Ava külgmenüü

Oprah Winfrey: õnn ei peaks olema eesmärk omaette ja õnnetus ei ole meie vaenlane

Kuidas peaksid sa oma õnnetusest mõtlema? Esiteks peaksid olema selle eest tänulik. Inimajul on eraldi osa, mille ainus eesmärk on negatiivsete emotsioonidega tegelemine. Ja tänu taevale: negatiivsed emotsioonid mitte ainult ei aita meil saavutada naudingut, rahulolu ja sihipärasust, vaid hoiavad meid ka elus. Ohtlike asjade kahjulik mõju on suurem kui meeldivate asjade kasulik mõju, mistõttu sa tõenäoliselt ei nõustuks viskama kulli ja kirja, kui viske tulemus kas kahekordistaks kõik sinu säästud või nulliks need täielikult. Kui sul on kõrvale pandud mingigi summa, mille nimel oled kõvasti vaeva näinud, siis ei nõustuks sa tõenäoliselt sellise kihlveo puhul ka kümme-ühele šanssidega, sest tõenäosus, et ühel juhul kümnest jääksid sa kõigest ilma, on sinu jaoks lihtsalt liiga hirmutav. Seega oleme paremini seadistatud toime tulema pigem õnnetute kui õnnelike tunnetega, sest see aitab meid kaitsta ja ohu eest hoiatada. Seda nähtust kutsutakse negatiivsuskalduvuseks.

Katkend raamatust “Loo endale unistuste elu”

Negatiivsed emotsioonid aitavad meil ka selgeks saada hinnalisi õppetunde, et me tehtud vigu muudkui ei kordaks. Nii väidab ka hiljuti meie seast lahkunud psühhoterapeut Emmy Gut, kes näitas oma uurimuste abil, et negatiivsed tunded võivad aidata meil keskenduda ümbritsevatele probleemidele, pöörata neile vajalikku tähelepanu ja mõelda välja lahendusi. Teisisõnu, kui me oleme millegi tõttu kurvad või vihased, siis kipume suurema tõenäosusega ka sellele probleemile lahendust otsima. Ja selle tulemusena muutume mõistagi pikemas plaanis õnnelikumaks.

Mõtle näiteks kahetsusele. Mitte kellelegi ei meeldi, et nende elus on asju, mida nad kahetsevad. Mõned inimesed kuulutavad, et kavatsevad elada kahetsusteta ning seeläbi õnnelikumaks saada.

Ilma kontota saate ühes kuus lugeda kuni 5 tasuta artiklit. Selle artikli edasi lugemiseks logige sisse või liituge Alkeemiaga luues endale tasuta konto.