Ava külgmenüü

Mustri katkestamine: salajane relv hirmu ja paanika vastu

Hirm käib kindlaid mustreid pidi, ilma et oleksime sellest üldse teadlikud. Et sellist mustrit avastada, ei ole vaja kuigi kaua uurida, piisab mõnest lihtsast testist, nagu peagi veenduda võite. Kuna iga inimene konstrueerib oma hirme erineval moel, ei avaldu kõik levinud hirmude mustrid ühesuguse tugevusega. Mõni muster on väga ühetähenduslik ja selge, teine sugugi mitte. Et võimalikult kiiresti jõuda esimeste tulemusteni, keskenduge esmalt mingile selgele mustrile ja treenige selle juurde käivat mustrikatkestajat, soovitab Klaus Bernhardt raamatus"Paanikahäired ja nendest vabanemine".

Selle mustri ülesleidmisel aitab meid juba täiesti igapäevane keel, sest paljud mustrid on aastasadadega “peidetud” käibekeelsetesse fraasidesse. Hea näide sellest on niinimetatud mõtete karussell. On põhjust rääkida just peas keerlevatest mõtetest, sest tegelikult suudab igaüks, kellel peas midagi jälle keerleb, veidi enam tähelepanu pühendada ka sellele, kuidas üks karussell tegelikult keerleb. Kas päripäeva või vastupäeva, kas nii, nagu seisev ratas või lapiti olev seib. Ka valtse, mis veerevad kord edaspidi ja siis jälle tagurpidi, ja spiraale, mis kruvivad kas ülespoole või allapoole, tuleb elus samuti üsna sageli ette.Niipea kui olete oma mõttekarusselli pöörlemissuuna kindlaks teinud, mõistate, et tegemist ongi ühe korduva mustriga. Nimelt tiirleb see alati ühes ja samas suunas. Järgmine kord, kui teil peas jälle midagi sedaviisi ringi keerlema hakkab, olekski kõige õigem aeg testida esimest mustrikatkestajat.Kõigepealt pange tähele, kuidas see mõttekarussell teie peas keerleb, ja kujutage siis lihtsalt ette, et see hakkaks teie peas täpselt vastupidises suunas keerlema.

Ilma kontota saate ühes kuus lugeda kuni 5 tasuta artiklit. Selle artikli edasi lugemiseks logige sisse või liituge Alkeemiaga luues endale tasuta konto.