstruatsioon sünkroniseeruks Kuu faasidega. Nii on uue elu loomine kui ka puhastumine looduse poolt loomulikult toetatud. Vastukaaluks, kui looduse rütmidest väljaspool elada, võib olla raskusi rasedaks jäämisega või on menstruatsioon suurte vaevustega.

Miks on just need kolm ülaltoodud tegevust menstruatsiooni ajal välistatud ning mida kõike oleks mõistlik “päevade” ajal teha sellest räägime täpsemalt 20. jaanuaril 2019 toimuval “Naise tervise päev – traditsioonilised raviviisid ” sündmusel.

Täpse ajakava ja esinejad leiad SIIT.

Pääsmed: www.oko24.ee või Piletilevi.

Autor: Kaja Keil

Seotud