Miks perfektsionism ei tee elu perfektseks?

Kindlasti on paljud kohanud inimesi, kes püüavad olla alati kõiges täiuslikud, üks lihvib viimse piirini oma presentatsiooni, teine küürib lõpmatuseni autot ja kolmas ajab pilli lõhki oma raamatupidamist, otsides 1 sendist vahet, mis sest, et sellele kuluv aeg on kordi kallim, kui “probleem” ise. Ebatäiuslikkus häirib neid rohkem, kui teisi inimesi. Need on firmajuhid, kes otsivad kuude viisi ideaalset töötajat või isikud, kes kuidagi ei leia seda ideaalset tööandjat, printsessid, kelle printsi-cheklist on mahukam, kui Tõde ja Õigus. Nad kiruvad ennast, kui midagi ei õnnestu ja lõpuks on nad sellest pingutamisest väsinud, kuumenevad üle või jäävad haigeks! Selline ongi klassikaline perfektsionist! Mis kõige hullem, nad ootavad sellist ebareaalselt pedantset suhtumist ka teistelt! Kahjuks õnnelikuks ei tee ideaali tagaajamine neid ei isiklikus elus ega ka tööasjades. Ka lähedastel on sellistega kooselu paras piin, kirjutab Martin Kruusvall lehel Holistika.ee.

Perfektsionisti peamised tunnused ja hirmud on:

  • Mõtleb, et kunagi pole piisavalt hea ja alati saaks veel paremini;
  • Hirm, mida teised küll arvavad, kui selgub, et ta polegi ideaalne;
  • Kardab paaniliselt läbikukkuda, eksida ja valmistada pettumust;
  • Enesekindlus sõltub just saavutustest ning teiste hinnangust;
  • Hirm kriitika ja hukkamõistu ees;
  • Usub, et mõtet on vaid ideaalsel;
  • Nõudlik enda ja teiste suhtes;
  • Tehtud eksimused avaldavad väga suurt mõju;
  • Elu moto on “pean, peab, peavad.”

Perfektsionist, kui potentsiaalne depressiooni ja ärevusse langeja

Kuigi samal ajal perfektsionismi ühiskonnas pigem kiidetakse, ei mõtle need kiitjad kunagi perfektsionisti isikule. See, kuidas ta ennast inimesena tunneb, ei huvita üldjuhul kedagi. Kõigil on mängus oma huvid, mida vaene perfektsionist kõigest hingest püüab rahuldada. Miks? Eks ikka selleks, et saada kiitust ja tõsta oma madalat enesehinnangut ja enesekindlust! Mõne ideaalipüüdleja puhul läheb see enesepettus niikaugele, et on suisa uhke selle isikuomaduse üle. Selline tegelane on tõeline leid mõnele lähedalseisvale manipulaatorile!

Perfektsionism võib väljenduda ühes eluvaldkonnas rohkem, kui teises, kuid selle kõige taga on alati hirm – hirm, mis hoiab inimest oma elus ohvripositsioonis! Sellised inimesed on oma naeratuste taga tegelikult pinges ja õnnetud! Nad võivad küll palju saavutada, kuid mitte rahulolu oma hinges, sest nad ei tee kõike ideaalselt mitte endale vaid hoopis teiste heakskiidu pärast!

Kuna teiste tunnustust pole kunagi küllalt, arenevad lõpuks välja Kaastunne enda vastu: lahtilaskmine perfektsionismist

Edukusest ja perfektsionismist: tõeline edukus on äratuntav läbi sisemise rahuolu ja õnnetunde

Seotud