Milline kogus C-vitamiini on inimese tervisele tegelikult vajalik?

Augustikuu algul kodumaal loenguid pidav vandenõude uurija Jüri Lina jagab Alkeemia lugejatega katkendit oma menuraamatust “Varjatud tervisevalem”, kus ta käsitleb terviseteemalist infot, mida tema andmetel on püütud avalikkuse eest varjata. Heidame pilgu organismile hädavajaliku C-vitamiini kogust puudutavale segadusele.

Tähtsaimaid vitamiine on vaieldamatult C

Austraalia teadlase Viera Scheibneri arvates peavad arstid tulevikus tunnistama, et C-vitamiin on ühtlasi universaalne ravim, mis kaitseb isegi teetanuse eest. Selle tõve vastu vaktsineerimine on bluff. Teetanusevaktsiin on inimesi koguni tapnud, hoiatas ta. Scheibner on maailma juhtivaid vaktsineerimiskahjustuste eksperte.

Ametlikult soovitatav norm on vaid 90 mg C-vitamiini päevas. See on minimaalne kogus, et ära hoida skorbuuti, kunagist hirmsat meremeeste haigust, mis tappis paarsada tuhat. Skorbuudi esimene tunnus on veritsevad igemed, sest juussooned lõhkevad ja hakkavad lekkima. Teisedki sooned kahjustuvad. Meremehed surid mitusada aastat tagasi põhjusel, et veresooned lekkisid, seega verepuuduse tõttu. Seevastu laevakassidel polnud häda midagi, sest nad tootsid endale ise C-vitamiini.

C-vitamiin etendab tähtsat osa immuunsüsteemis

Ent kaitse-efekt ilmneb alles 500-milligrammise doosi puhul. See aitab hoida soonteseinu tugevatena. Pealegi on vajadus vitamiinide ja mineraalide järele väga individuaalne. Margaretha Hellsteni väitel võib üks inimene vajada mõnda ainet 10-100, isegi 1000 korda rohkem kui mõni teine. Enamik loomi sünteesib C-vitamiini ise, tootes seda päeva jooksul vähemalt 70 mg kehakilogrammi kohta. Stressiseisundis nad kahe- ja kolmekordistavad selle toodangu.

Inimene, teatud ahvid, merisead ja nahkhiired ei suuda C-vitamiini toota. Seepärast tundubki ametlik soovitus, et inimolendid peaksid saama vaid 90 mg C-vitamiini päevas, eriti kahtlane (justkui oleks meie kehakaal vaid üks kilogramm).

Organisatsioon, kellelt säärane kentsakas soovitus pärineb, on FDA (Food and Drug Administration), USA Toiduamet. Seda seltskonda kontrollivad tähtsad vabamüürlasloožid. Rumalusega siin tegu olla ei saa, sest sama asutus on soovitanud manustada ahvidele katselaboreis ja loomaaedades 55 mg kehakilogrammi kohta päevas. See viitab vaid pahatahtlikkusele. Pole raske mõista, miks hulk inimesi kannatab pidevalt C-vitamiini vaeguse all. See vitamiin on tähtsamaid aineid tervise säilitamisel, kaitstes südamehaiguste ja nakkuste vastu. Aitab muuhulgas omastada rauda. Piiratult leidub teda kõigis värsketes puu- ja juurviljades. Näiteks olgu öeldud, et üks õun sisaldab vaid 9 mg C-vitamiini, apelsin 30-35 mg. Seevastu kibuvitsamarjas ja kiivis leidub C-vitamiini rohkesti.

Vaegusest annab märku igemete veritsus, vähimagi löögi puhul tekivad nahale sinised plekid, hambad hakkavad logisema, liigesed valutama. Stressiga on hakanud kaasnema ka hammaste kiristamine une ajal. C-vitamiini hävitavad muide piim ja tee.

C-vitamiin kiirendab haavade paranemist, hoiab luud tugevad, hambad ja suguelundid terved. Hoiab ära mehe steriilsuse. Suured kogused (25 000 – 30 000 mg) lühendavad oluliselt külmetus- ja teiste viirushaiguste põdemise aega. C-vitamiin kaitseb ajukelmepõletiku ning iga laadi nakkushaiguste vastu. Parandab enesetunnet, teeb erksaks. Autor: Jüri Lina

Katkend pärineb Jüri Lina raamatust “Varjatud tervisevalem”, millest peatselt ilmub neljas, täiendatud trükk

Vandenõude uurija, kirjanik ja filmirežissöör Jüri Lina peab sel laupäeval ja järgmisel nädalal mitmel pool Eestis loenguid teemadel “Miks on osa andmeid vitamiinide positiivsest mõjust unarusse jäetud või koguni salastatud” ja “Poliitiline vale on sünonüümne poliitilise korrektsusega” – uuri loengute kohta lisa SIIT.

Vaata ka kodulehte jyrilina.com

Kuula Jüri Lina Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!” 12. septembril 2010 ja 13. oktoobril 2013

Seotud