Milliseid ravimtaimi korjata juulis ja augustis?

Käes on kesksuvine viljakas õitsemisperiood. Praegu on suurpärane aeg selleks, et minna metsa ja niitudele korjama väekaid maarohtusid ja ravimtaimi. Kui taimed ise korjad, saad olla kindel, et need pärinevad puhtast kasvupiirkonnast ning oma käega korjatud taimedest droogide ravijõud on alati mitmekordselt suurem kui apteegist ostetud ravimil.

Pärnaõied

Pärnad alustavad õitsemist juuli alguses. Pärnaõied alandavad palavikku, ajavad higistama, puhastavad organismi. Köha korral mõjub röga lahtistavalt, vedeldab verd ja puhastab veresooni. Mingil määral on teel ka rahustav, isutõstev, kergemaid seedehäireid ja silelihaste kokkutõmbeid lõõgastav ning nõrgalt põletikuvastane toime. Ägedate südame- ja veresoonkonnahaiguste korral tuleb pärnaõiedrooge kasutada ettevaatlikult. Soovitatakse tarvitada mitte üle kolme nädala järjest. Päevane annus on 2-4 grammi droogi ehk 1-2 tassi teed.

Kuidas pärnaõisi säilitada?

Kuivatamiseks tuleb pärnaõisi koguda kuival suvepäeval ning korjepuuna tasub eelistada taluõues või metsas kasvavaid puid, aga mitte linnades sirguvaid pärnasid. Mõõdukas soojuses (30-40°) ja õhukeses kihis kuivavad kogutud õied suhteliselt kiiresti, kuid kaotavad sellega ligi kaks kolmandikku algsest kaalust.

Aroonia

Aroonia on tulvil bioaktiivsetest toitainetest, vitamiinidest ja antioksüdantidest, mille tõttu võib teda lausa supertoiduks nimetada. Mitmed teadusuuringud on veenvalt tõestanud, et regulaarne värskete arooniate tarbimine kaitseb tõhusalt vähi, neuroloogiliste tõbede, põletike, dibeedi ja bakteriaalsete nakkuste eest. Lisaks on hiljutised uuringud näidanud, et aroonia on ka üks kõige vägevamaid relvi vananemise vastu, sest selle antioksüdantide tase on maailma marjadest kõige kõrgem.

Kuidas arooniat säilitada?

Korja marjad puu otsast koos viljaraagudega, neid ei ole vaja eemaldada ka säilitades. Külmkapis säilivad värsked marjad vähemalt nädala, enamasti isegi kaks. Ka külmutamisel on vitamiinide kadu minimaalne. Pese marjad enne kappi panemist külma veega, nõruta hoolikalt või patsuta käterätiga kuivaks. Sügavkülmas säilivad marjad lausa terve aasta.

Kadakamarjad

Rahvasuu ütleb kadaka marikäbide kohta lihtsalt kadakamarjad. Botaanilises mõttes on aga tegemist eriliste lihakate käbidega. Kadakamarjad on kasutusel erituselundite põletiku ja veepeetuse vastu, külmetushaiguste (hingamisteede põletikud) ja seedeelundite põletike korral. Droogiks kõlbavad ainult küpsed sinaka kirmega mustad marjad.

Kuidas kadakamarju säilitada?

Et marikäbid säiliksid, tuleb need kuivatada. Parem on teha seda toatemperatuuril, ehkki see võtab rohkem aega. Kõrgem temperatuur soodustab eeterlike õlide lendumist, mis halvendab saagi maitse- ja raviomadusi. Kadakamarjade ravivõime väheneb ka ajapikku, nii et üle paari aasta ei tasu neid hoida.

Angervaks

Angervaksa toime on üldtugevdav, verejooksu peatav, valuvaigistav, põletikuvastane, haavu parandav, puhastav, maksa tegevust efektiivistav, palavikku alandav. Sisaldab C-vitamiini, fenoolühended, steroide jpm.

Kuidas angervaksa säilitada?

Kõige lihtsam on taime säilitada kuivatatud kuju.

Kummel

Teekummel on maailma tuntumaid ravimtaimi. Teekummel ajab külmetushaiguste korral higistama. Kummeliteed kasutatakse desinfitseeriva ja põletikuvastase toime tõttu kõhugaaside korral, samuti mao- ja kaksteistsõrmikhaavandite korral. Soodustab uriini- ja sapieritust ning ergutab seedimist. Kummeliteega pesemine parandab haavu ja nahahaigusi, paiseid ja ekseeme. Kummeliteest saab abi ka hambavalu ja igemepõletiku puhul.

Kuidas kummelit säilitada?

Kummeliõisikud tuleks peale korjamist laiali laotada suure pinna peale ning kuivatada. Kõige paremini väilivad õied peale kuivatamist paberkotis.

Raudrohi

Raudrohi vähendab valusid pea-, kukla- ja seljapiirkonnas, korrastab seedetegevust, neerude tööd, vereringet ja südametegevust, samuti menstruatsioonitsükleid.

Kuidas raudrohtu säilitada?

Taime korjatakse õitseajal. Kuivatamiseks kogutakse umbes 15 cm pikkuseid varsi koos õisikutega, mis seotakse väiksestesse kimpudesse. Need asetatakse kuivama õhurikkasse ja varjulisse kohta.

Liht-naistepuna

Lähtudes naistepuna biokeemilisest koostisest ja erinevate ainete sisaldusest, on ta kasutamine laialdane: siseparasiitide, bronhiidi, astma, sapikivitõve, kõhulahtisuse, öise voodimärgamise, reuma ja seedehäirete ravis. Lisaks mao- ja soolekatarri, maohaavandite, menstruatsioonivaevuste, peapöörituse, lihasevalude ja jämesoolepõletiku korral. Põhitoime kinnitatakse olevat depressioonivastane.

Kuidas naistepuna säilitada?

Kuivatatakse kimpudena või laiali laotatult pööningul, kuuris või mujal tuulutatavais ja päikese eest varjatud kohtades või siis kuivatis temperatuuril 50-60 °C. Säilitatakse kotis, klaas- või puunõus 2 aastat.

Nõmm-liivatee

Nõmm-liivatee on ka tuntud ravimtaim nii sees- kui välispidiseks kasutamiseks. Tänu mikroobe hävitavale mõjule ja rögalahtistavale toimele on taime kõige rohkem kasutatud erinevate hingamisteede haiguste korral. Teda kasutatakse palaviku alandamiseks, sapi sünteesi ergutuseks ning liigse vee väljutamiseks organismist. Välispidiselt kasutatakse taimeosi erinevate mikroorganismide hävitamiseks põletikukolletes.

Kuidas nõmm-liivateed säilitada?

Taim säilib kõige paremini kuivatatult. NB! Kõikide taimede kuivatamisel tuleb silmas pidada, et kuivatada tuleb õhurikkas soojas kohas ning taim on lõplikult kuivatatud siis, kui ta on krõpskuiv.

 

Seotud