Maria Martinez Ros – elu on tants käesolevas ajahetkes!

Maria on särav ja karismaatiline Katalaani juurtega Mehhiklannaga, kes on tulnud päikselisest Mehhikost Eestisse, et anda edasi oma kogemusi ja oskusi erinevate teraapiate vallas.

Ja just nii, nagu ta lubas, nii ta ka tuli – päikselisest ja soojast Mehhikost siia jahedasse, et mitte öelda külma ja pimedasse Eestisse, et proovida siin päriselt elada!

Maria on särav ja karismaatiline jaaguar-naine, nõtke liikumise ja hämmastavalt avatud südamega. Mida lähemalt selle Katalaani juurtega Mehhiklannaga tutvuda, seda enam hakkab lummama tema sundimatu julgus ja rõõm olla vabalt ja täielikult abivalmis ning heatahtlik igal pool, kuhu ta ka ei satu. Sattunud on Maria aga juba väga paljudesse Maailma nurkadesse ja õppinud-töötanud on ta väga erinevatel elualadel. Eestisse kutsuti Maria esmalt 5 aastat tagasi Permakultuuri Disainerite koolitajana ning kohe esimesel korral armus ta omasõnul täielikult Eesti inimestesse.

Maria Ros – kes ta on?

  • Litsentseeritud kehale suunatud humanstliku haru psühhoterapeut;
  • Lava-, valgus- ja kostüümikunstnik;
  • Litsentseeritud permakultuuri, jätkusuutlike kogukondade ja ökokülade disainer/õpetaja ning Ladina-Ameerika Permakultuuri Instituudi esindaja;
  • Globaalse Ökokülade Võrgustiku (GEN) liige ja Ameerika Ökokülade Võrgustiku liige ning esindaja.

Maria on naine, kes on saanud teha kõike, mida on üldse tahtnud ja millest elus unistanud – nagu ta ise ütleb “Olen Jumala ära hellitatud tütar“. Ta ise aga ütleb, et kõike tema tegemisi ja õppimisi läbistab tegelikult üks taipamine – elu on kui kordumatu teadlikkuse tants ajas.

Esimese unistusena, varases nooruses, oli Marial soov saada moekunstnikuks ning seda ta ka sai, töötades aastaid oma moeateljees, kujundades ja luues riietust lauljatele, tantsijatele ning näitlejatele, sealhulgas Mehhiko Rahvuslikule Teatrikompaniile. Mõistes tõsiasja, et laval ning valgusel on tegelaskujude psühholoogias oluline osa, õppis ta edasi Mehhikos Riiklikus Kaunite Kunstide Instituudis ka lava- ning valguskunstnikuks.

Just sel ajal tutvus ta aga permakultuuri filosoofiaga ja see sobitus nagu valatult kogu tema lapsepõlve keskkonna ning kasvatusega. Paratamatult hakkas Maria siitpeale tegelema ka jätkusuutliku disaini, ökokülade ning permakultuuriga üleüldiselt. Kõigepealt Boliivias, seejärel Prantsusmaal ja USAs sai temast litsentseeritud jätkusuutlike kogukondade kujundaja. Täna on Maria, kes tegutseb koos oma parima sõbra ning eluaegse kaastöölise Albert Batesiga, üks tuntumaid nii Mehhikos, maiade kogukondades, kui kogu maailmas jätkusuutlikkuse teemaga töötavaid mehhiklannasid.

Igal inimesel on kahtlemata mingi oma unikaalne anne, isegi kui inimene ise ei teagi seda veel. Maria Rosi jaoks näiteks on alati olnud lihtne näha ühisosa erinevate asjade vahel ning märgata nähtuste peidetud psühholoogiat. Just see anne pani ta juba palju aastaid tagasi korraldama oma nädalavahetuse kursuseid, mis aitaksid osalejatel leida paremat kontakti iseendaga ja tervendada oma südameid.

Ühel sellistest kursustest viis Maria kõik osalejad omaenda lapsepõlve metsa, kus ta pani osalejad praktiseerima erinevaid taju-harjutusti. Juhendajana polnud tal aga aimugi, et tema kursusel osaleb ka väike grupp psühhoterapeute, kes sattusid vaimustusesse nende erinevate tehnikate kombinatsioonist, mida nad metsas kogesid. Nimetatud prouad olid Cleveland Gestalt Institute’i Psychotherapeutical Specialties School’i Mehhiko osakonna omanikud ning samas ka juhid ja edasi läheb meie lugu nii, et nad lihtsalt kutsusid Maria oma kooli õppima.

9 aastat hiljem sai suure südamega mehhiklannast diplomeeritud terapeut humanistliku kehale suunatud psühhoteraapia vallas. Oma erialal spetsialiseerus ta täpsemalt Alexander Lowen’i rajatud bioenergeetika meetodile (Bioenergetic Analysis), kuid ta arendas sellest veel edasi omaenda metoodika, mida ta nimetas Sisemiseks Ökoloogiaks, loodud saavutamaks emotsionaalset jätkusuutlikkust. See on Maria suur südamest tulev kink kogu inimkonnale ja just sellega on ta töötanud üle kogu maailma juba 13 aastat.

Kuid väekale naisele oli sellest kõigest ikka veel vähe – ta otsustas jätkata enesetäiendamist ja on seda teinud kõik viimased aastad. Nagu ta ise ütleb, jätkab ta õppimist seni, kuni elab, kuna elu on liiga ilus ja huvitav, et teda iseenesestmõistetavana võtta. Eelmise aasta detsembris omandas ta näiteks juurde meditsiinilise biomagnetsimi terapeudi litsentsi. Erilist tehnikat, mille töötas välja Mehhiko arst Isaac Goiz, et tervendada viiruste, seente, bakterite ja parasiitide tekitatud patoloogiaid, ei või kasutada sugugi igaüks ja Eestis on Maria sellisel viisil magnetitega töötades praegu täiesti ainulaadne terapeut.

Tallinna tuli Maria selleks, et jääda. Ta jättis oma teisel pool maakera asuval Yucatani poolsaarel kõik, et tulla siia ja jagada meiega kogu oma kogemust jätkusuutlikkuse ning inimeste arengu alal.
Rõõm on tervitada sellist väekat külalist ja lisaks võimalust, mis toob otse koju kätte maailmas imesid loonud treeningud, teraapiad ja kursused.

Maria, mis paigast ammutad sa oma jõu, et kõike seda korda saata? Mis on sinu saladus – kas võid seda Alkeemia tähelepanelikule lugejale avaldada?

Jumalalt. Ja see pole saladus – see on igaühes!

Mis soovituse annaksid inimesele, kes tunneb, et on eluraskuste sees kuidagi kinni jooksnud ja tunneb, et ei saa enam nii lihtsalt valgusesse ja tervesse elurõõmu tagasi?

Mina usun, et me oleme elus just tänu Jumalalt tulenevale armastusele ja ma tuletan neile inimestele meelde järgmist: Sa ei ole üksi oma murega. Sa ei ole eraldi kõigest jumalikust ja mitte keegi ei saa Sinu jumalikku poolt Sinult ära võtta. Päris iseenda sisemine vägi on inimese algupäraseks jumalikuks õiguseks.

Ma soovitan sellel inimesel pöörduda lootuse poole tagasi ja jutustada iseendale hoopis teist sorti lugu, kui seda, mis ta arvab, et on juhtunud temaga – viimane lugu on just nimelt seesama, mis ta sinna raskustesse kinni jääma on pannud. Uus lugu võib aga luua vanast lahti laskmist ja enneolematut edasi minemist. Abiks on seejuures kindlasti ka mõistmine, et absoluutselt kõik on mööduv, isegi kui see praegu ei tundu nii.

Sa viid läbi ka paariteraapiaid. Paljud inimesed kogevad raskusi ja pettumusi selles vallas. Mis sa arvad abielust? Kas sul on mingi oluline sõnum lugejale?

Kui meil on hambavalu, läheme hambaarsti juurde, kui aga auto on läinud katki, viime selle teenindusse. Ja kui siis juhtub, et hoopis süda valutab – miks mitte usaldada end ka siis oma ala proffessionaalide kätte?

Mida oma suhete puhul võiks tõesti teha, on vajadusel otsida abi, kas individuaalselt või veel parem – koos teise poolega. Ja isegi kui sul pole paarisuhet – ikkagi suhtestume me pidevalt igal pool üksteisega ja seega saame alati pisut eeltööd ära teha, et suuta edaspidi ülesehitada tervemaid ja õnnelikumaid suhteid.

Maria, oled juba aastaid öeldnud, et armastad Eestit ja tunned siinseid inimesi endale lähedased olevat. Mis on see kummaline liim, mis on sind sidunud Eestiga ja mida sellist näed Eestlases, mis sind köidab?

Sära, armastus, õrnus, läbipaistvus, süütus, ausus, pühendumine, heatahtlikkus; võimekus luua, uskuda, loota, unistada ja need unistused ellu viia!

Ma näen Eesti inimesi olevat justnagu viljakas ja neitsilik pinnas, milles juba sisaldub niivõrd palju imeilusaid, vägevaid, terveid, igas mõttes kasulikke, jumalikke ja täiuslikke seemneid, mis suudavad teie südametes kasvada! Teil on vaja vaid väikest meenutust selle kohta, kes te tegelikult olete, teisisõnu – vaja on vaid natuke päikest ja sooja vett – ja õide puhkemine toimub!

Maria Ros on sel aastal esmakordselt Eestis tegemas tervete suhete maagia kursust. Sellest loe lähemalt SIIT.

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.