Naiseks olemise kunst IV: Tabamatu fluidum teeb Armastaja salapäraseks

Jätkub psühhoterapeut Katrin Saali Sauli raamatust “Naiseks olemise kunst” pärit järjejutt. Tänases osas on vaatluse all sensuaalne Armastaja arhetüüp, kes valdab suurepäraselt ka ahvatlemise ja nautimise kunsti.

Loe lähemalt naise elutervetest arhetüüpidest – Tütarlaps, Armastaja, Perenaine, Kuninganna ja naise variarhetüüpidest, sellest, mida mehed naistest tahavad ja milline on huvitavaks naiseks olemise retsept.

Meil kõigil on oma lugu Armastajast. Naistel rohkem kui meestel on kalduvus anda oma elu edukusele hinnang just sellest plaanist, kui õnnelikud nad on olnud Armastajana. Kas nad on kogenud seda väge, mis õnnestab ja õitsetab. Kas nende armastus on andnud partnerile tiivad. Kas armastus on andnud vabaduse lendamiseks ja loomiseks või kärpinud tiivad ning vangistanud suhtesõltuvusse. Või on nad hoopis transformeerinud oma kire ja armastanud mingit tegevust – loomingut, hoolitsemist, töötamist.

Eks me kõik teame, et naise arsenalis on seksuaalsus meeste peal kiirelt toimiv anesteetikum. Milline imerohi – uimastab ja ergutab üheaegselt! Õige doos pakub unustust, leevendust raskustele, annab energiat. Kõrvalnähtudena esineb mõnikord sõltuvust, seda küll.

Suuremal või vähemal määral tahaksid peaaegu kõik osata seksuaalsust rohu või relvana kasutada. Ühed oskavad ja kasutavadki. Teised ei oska ning kadestavad. Kolmandad ütlevad, et see on ebaeetiline, manipulatiivne ning võitlevad feministliku lipu egiidi all seksuaalsuse ja teiste uimastite vastu. Sõltub muidugi olukorrast, aga tihtipeale pole meestel endil midagi selle relvaga pihtasaamise vastu.

Kui meestel tõstab kohtumine Armastajaga toonust, siis oma Armastajaga nõrgas või puudulikus kontaktis olevates naistes suudab see energia üles kerida uskumatut kadedust. Kui mõni kaunima soo esindaja käitub Armastaja arhetüübis, on see paljudele naistele vastumeelne.

Tauniv hinnang on tihti seotud enda oskamatusega seda arhetüüpi rakendada. Siin toimib ikka seesama reegel – naistele meeldivad enesele sarnased naised. Armastajaga heas kontaktis olevad naised noogutavad suguõele endamisi tunnustavalt ja nendivad, et siin on, mida õppida.

Teistes elutervetes arhetüüpides on lubatud käitumise skaala avar – võrdsed tunnetuslikud diapasoonid on jagatud nii ebaküpsete kui eluterve avaldumisvormide vahel. Tütarlapsele on lubatud päris palju muretust, enne kui ta saab sildi Naiivitar või päris palju kurvastada, enne kui ta tunnetuslikult Pardipojaks muutub. Kuninganna võib olla väga konstruktiivne ning nõudlik, enne kui teda tajutakse Jääkuningannana, Ema võib väga palju hoolida, enne kui ta läheb üle võlli Kanaemaks.

Armastajale lubatud tasakaalus avaldumisvorm tundub meie kultuurikontekstis olema aga väga ahtake. Nunna aseksuaalne variarhetüüp on paljude meelest ainus väljaspoole aktsepteeritav eksisteerimisviis. Pruugib vaid kellelgi natuke eksponeerida paljast ihupinda või sensuaalsust ning igast suunast hakkavad lendama hinnangud: “Litsakas, kergete elukommetega, teadagi milline!” Paraku on just Armastaja arhetüübi puhul teised naised väga hinnangulised. Meie kultuuriruumis pole aastasadu naisele suurimat solvangut ega hävitavamat hinnangut kui prostituudiks, litsiks või libuks tituleerimine.

Paljude naiste vaimu valitseb praegugi dogma, et astudes sammukese Nunna arhetüübist edasi, satub naine kohe Prostituudi energiasse. Nende kahe variarhetüübi vahel justkui puudub elutervel Armastajal eluõigus. Ning neile naistele tundub, et kõik Armastaja omadused ja oskused ongi juba Prostituudi pärusmaa. Suurest hirmust ja häbist minna üle võlli ning sattuda Prostituudi arhetüübi mõju alla, ei julge need naised Armastajat endas avastada ega väljendada ning nendest tunnetest kannustatuna taunivad Armastajat ka teistes naistes.

Nad elavad teadmises, et Armastaja peab olema reserveeritud rangelt vaid oma partnerile, laste eest varjatud kujul, soovitavalt pimedas ruumis ning sedagi üldiselt rohkem suhte algusaegadel. See dogma ei vasta kindlasti meeste vajadustele. Ja ega see neid naisi endid ka ei õitseta. Tänu sellele hoiakule puudub nende elus mänguline energia mehe ja naise vahel. Jah, nad lubavad endale mängulist energiat lastega – mängides lauamänge või lõbutsedes pargis.

Armastaja energia on aga väga mänguline energia. Täiskasvanud ei mängi enam kulli ega “otsi kohta, kust sa saad ja lükka teine sisse.” Ent tagaajamine ja kohaotsimine on läbi aegade olnud inimkäitumise loomulik ja mänguline osa. Ikka on mehed ja naised üksteist otsinud ning jäävadki otsima. Ikka on naised nõiduslikult mehi ligi tõmmanud ja mehed ligi tõmmatud olnud. Muidu sureksime ju välja.

Ennetavalt ütlen igaks juhuks veel kord – mängulisus ei tähenda seda, et naine peaks pidevalt välja saatma kuumi, võrgutavaid pilke, eksponeerima oma keha ja kutsuma kõiki mehi mängule. Ei, see on juba Prostituudi energia.

Armastaja on valdavalt kahe partneri vaheline avatud ning teiste eest varjatud energia. Olgu selleks siis intiimsus mehega või lesbilise suhte puhul teise naisega. Seks ja kirglik suudlemine on tõesti midagi sellist, mida partnerid teevad ülejäänud maailma eest varjatult.

Ent Armastaja energia ei puuduta ainult seksi. Armastaja energias on ka muud seksuaalsed-kehalised läheduse ja õrnuse väljendused, mida on väga turvaline näidata ka lastele ja ülejäänud maailmale. Need on kallistused, kerged suudlused, paitused, puudutused, süles istumised, ümber kinni hoidmised. Igas selles tegevuses on tähelepanu, hoolimine, hoidmine. Neid tegevusi ühendab soojus – Armastaja hubane tuli. Neis on armastus. Neis on intiimsus. Ja kahe inimese vaheline mängulisus.

Armastaja arhetüübi essentsi saab lühidalt kokku võtta järgmiselt: tabamatu naiselikkus.

Armastajas on midagi müstilist, kirjeldamatut, eeterlikku. See on kui tabamatu ime. Tabamatus ei tulene naise ilust, vaid ligitõmbavusest. Kui sa vaatad naist, siis lihtsalt adud, kas temas on See Miski Eriline, Imeline. See, mis paneb pead pöörama, imetlevalt järele vaatama, mehed igatsedes õhkama, hõljudes naise ümber kui hõrk, vaevuaimatav parfüüm. See on kui mingi fluidum, mida Armastaja doseerib oma tegemistesse. See hõng kütkestab mitte ainult mehi, vaid ka naisi. Ilmselt on see seotud naise enesehinnanguga. Armastaja on teadlik oma fluidumist. Ja elegantse tabamatusega rikastab ta sellega kõiki Armastaja omadusi.

Tabamatu fluidum teeb Armastaja salapäraseks. Ta ei väljenda seda sõnas, pigem on see pilgus. Armastaja pilgus põleb tuli. Ei, see pole selline pilk, mis pillub sädemeid – see jääb juba üle võlli läinud liigtuliste variarhetüüpide pärusmaaks. Armastaja silmas on kutsuv tuluke. Soe ja õrn.

Armastajal on naeratusega eriline suhe. Me teame kõik seda väljendit, et silmad on hinge peegel. Kuna Armastaja hing on rahul, siis kiirgab see rahulolu silmist ja kaunistab huuli. Naeratus on nii väike asi, aga ta teeb hingele pai. Armastaja vaatab rahulikult ringi ja kohates oma teel teist inimest (ka võõrast), julgeb ta naeratada või siis vähemalt kingib sõbraliku pilgu.

Naeratuses on märkamine. Suhte alguses naeratavad nii mees kui naine teineteisele palju ja pidevalt. Kumbki saadab oma naeratusega teisele sõnumit: “Sa meeldid mulle, mul on Sinuga hea, Sa oled tore!” Partneri naeratus annab tagasisidet, et ta võtab Su omaks.

Tore on, kui inimesed suhtes teineteisele tihti kordavad, et vastastikune meeldimine on endiselt olemas. Mõned ütlevad, paljud mitte. Naeratus kannab seda sama sõnumit edasi sõnatus vormis. Armastav naeratus hommikul koos hella suudlusega väljendab: “Tere hommikust, kallis. Ma armastan Sind täna nii nagu eilegi, Sa meeldid nagu ennegi, mul on tore Sind taas näha ja ma loodan, et Sul tuleb hea päev!”

Aja möödudes hakkab mõnedes suhetes teineteisele naeratamine muutuma harvemaks. Kui see väga rariteetseks muutub, hakkab kahtluseuss vaikselt uuristama teed mõttele, et äkki ma ei meeldi enam oma partnerile, ehk on viga minus.

Armastaja tunneb naeratuse võluväge. Ta jagab seda lahkelt nii oma kallimale kui ka teistele. Siiras naeratus on kui õnnistus ja sümbol avatud südamest.

Armastaja oskab nautida. Seksi iseenesestmõistetavalt. Looja on õnnistanud naist ühe suguorganiga, mis eksisteerib vaid naisel ning mille ainus funktsioon on naudingu saamine. Mehe suguorgan on multifunktsionaalne – peenis on ka uroloogiline elund. Naise kliitor on aga ainult mõnu teenistuses. Kui kõrgem jõud on andnud naisele sellise imelise organi ekstaasi kogemiseks, siis on patt seda sihtotstarbeliselt mitte kasutada.

Selle jaoks, et kogeda orgasmi, on vaja naisel oskust loobuda kontrollist ning usaldada end kogemuse meelevalda. Pühenduda naudingule, loobuda mingiks ajaks mõttetegevusest. Naine ei saagi kogeda kõrgemat õndsust, kui ta vaagib seksides olukorra sündsust, ahastab oma väljanägemise üle või mõtiskleb lagede valgendamise vajaduse üle.

Aga seksi nautimine on ainult osa Armastaja mõnubaasist. Ta oskab üldiselt elust mõnu tunda. Ta võtab samuti kui Tütarlaps kõigi meeltega maailmast infot, Armastaja arhetüübis lisandub meelelisusele küpsus ja nautimisoskus. Armastaja tunneb siidi puudutust vastu ihu ja see erutab teda. Armastaja maitseb maasikat ja mõnuleb. Armastaja rüüpab jahedat šampanjat, hingab sisse vürtside kuuma aroomi ja ta nina nurrub. Ta laseb päikese soojusel end hellitada. Ta kuulab kallima hingamist ja see paitab ta kõrva.

Ta niisutab keelega sensuaalselt oma huuli ja see toob ta olevikuhetke. Nautimiseks on vaja olla kohal, oma kehas. Mitte peas. Nautimiseks on tarvis nagu Tütarlapselegi “siin ja praegu” kohalolemise oskust. Kiirustades me ei suuda tajuda väga paljusid nüansse. Ei toidul, ilul ega elul. Seksist rääkimata. Armastajal on aega nautida. Armastaja võtab nautimiseks aega. Kiirus on efektiivsuse teenistuses, ent töötab nautimisele vastu.

Tulemus – naudingud teevad naise sõbralikumaks, lahkemaks, vabamaks. Kuna nauding toodab heaoluhormoone, siis nende hormoonide vabanemise kaudu naise kehasse, muutub nautiv naine ka õitsvamaks. Ja õitsev naine näib alati nooruslik.

Mida sensuaalsem on naine, seda enam naudingut kogeb ta kõigest, mida ta meeled tajuvad.

Armastaja oskab meest juhendada endale suurima naudingu pakkumises. Julgus ja enesehinnang on tihedalt seotud. On suur vahe, kas naine määratleb end kui Jumalannat, kelles mees näeb oma Püha Graali ja seks on mõlemale vabastav, lõõgastav ja nauditav tegevus või annab naine allaheitlikult oma keha mehele rahulduspakkuvaks objektiks. Viimasel juhul pole naise vaatenurgast kirest, metsikusest ja orgastilisusest midagi rääkida.

Häbitu olemine tähendab olla vaba häbist ja valehäbist (mitte ajada segamini sõnaga häbematu). Häbi on Armastaja suurim vaenlane. Häbi tõukab naise Armastaja energiast välja. Paljud naised häbenevad oma keha. Alati leidub põhjus, mille üle rahulolematust tunda. Midagi on keha juures liiga palju või liiga vähe. Pole piisavalt trimmis. Mõnel armid, teisel karvad, kolmandal muud defektid.

Naised oskavad une pealt kosta, mida nad enda juures ei salli. Kui aga küsida, mis Sulle enda keha juures meeldib, mida Sa kauniks pead, järgneb tavaliselt mõttepaus, millele sugugi iga kord ei järgne positiivset vastust. Enesekriitika on paljude naiste igapäevane meelelahutus, aga samaaegselt on ju võimatu agoniseerida oma puudujääkide üle ja tunnetada oma ilu ja pühadust.

Armastajal on oma kehaga sõlmitud rahu (mitte et Armastajal on ideaalne keha). Ta tunneb end oma kehas hästi. Vaatamata oma keha füüsilisele seisundile aktsepteerib Armastaja oma keha, riietega ja ilma. Armastaja on lahke – ta jagab armastust heldelt teistele. Aga et seda teistele jagada, on eelkõige tarvis seda ka endale pakkuda. Mehel on raske armastada naist, kes ise end ei armasta. Naine, kes on enesega armastavas suhtes, on väga ligitõmbav.

Kui Sa ei suuda armastada oma keha, on Sul keeruline oma kehas ka kompleksivabalt ise seksi nautida ja seda oma partnerile pakkuda.

Ja kui Armastaja ei suuda olla kohal oma kehas, vaid on ära oma mõtetes ning püüab ratsionaalselt, kaine pilguga vaadata seksuaalaktile – siis leiab ta sealt kohati naeruväärsetes poosides hingeldavad inimesed. Seksuaalakti ennast saab nautida vaid oma kehas viibides.

Teine teema on muidugi, et vähemalt naise jaoks toimub tavaliselt eelmäng, häälestus seksile, ikkagi tema peas. Öeldakse, et mehe suurim seksuaalorgan on tema aju. Ja see, kas naine on valmis aktiks, sõltub nii sellest, kuidas naine end ise seksile häälestab kui ka sellest, mismoodi mehe vallutus­käitumine ja ettevalmistus eelnevalt on serveeritud.

Eelmiste oskuste valdamise pealt oskab Armastaja rakendada need ahvatlemise kunstiks.

Looduses algatab seksuaalkontakti tavaliselt emane. Ta indleb.

Mis Sa arvad, kumb teeb naise-mehe vahelises suhtes (väljaspool ametialast formaalset suhtlemist) esimese sammu? Mees või naine? Paljud vastavad, et muidugi peab mees olema esimene, kes algatab kontakti ning astub esimese aktiivse sammu.

Ometigi teeb naine enne seda mehe esimest sammu veel midagi. See on kõrvale täiesti kuuldamatu ja kõrvalisele silmale peaaegu et märkamatu. Nimetagem seda huikamiseks. Kuigi näib, et mees teeb esimese lähenemiskatse, on siiski tavaliselt naine see, kes mitteverbaalse suhtlemise teel julgustab meest lähenema ja vallutama.

On mitmeid väga eneseteadlikke mehi, kes otsusekindlalt marsivad naise juurde, kes neile huvi pakub, ega oota naiselt mingit signaali. Suurem osa meestest on siiski pisut tagasihoitumad. Nad teevad aktiivse lähenemiskatse siis, kui nad on saanud naise poolt delikaatse loa või julgustuse. See julgustamine on imepisike, peaaegu nähtamatu kutse, mis on peidetud naise pilku ja olekusse.

Naise pilk räägib tähelepanust. Pilk annab märku, kas naine soovib kontakti astuda või mitte. Kõrgendatud huvi puhul laienevad naise silmas pupillid, mis nähtavasti tekitabki “kutsuva tulukese” efekti.

Ahvatlemise oskus on peatüki alguses kirjeldatud süütu, põgusa pilgu edasiarendus. Pilgus ei muutu midagi, vaid selle pikkusele tuleb paar sekundit juurde. Ning teadvuses lisandub luba: “Ma luban Sul endale ligineda, olen sõbralik.”

Kui naine hoiab silmsidet mõne üürikese sekundi vältel ja sealjuures sõbralikult naeratab, on kutse esitatud. Mõni naine mängib pilgu ära pöörates juuksekiharaga. Teine silitab vaevumärgatavalt oma kätt. Aga sõbralik olek ja pilk üksi on ka julgustuseks piisav. Armastaja töö on tehtud. Nüüd on mehe kord. Kui mees ei vasta kutsele – siis pole ta sel korral Sinu jaoks see õige.

Niimoodi rääkides tundub see ju imelihtne. Reaalses elu paraku valmistab see paljudele naistele raskusi. Häbelikkus ei võimalda mõnesekundilistki pilku, ebamugavustunne hajutab sõbralikkuse, ebakindlus ei võimalda mängu.

Paljudele naistele tundub, et kui nad on korra huiganud ja mees siis sellele ka reageerib, peavad nad igal juhul mehe liginemise vastu võtma. Ent ometigi pole see nii. Naisel on sel hetkel valik, kas ta tahab mehega edasi suhelda või mitte. Kuninganna arhetüüp tuleb siinkohal Armastajale appi ja sõnab selge “Ei!” ning katkestab suhtluse, kui kutsutu ei osutunud meeldivaks.

Milleks peaks üks väärikas naine tegema midagi ahvatlevat? “Neid lehtsabasid, kes ahvatlevad, on terve ilm täis, vaadake, mis see meie meestega on teinud!” kuulen praegu nii mitmegi lugeja nördinud etteheidet.

Ühe oskuse valdamine ei tähenda veel seda, et Sa seda kogu aeg kasutaksid. Sa oskad ju tantsida, aga ega Sa igal pool, kus muusika kõlab, ju ei tantsi. Sa oskad ujuda, see veel ei tähenda, et Sa iga veekogu voogudesse viskud.

Samamoodi on ahvatlemisega. Ahvatlemise kunst on vabale naisele enda mehe leidmise oskus. Juba suhtes naine ei pea tõesti oma pilku ahvatlevaks timmima, et sellega teiste meeste päid segi keerata. Tema võiks õnnistada kõiki inimesi sooja, hooliva pilguga ning reserveerida Armastaja ahvatleva pilgu Armastaja esimeseks ülesandeks – kutsuda omaenda meest end üha uuesti märkama ja vallutama.

Armastaja ülesanded paarisuhtes

* Ahvatleda mees end vallutama. Huigata

Mehed on läbi aegade ihaldanud vallutada. Kaugeid maid, uusi eesmärke. See on neil geenides. Edukas vallutus tõstab mehe positsiooni teiste meeste silmis ning saadab sõnumi: “Olen võitja!” Mees tunneb oma vallutuse üle uhkust, vallutus tõstab eneseteadvust. Mida raskem oli vallutada, mida vägevam enese proovilepanek, mida kõrgemad olid ületatud takistused, seda suurem rahulolu.

Enamik mehi otsib ikka ja jälle uusi väljakutseid. Ühed töös, teised hobides, kolmandad enesearengus, neljandad suhetes. Viiendatele on aga vaja väljakutseid igal eelpoolmainitud rindel. Meeste elus on perioodid, kus nad tahavad rohkem vallutada, ning siis jälle rahulikumaid perioode, kus nautida turvaliselt oma vallutuste vilju.

Naise vallutamine on mehe jaoks märgilise tähendusega sündmus. Kuigi mehed teadlikult ilmselt ei mõtle ega ütle valjult välja, aga sisimas tahab mees olla uhke oma naise üle – “Vaadake, kelle mina olen suutnud kätte saada!” Mäletad, edukas vallutus tõstab mehe positsiooni kaaslaste silmis. Eriline, ilus, tark, tore naine tõstab mehe väärtust. See alateadlik mõte teiste inimeste peades on midagi sellist: “Ju peab selles mehes midagi olema, kui nii äge naine temaga on!”

Huikamist, ahvatlemist ei tohiks suhte arenedes unarusse jätta, vaid huigata võiks ka oma pikaajalisele partnerile ikka uuesti ja uuesti. See sütitab partnerit kirega. Paljud naised arvavad, et kui nad kord suhte alguspäevil mehele huikasid, siis huike kaja mehe kõrvus peaks teda hoidma pikkadeks aastateks naise kõrval. Ent vana tõde ütleb, et mehed armastavad silmadega rohkem kui kõrvadega. Esialgne huige kaob kõrvust, mees otsib Su silmist ikka ja jälle sära, mis kinnitaks, et ta on Sinu jaoks parim. Aktiivse Armastaja arhetüübiga mees vajab naiseliku Armastaja arhetüübiga seotud mängu, põnevust ja erutust. Kui oma naine huikama ei vaevu, avanevad mehe kõrvad võõrastele huigetele.

Kui aga tõesti Sinu mehele pole enda mehelik Armastaja arhetüüp (enam) oluline ning ka Sa ise oled sellest arhetüübist eemaldunud, siis pole Sul tõesti mingit vajadust ahvatlevat pilku osata ega seda ka kellegi peal rakendada.

Armastaja ülesannetest paarisuhtes saad edasi lugeda raamatust “Naiseks olemise kunst”

Autor: Katrin Saali Saul, perekonna psühhoterapeut, holistiline terapeut

Allikas: “Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma”

Loe lähemalt naise elutervetest arhetüüpidest – Tütarlaps, Armastaja, Perenaine, Kuninganna ja naise variarhetüüpidest, sellest, mida mehed naistest tahavad ja milline on huvitavaks naiseks olemise retsept.

Kuula Katrin Saali Sauli rääkimas pikemalt naise arhetüüpidest Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.