Ava külgmenüü

Mikro-LED võimaldab ohutult ajuga manipuleerida

Rahvusvaheline töörühm on leidnud viisi ohutult näriliste ajju miniatuursete LED-lampidel põhinevate lülitina toimivate valgusallikate toimetamiseks, mille vahendusel saab eelnevalt geneetiliselt valgustundlikuks muudetud närvirakkudega loomadel soovi või vajaduse korral kindlalt piiritletud alal neuronid laenglema panna.

Optogeneetika on viimastel aastatel neuroteadlaste seas üha rohkem populaarsust kogunud. Lähenemisviis võimaldab erineva lainepikkusega valgust kasutades kindlaid huvialuseid neuronitegruppe nii aktiveerida, kui ka nende laenglemine peatada. Meetodi rakendamiseks tuleb need vaid panna tootma valgustundlikku vetikatelt pärinevat valku. Viimane pole kaasaegset geenitehnoloogiat rakendades enam väga raske. Seeläbi on seda kasutatud mitmete erinevate nähtuste nagu depressiooni, Parkinsoni tõve, epilepsia ja narkootikumide sõltuvuse uurimiseks.Siiski tekitab veel probleeme valgusse ajju saatmine, kuigi ka selles vallas on hiljuti arvestatavaid edusamme tehtud. Alles paar kuud tagasi demonstreeriti lainejuhti, mis võimaldab korraga valgustada erinevates sügavustes asuvaid närvirakke. Sellegipoolest nõudis ka see fiiberoptilise kaabli kasutamist, mis omakorda tähendab, et katseloomad on aheldatud laseri külge, mis nende loomulikku käitumist häirida võib.

Ilma kontota saate ühes kuus lugeda kuni 5 tasuta artiklit. Selle artikli edasi lugemiseks logige sisse või liituge Alkeemiaga luues endale tasuta konto.