Miks mehed joovad?

Kriitilise meele ja terava ütlemise poolest tuntud Andres Raid mõtiskleb teemal miks mehed joovad

Kes sellele küsimusele oskab hetkel poliitiliselt korrektse ja mis kõige tähtsam – sobiva vastuse anda, võib end üsna suure tõenäosusega ette kujutada aukohale Nobelistide autasustamise laua taha.

Vanasõna kohaselt – „ Sa võid hobuse küll jõe äärde talutada, kuid et ta jooma hakkaks, peab tal janu olema.” Seega pole küsimus – miks mees joob, vaid miks tal on janu ja mida ta joomisega leevendab? Janu on selles kontekstis üsna universaalse tähendusega.

Janu võib olla ka seikluste järele, mida saadavad uued elamused, ning mis tarbitud kogustest sõltuvalt võivad vajuda unustuse hõlma enne, kui nad jõuavad meelde jäädagi. Janu võib olla ka iseenda ettekujutluse vili, kui on vaja välja mõelda põhjus sukeldumiseks mingisse tehis- või virtuaalmaailma.

Seda juhul, kui tegelikkus sind ei rahulda ega vasta ettekujutlustele mitte ainult füüsilisest maailmast, vaid sind häirivad ka selles maailmas valitsevad suhted. Sind ei mõisteta, su talendil pole austajaid ja ilul hindajaid, su kõikevõitev sarm ning töökus ei leia hindamist. Vastassugupoole jäisus kisub sind janu tulemusena promillilisele eksursioonile pervertide maailma, kus kaine peaga polegi midagi peale hakata.

Põhjused võivad olla ka hoopis proosalisemad. Pummeldamine on IN.

Ükskõik, kuidas seda ka ei nimetata – vinoteegi tuur, sümpoosion (originaalis vaimukas vestlus rohke söögi ja joogiga), eriti peen degustatsioon valitud seltskonnale või Bock bensuka taga – sisu on sellel tegelikult üks, ehkki tunnistama pole seda nõus ei osalised ega spetsialistid Konjunktuuri- või mõnest muust instituudist.

Tuleb meeles pidada, et suur osa maailma kunstiparemikust on loodud auru all, ent mõjuvad need isegi kaine peaga.

Kus siis on siin see sild, ja kuidas vallandub loovus ning vabastub vaim? Džinn ongi pudelis?

Siin on seletus lihtne: islam juua ei lubanud ja pudelist väljus mitte kraadiga alkohol, vaid keegi, kes tegi fantaasiad reaalsuseks ilma alkoholi tumestava toimeta.

Ilmselt eemaldus ta segaduste käigus külge haagitud kahkjast spiroheedist, mille eluvõimet alkohol vaid suurendab.

Traktaati võiks jätkata, kui janu ei vaevaks…

Mõtiskles Andres Raid

Seotud