Miks on nii raske saladust hoida?

Kui võrrelda seda aega, mis kulub saladuse teise inimese eest varjamiseks selle ajaga, mil me oma peas saladuse peale mõtleme, siis ilmneb, et need hetked, kus saladusekandja peab vestluse käigus teise inimese eest oma saladust varjama, on üürikesed võrreldes ajaga, mil ta iseenda sees saladusega toimetab.

Natuke meenutab suure saladuse hoidmine mäletsemist. Sa mõtled sellele mingi aja, siis neelad alla ja mingi aja pärast tõuseb see teema taas üles ja sa leiad oma mõtted jälle saladuse juurest. Kui sa ei suuda saladust “ära seedida”, sellega enda sees rahu teha, siis kipub üks hea saladus pidevalt psüühikas aktiivselt üles tõusma.

Columbia ülikooli teadlaste uuring saladuste kohta sõnastab, et 97 % inimestest on antud ajahetkel mingi saladus hoida. 13 saladust pidavat olema umbkaudu see arv, mida keskmiselt üks inimene enda teada hoiab ja kellegi eest varjab.

Arvestamisväärne osa inimestest tuleb nõustamisele just sellepärast, et neil on hingel mõni saladus, mida nad mingil põhjusel mõne inimese eest varjavad ja selle saladuse enda sees hoidmine koormab neid.

Miks on saladuse hoidmine enamikele meist nii keeruline?
Mida teeb saladuse hoidmine meiega? Nii meie ajuga kui füüsilise kehaga?
Mida teeb saladus paarisuhtega?

Neilie küsimustele saab Katrin Saali Sauli abiga vastused seekordses “Peresaates”. Kuula saadet Terapeut selgitab: miks me iseendale valetame?

Kasulik teadmine: kuidas saada aru, et keegi sulle valetab?

See, mis sind teiste juures häirib, on seotud sinu enda varjukülgedega