Mis on tõeline armastus ning 4 harjutust selleni jõudmiseks

Tantraõpetaja Liisa Maimon selgitab, mis on tõeline armastus ja kuidas seda leida. Samuti tutvustab ta häid harjutusi, mida saad koos partneriga armastuse ligitõmbamiseks teha.

Tantraõpetaja Liisa Maimon, ma usun, et mul on õigus, kui ma ütlen, et kõik inimesed sügaval sisimas soovivad tunda kordki, veel parem kogu elu seda suurt ja imelist armastust, mis täidab kogu keha, südame ja tundemaailma. Kas selline armastus on olemas või see on ainult illusioon meie peas?

Jah, selline armastus on olemas, aga kõige pealt tuleb aru saada, mida armastus üldse tähendab. Arvatakse, et armastus on tunne, armunud olemine, romantiline igatsus või ihalus partneri järgi, kõhus lendlemas liblikad suutmata teineteiseta olla päevagi. Tantra räägib aga sellest, et see päris ja tõeline armastus, mis iialgi ei lahtu, on otsus!  Otsus, et armastan seda inimest kogu elu tingimusteta. Enamus kahjuks aga usub, et armastus on tunne, mida ei saa kontrollida. Üks hetk see on, teisel hetkel enam mitte.

Tantra, kui enesearenguteadus aga kinnitab, et meil on olemas võim omada täielikku kontrolli oma mõtete, tunnete ja elu üle ja ainult siis on meil ka võimalik võtta vastu otsus kedagi tingimusteta armastada nii, et sellel otsusel on väärtus ka aastaid hiljem. See armastus tõesti jääbki kestma.

See ei tähenda, et olenemata sellest, mis eluootamatusi ette tuleb, armastuse seisund jääb. Just see on kaasaaegsele inimesele see kõige keerulisem asi mõista. Armastus ei kao kui inimene lahkub või ei osuta vastuarmastust. Tõeline asmastus on nagu ema armastus lapse vastu – mida iganes laps teeb, ema armastab teda sellele vaatamata.

Palun too mõni näide tingimusteta armastuse kohta, et seda paremini mõista?

Tingimusteta armastus tähendab seda, sa paned enda partneri heaolu enda omast ette poole ja teed seda mitte hambad ristis, vaid suurime hea meele ja naudinguga. Toon ühe näite, mis puudutab ja on puudutanud paljusid paare. Näiteks kui usalduslikus suhtes tuleb tütar ema juure ja räägib, kuidas ta kohtus meeldiva noormehega, kellega tekkis imeline vastastikune tõmme, kellega koos nad tundsid joovastavaid tundeid, ülimaid naudinguid, üksteise mõistmist ja sulandumist, siis ema, armastades oma last, tunneb tütre õnnetunde üle siirast head meelt. Ent kui nüüd sama tuleb ütlema näiteks naine oma mehele, siis armukadedus, süüdistamine, rünnakud ja riid on tavaliselt pea vältimatud.

Tingimusteta armastus tähendab, et suudetakse tõusta oma hirmudest ja valust kõrgemale armastuse tasandile. Siin tulebki mängu see oluline otsus! Ma otsutan viha, armukadeduse ja valutunde asemel reageerida tingimusteta armastusega ja sean sinu heaolu enda omast ettepoole. Siinkohal olen kindel, et lugeja võib mõelda, et “mis asja, kas ma pean mingiks sussiks hakkama?” Kahjuks selline reaktsioon isetule käitumisele on meie ühiskonnas liigagi tavaline. Ei ole olemas sina-sina, on vaid mina-mina. Ja isetust nähakse kahjuks tihti nõrkusena.

Kas 17.-19. juulil Viljandimaal toimuval teadaolevalt maailma suurimal Tantrafestivalil saab tõelise armastuse kogemiseks juhendvaid õpetusi ja näpunäiteid?

Festivalil jah puudutatakse ka seda teemat. Kuna tantra on enesearenguteadus, siis mina-egost tõusmist kõrgemale, ehk armastuse tasemele, võib pidada vaimseks kasvamiseks ja arenguks. Sellest küljest tantra kindlasti huvitub kõigest, mis taolist kasvu kaasa võib tuua. Tantristlikus suhtes on tingimusteta armastus see ideaal, mille poole püüeldakse koos oma partneriga. Eks igaühel tuleb ette libastumisi muidugi, kuid ideaal jääb siiski silme ette.

Festivalil räägib näiteks dr Ananda Maha just suhetes ette tulevatest vääritimõistmisest ja kuidas nendest ühiselt ja vaimselt üle saada läbi tantra. Samuti esineb festivalil mitmeid paare, kes on vaimsel tantristilikul arenguteel olnud juba aastaid. Näiteks Flore Nicolas Prantsusmaalt ja Petur Peturson Islandilt viivad läbi just paaridele mõeldud seminare.

Muidugi festival ei ole keskendunud paaridele, vaid ikka enesearengule. Armastuse teema on sealjuures lihtsalt üks võimalus.

Mida teha, et tõmmata ligi tõelist armastust? Kas selleks on olemas mõned head harjutused?

Harjutusi selleks puhuks on palju, aga toon välja 3 tõhusat harjutust, mida saab teha koos partneriga. 

1. Partnerile pühendumise harjutus

Pidage koos mõni minut dialoogi ja mõtisklege, mida tähendab tõeline tingimusteta armastus. Siis pange praktikasse oma partneri õnne asetamine enda omast ette poole. Näiteks kas koos või ükshaaval tehke otsus, et järgmised 3 päeva praktiseerite partnerile pühendumist ja püüad igas olukorras mõista tema vajadusi ja tema heaolu seada enda omast kõrgemale. Olenemata esilekerkivatest erimeelsustest ja arusaamatustest pea meeles, et partneri õnn on tähtsam kui sinu õnn.

Teatud olukordades, kus tavaliselt ajaksid taga enda õigust, anna järele. Valikutes, kus on erimeelsused, vali partnerile kasulikum tee jne. Tee seda kõike aga armastavalt ja heatahtlikult, mitte oodates “enda kättemaksu aega” vms. Ilusad asjad hakkavad juhtuma sellist harjutust tehes ja kõige ilusam on see, et ka partner hakkab sellist isetut tähelepanu sulle tagasi andma.

2. Meditatsioon südamele

Tantras on teada, et armastus on nergia, mida saab teadlikult suurendada. Selleks võib kasutada muusikameditatsiooni. Kuula igapäev 10-15 minutit nt Mozarti muusikat (sellel on võime just südamekeskust aktiveerida). Istu sirge seljaga, silmad kinni ja keskendu armastusele.  Võid seda teha üksi või koos oma partneriga. 

3. Hingepeegli meditatsioon partneriga

Selleks istuge partneriga vastastikku ja vaadake minimaalselt 5-10 minutit üksteisele silma ilma naeru, rääkimise või muude emotsioonideta. Keskendu vaid partnerile. Asjata ei öelda, et silmad on hinge peegel. Läbi silmade on võimalik näha inimese hinge, millel on tugev ühendus südamega. Läbi sellise silmside meditatsiooni tekib partneriga õnnistav lähedus, südame avanemine ja hinge puhastumine. See on väga lihtne ja tõhus harjutus, mida soovitaksin teha iga päev, kuid vähemalt 10 päeva järjest. 

4. Osale Tantrafestivalil

Tule osale oma partneri või sõpradega Rahuvusvahelisel Tantrafestivalil, kus saad mitmeid erinevaid tantra ja enesearenguga seotud loenguid kuulata ja töötubades osaleda.

Tekst: Agnes Laine

Loe Tantrafestivali kohta lähemalt.

Seotud