Miks valis arenenud maailm monogaamia?

Uuringud näitavad, et monogaamial on palju eeliseid polügaamia ees. Näiteks soodustab monogaamia pikaajalist planeerimist, majanduslikku efektiivsust ja säästmist, lastesse investeerimist ning vähendab oluliselt peretülisid.

Polügaamsetes ühiskondades on monogaamsetega võrreldes rohkem vägistamist, inimrööve, mõrvu, laste väärkohtlemist ja muid kuritegusid, leidis värske uuring.

Uuringu autorite hüpoteesi kohaselt kaasneb mitmenaisepidamisega karm meestevaheline võitlus vähema hulga vallaliste naiste pärast. See võib selgitada viimastel sajanditel toimunud monogaamia globaalset võidukäiku domineeriva abieluvormina ning inimkonna loobumist mitmenaisepidamisest, mis oli kunagi levinud 85 protsendis ühiskondades.

“Me soovisime välja selgitada, miks on monogaamsed ühiskonnad olnud viimase paarisaja aasta jooksul majanduslikult edukamad ning miks on paljud polügaamsed ühiskonnad muutunud moderniseerumise käigus monogaamseteks,” ütles Peter Richerson California ülikoolist.

Kuritegevusstatistika näitab, et vallaliste meeste seas esineb vägivaldset ja kuritegelikku käitumist ebaproportsionaalselt palju. Kõige rohkem paistavad selles osas silma madala sotsiaalse staatuse ja kehvade abieluväljavaadetega vallalised mehed.

Tänapäeval esineb mitmenaisepidamist veel mõnedes Aafrika, Aasia, Lähis-Ida ja Põhja-Ameerika piirkondades. “Monogaamse abielu võidukäik on kummaline ka seetõttu, et mitmenaisepidamist praktiseerib peamiselt majanduslik ja poliitiline eliit, kelle võimuses peaks olema seda tava kaitsta,” märkis Richerson. “Näiteks Lõuna-Aafrika Vabariigi president Jacob Zuma tunneb uhkust, et tal on mitu naist.”

Richerson osutab siiski, et see mis on hea mitmenaisepidajale, ei pruugi olla kasulik ülejäänud ühiskonnale. “Meie uurimistulemused näitasid, et monogaamse abielu kehtestamisest saab ühiskond suuremat netokasu, sest vähenevad polügaamse ühiskonnakorraldusega kaasnevad sotsiaalsed probleemid,” selgitas ta.

Ajakirjas Philosophical Transactions of the Royal Society avaldatud uuringu järgi suurendab monogaamia seadusega kehtestamine pikaajalist planeerimist, majanduslikku efektiivsust, säästmist ja lastesse investeerimist. Energia, mis meestel kulus varem naise otsimisele, kanaliseeritakse ümber isakohustuste täitmisele.

Monogaamia parandab märkimisväärselt ka laste heaolu – vähem lapsi jääb vanemliku hoolitsuseta ning vähem esineb ka laste väärkohtlemist, õnnetussurmasid, mõrvu ning peretülisid. Selle põhjuseks on monogaamiaga kaasnev suurem vanemlik hoolitsus, väiksemad majapidamised ning veresidemete rolli suurenemine leibkondade  moodustamisel.

Autor: Jaak-Kristian Sutt

Allikas: www.novaator.ee

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.