Meeste vähk on seotud naiste rasedusvastaste tablettidega

Mida rohkem naisi kasutab piirkonnas pereplaneerimiseks hormonaalseid vahendeid, seda enam kasvab seal kohalike meeste suremus eesnäärmevähki. Sellise sõltuva seose avastas Kanadas Ontarios asuva Toronto ülikooli teadlaste rühm.

Kanadalaste uurimus avaldati meditsiiniajakirjas British Medical Journal Open. Uuringu käigus kasutati 88 riigist saadud 2007. aasta statistilisi andmeid. Nende seas oli nii Aafrika, Aasia, Euroopa, sealhulgas Venemaa, Kariibi mere basseini, Austraalia ja Uus-Meremaa ning kõigi kolme Ameerika riikide andmed.

Teadlased kirjutavad, et rasedusvastased tabletid hakkasid viimase 40 aasta jooksul laialdaselt levima ning samal perioodil muutus ka eesnäärmevähk enim levinuks vähktõveks meeste seas.

Toronto rühma oletuse kohaselt võib see olla seotud tablettides leiduvate östrogeenidega (munasarja hormoonid), mis reostavad keskkonda. Koos tablette tarvitavate naiste uriiniga satuvad östrogeenid vette, pinnasesse, sealt aga kasvavatesse taimedesse ja loomade joogivette. Toiduahela lõpus asuvad mehed, kelle organismi jõudnud naishormoonid mõjuvad negatiivselt.

„Kuigi ühe naise eraldatav östrogeeni hulk ei ole suur, kuid kui seda teevad miljonid naised pika perioodi jooksul, siis võib see avaldada märkimisväärset mõju ümbritsevale keskkonnale,” ütles üks uurimuse autoritest Toronto ülikooli kliinikumi uroloog-onkoloog David Margel.

Samas rõhutas ta, et uurimisrühm pole veel valmis andma kõigile naitsele soovitust eostumisvastaste tablettide kasutamisest. Margeli sõnul on uuringu tulemused alles algfaasis ning töö nõuab jätkamist.

 

Allikas: forte.ee

 

Seotud