Mammograafia kasulikkus küsimärgi all

Üks hiljutine suur uuring viitab sellele, et mammograafia ei pruugi päästa rohkemate naiste elusid kui lihtne füüsiline rindade läbivaatus – see võib hoopis viia väikeste rinnavähkide ebavajalikule ravimisele, kuigi need vähid ei kujuta endast erilist ohtu.

Kanadas läbi viidud uuringus, mis avaldati käesoleva aasta 11. veebruaril meditsiiniajakirjas British Medical Journal (BMJ), vaadati läbi 25 aastaga kogutud 90 000 naise andmed. Teadlased avastasid, et naistel, kellele oli tehtud nii mammogramm kui ka füüsiline rindade läbivaatus, oli sama suur suremuse määr kui naistel, kellele oli tehtud üksnes füüsiline läbivaatus.

Uuring avastas ka selle, et üks igast viiest vähijuhtumist, mis avastati mammograafia abil ning mida raviti biopsia, lõikuse, kiiritusravi või kemoteraapiaga, poleks osutanud naise tervisele tõelist ohtu.

Kuigi eelnevad uuringud on mammograafia kasulikkust toetanud, ütles Harvardi Ülikooli Rahvatervise Kooli (HSPH) külalisteadlane, Oslo Ülikooli epidemioloog ja sõeluuringute teadlane Mette Kalager – kes oli BMJ uuringule lisatud juhtkirja kaasautor – New York Timesi ajalehele, et uue uuringu leidude põhjuseks võivad olla moodsad ravimid nagu tamoksifeen, mis tähendavad, et vähi varajane avastamine pole nii tähtis kui varem. Ta ütles ka, et naised on tänapäeval rohkem teadlikud rinnavähi ohtudest ning tänu sellele avastavad nad palju tõenäolisemalt rinnas kühme ja otsivad aegsasti arstilt abi.

“Võimalik, et mammograafiast on kasu sellisel juhul, kui patsient pole haigusest üldse teadlik,” ütles ta.

Kalager ja tema kaasautorid HSPH ülikoolis – epidemioloogia abiprofessor Hans-Olov Adami ja külalisteadlane Michael Bretthauer – kirjutasid BMJ ajakirjas, et nad nõustuvad Kanada uuringu autoritega nende arvamuses, et “mammograafia sõeluuringute kasutamise põhjendus tuleks kiiremas korras ümber hinnata”.

Kalager kõneles mammograafiat puudutavast poleemikast 2011. aasta märtsis HSPH ülikooli spetsialistide foorumil.

Vaata videot siit.

Loe New York Timesi artiklit siit (inglise keeles).

Loe BMJ juhtkirja siit (inglise keeles).

Uuri lisa:
Rutiinsed mammograafiad võivad põhjustada invasiivse rinnavähi märkimisväärse ülediagnoosimise (HSPH pressiteade inglise keeles)

Allikas: http://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/value-of-mammography-questioned-in-new-study/

Tõlkis: Joonas Orav

Seotud