Otsustamise vägi: kõik muutused algavad sinu valikutest

Kõik, mis su elus toimub – nii see, millest oled elevil, kui ka see, mis esitab sulle väljakutse – algab otsusest. Ma arvan, et su saatus kujuneb just otsustamise hetkedega. Otsused, mida sa teed praegu, iga päev, kujundavad su igapäevase enesetunde, ning ka selle, kelleks sa saad kümne aasta pärast ja hiljem.

Kui vaatad kümne aasta tagusele ajale, siis kas sinu arvates oleks su elu praegu täiesti teistsugune, kui oleksid tookord teinud teistsuguseid otsuseid? Võib-olla tegid sa näiteks ametialase otsuse, mis muutis su elu. Või sul ei õnnestunud seda teha. Võib-olla otsustasid, et abiellud – või lahutad. Võib-olla hankisid mõne helilindi, raamatu, või võtsid osa seminarist, mis muutis su uskumusi ja tegusid. Võib-olla otsustasid lapsi saada või oodata nendega karjääri nimel. Võib-olla otsustasid investeerida kodusse või ärisse. Võib-olla otsustasid alustada treeningutega või neist loobuda. Või otsustasid suitsetamisest loobuda. Võib-olla otsustasid kolida teisele maale või minna ümbermaailmareisile. Kuidas on need otsused toonud su sellesse punkti, kus oled praegu?

Kas oled viimase kümne aasta jooksul läbi elanud traagilisi ja rusuvaid sündmusi, kogenud ebaõiglust või lootusetust? Mina olen kindlasti. Kui nii, siis mida sa otsustasid nendega ette võtta? Kas sa läksid viimase piirini või lihtsalt andsid alla? Kuidas on need otsused kujundanud su praegust eluteed?

Ma usun sügavalt, et need on meie otsused, mitte olukorrad, mis meie elusaatuse määravad. Me mõlemad teame, et on inimesi, kes on sündinud eelistega: neil on geneetilised eeldused, keskkondlikud eelised, perekonnast või suhetest tulenevad eelised. Ent me mõlemad teame ka seda, et me pidevalt kohtame selliseid inimesi, loeme ja kuuleme neist, kes on viletsatest oludest välja rabelenud, tehes uusi otsuseid, mida oma eluga peale hakata. Nendest on saanud inimloomuse piiramatu väe eeskujud. Me võime muuta oma elu eeskujulikuks, kui otsustame seda teha. Kuidas? Lihtsalt tehes täna otsuseid, kuidas me hakkame elama kümne aasta pärast ja edaspidi. Kui sa ei tee oma tuleviku suhtes otsuseid, siis oled juba otsuse teinud, kas pole nii? Sa teed otsuse, et sind juhib keskkond, selle asemel et hakata ise oma saatust kujundama.

Kogu mu elu muutus ühe päevaga – selle päevaga, mil määrasin ära mitte ainult selle, millist elu ma tahan tulevikus elada või kes ma tahan olla, vaid kui otsustasin, millisele elule ma end pühendan.

Siin on väike, kuid oluline vahe. Mõtle hetkeks. Kas nende kahe asja vahel on vahe – olla millestki huvitatud ja olla millelegi pühendunud? Muidugi on! Inimesed räägivad pidevalt “Oh taevas, ma tõesti tahaks hakata rohkem teenima” või “Ma tahaks olla oma lastega lähedasem” või “Tead, ma tõesti tahaks maailmas midagi muuta”. Ent sellised avaldused pole üldse mitte pühendumine. See on lihtsalt eelistuste väljendamine, kui ütled: “Ma olen selle juhtumisest huvitatud, kui ma ei pea mitte midagi tegema.” See pole mingi vägi! See on nõrk palve, milles pole isegi usku.

Sa ei pea mitte ainult otsustama, millisele tulemusele sa pühendud, vaid otsustama ka seda, milliseks inimeseks saamisele sa oled pühendunud. Sul tuleb paika panna teatud standardid, millist käitumist sa pead enda puhul vastuvõetavaks, ja otsustama, mida peaksid ootama nendelt, kes sinust hoolivad. Kui sa ei pane põhistandardeid paika, siis on lihtne libiseda tagasi käitumisse ja hoiakutesse või elu kvaliteeti, mis on kaugel sellest, mida sa väärid. Sa pead seadma uued standardid ja nende järgi elama, olenemata sellest, mis su elus toimub. Isegi kui kõik läheb valesti, isegi kui paraadi ajal sajab, isegi kui on börsilangus, isegi kui su kallim su maha jätab, isegi kui keegi ei anna sulle tuge, mida vajad, pead ikkagi olema pühendunud oma otsusele, et sa elad oma elu kõrgeimal tasandil.

Kahjuks ei tee enamik inimesi seda kunagi, sest on liiga hõivatud vabandustega. Nad pole enda arvates oma eesmärke saavutanud ega ela oma unistuste elu selle tõttu, kuidas nende vanemad neid kohtlesid, või et neil oli nooruses vähe võimalusi, või et nad pole saanud head haridust, või et nad on liiga vanad või liiga noored. Kõik need vabandused pole midagi muud kui jama. Ja need mitte ainult ei takista sind, vaid võivad mõjuda ka hävitavalt.

Otsustuse väe kasutamine võimaldab sul vabaneda kõigist vabandustest, miks sa ei saa oma elus kõiki asju muuta, ja korrapealt. Kuid kindlalt otsustades saad muuta suhteid, töökeskkonda, füüsilist vormisolekut, sissetulekut ja emotsionaalset seisundit. Saad ise ära määrata, kas sa oled õnnelik või kurb, rusutud või elevil, asjaolude ori või kasutad oma vabadust. See on muutuse allikas inimeses, perekonnas, kogukonnas, ühiskonnas ja kogu meie maailmas.

Allikas: Anthony Robbins “Ärata endas hiiglaslik vägi”, kirjastus Pilgrim

Seotud