Maaväliste helide maagia

Hang-trummi ingel Storia toob maaväliste helide maagia taas Eestisse. Kolmes unustamatus lossis toimub juuni alguses kolm maagilist kontserti – see on kolm tundi kestev kaasakiskuv nauding, mis viib su endaga rännakule läbi rütmide ja helide.

Storia lummava vokaali ja esinejanime taga seisab Victoria Natasha Grebezs, kelle esinemised on ainulaadsed ja muusika ajatu. Ta on üks väheseid Šveitsis käsitsi valmistatava hang-trummi mängivaid lauljaid. Storia ühendab hang’i hüpnootilised meloodiad ja taevalikuna kõlava vokaali muinasjutuliseks rännakuks läbi helide.

Ise justkui naiselikkuse maapealne kehastus juhib ta kuulajaid oma lugude maagiasse võimsa, samas rahustava muusikaga. Möödunud sügisel Padise kloostris unustamatu elamuse pakkunud hang’i esinejad on juunikuus tagasi Eestis uue ja täiustatud kavaga. Storia oli esinemisettepanekust väga meelitatud ning lubas Alkeemia lugejatele väikese sisevaatluse oma muusika ja mõtete maailma.

Kus ja millal õppisid hang-trummi mängima ja mis Sind selle juures võlub?

Kui ma esimest korda hang’i kuulsin, olin selle häälest võlutud; polnud varem midagi taolist näinud. Sel ajal organiseerisin muusikuid ja esinejaid erinevatele festivalidele Suurbritannias ja otsisin midagi uut. Alles siis, kui kohtusin Danny Cuddiga Hang Massive’ist ja Daniel Waplesiga, süvenes mu huvi sinnamaani, et kaalusin ise mängima hakkamist.

Hiljem õnnestus mul saada päris oma hang ja ma õppisin sellel mängima. Tahtsin kirjutada laule ja kasutada hang’i oma hääle kandjana. Minu jaoks on hang’i heli väga eriline, maaväline ja maagiline. Avastasin, et see pill on väga instinktiivne ja seda on tegelikult väga lihtne mängida. See innustas mind edasi õppima. Hang kõlab väga unikaalsel viisil ja seda on väga lõõgastav mängida.

Millest ammutad muusika loomisel inspiratsiooni? Kuidas laulud sinu juurde tulevad?

Ma olen kogu aeg luuletanud ja põhiosa mu lauludest on alguse saanud sõnade kirjutamisest. Mulle tundub sõnade kirjutamine väga loomulik. Tihti ma lihtsalt mängin sõnadega, laulan neid erineval viisil ja ehitan meloodiatega loo üles nii, nagu mulle tundub õige. Ja äkitselt nagu iseenesest moodustub sellest laul. Mind lihtsalt inspireerib enda elukogemus ja see miski, mis tähendab olla inimene. Lisaks on mind väga toetanud Balanced View õpetus (www.balacedview.org), mis innustab inimest ja tema tugevusi, andeid ja talenti.

Kui palju laule oled loonud? Millest nad räägivad? On mõnega seotud mingi stoori? (näit.Fall To Earth)

Ma olen kirjutanud palju-palju lugusid. Mõningaid neist ma enam ei esita ja mõned lugudest on “poolvalmis”, paljud pole veel salvestatud. Tunnen, et loovus on külluslik, ning ma naudin oma muusika arendamist ja laulmist-kirjutamist erinevates stiilides. Mulle meeldib väga teha koostööd erinevate esinejatega.

Paljud minu lood on minu eneseleidmise teekonna peegeldus – õpitud õppetunnid, avastamised ning ületatud hirmud. Nad on tihti metafoorsed ja räägivad kuulajaga isiklikult. Fall to Earth on just selline lugu. See räägib jõust jätta asjad nii, nagu nad on – reaalsuse kiiresti muutuvast olemusest. Omamoodi rahustav hällilaul, mis kinnitab, et kõik on hästi. Samas kutsub inimesi ärkama, ennast leidma ja muutuma positiivsemaks.

Muusikas voolab Sinu õrn lauluhääl ja habras kuju liigub tantsides. Tai Chi või Qigong pole Sulle võõras?

Ma ei ole õppinud Tai Chi’d ega Qigongi, kuid aeg-ajalt teen joogat ning ma armastan ka tantsimist ja liikumist.

Sul on põnev nimi – Victoria Natasha Grebez – ja huvitav artistinimi – Storia. Räägi oma juurtest ja päritolust.

Mu isa oli lätlane ja ema on inglane, olen pärit segaperekonnast. Olen küll üles kasvanud Inglismaal, aga olen reisinud väga palju, nii et tunnen ennast pigem maailmakodanikuna kui mõne kindla riigi elanikuna. Praegu veedan enamiku ajast Rootsis või Indias. Lavanimi Storia pole kuidagi seotud minu juurtega. See on pärit ühest teatriprojektist, millega ma olin mõned aastad tagasi seotud, ja sel ajal valisin ka oma esinejanime. Storia tundus selline ajatu tegelaskuju, tarkuse ja kujutlusvõime saadik. Viimasel ajal olen hakanud esinema oma pärisnime all – Victoria nime all arendan päris uut muusikat.

Sind on sel suvel võimalik taas Eestimaal kuulata. Esined Padisel, Haapsalus ja Viljandis koos Hang Massive’iga. Kuidas end Eestis tunned? Tuled siia meelsasti?

Loomulikult! See on suurepärane, et Eesti publik toetab uusi ja huvitavaid muusikuid nagu meie. Tunneme end siin väga teretulnuna. Juunikuus toimuv lossituur tuleb väga eriline ja me oleme tõeliselt põnevil tänu võimalusele taas Eestis mängida. Eelmisel korral Padise kloostris oli kontsert välja müüdud ja nüüd tuleme esinema suurematele lavadele.

Mida Sulle veel peale muusika meeldib teha? On Sul hobisid?

Ma armastan teatrit ja kino. Armastan uute kohtade avastamist ja reisimist. Sõpradega koosolemist, hea kohvi joomist ja head sööki.

Milline on Sinu elustiil? Kuidas püsid tasakaalus?

Mu elustiil on ebatavaline. Ma planeerin oma aega ise ja reisin tihti. See võib olla mõnele inimesele paras väljakutse, aga minul on väga lihtne tunda ennast nagu kodus, kus tahes ma viibin. Tasakaalu hoian seeläbi, et proovin olukordi mitte väga tõsiselt võtta ja katsun jääda rahulikuks igas olukorras.

Loomulikult me kõik kogeme elus kõiki inimlikkuse aspekte, emotsioone, mõtteid ja olukordi. Ei ole võimalik ennustada kõike, mis juhtub. Ja kui tekibki mõni keeruline olukord, püüan meeles pidada, et ma ei satuks draama ja kuulujuttude keerisesse. Püüan alati teha otsuseid, mis oleksid head nii mulle kui teistele.

Millist muusikastiili ise meelsasti naudid?

Kuulan kõike! Ma armastan igat stiili, kui see on hea. Päriselt, ma naudingi kõike – folki, elektroonilist, rock’i, souli… Olen ka suur muusikateatri austaja. Tavaliselt kipub olema nii, et periooditi kuulan ühte stiili või esinejat ja siis liigun jälle edasi. Praegu naudin ma uute stiilide ja lauljate avastamist ning oma kirjutamise ning laulmise stiili arendamist.

Kes või mis Sind toetab ja annab turvalisuse?

Mu ümber on kõikjal alati kindel ring toetavaid sõpru ja mul on õnn olla osa ühtsest kogukonnast, kes reisib ning naudib samu asju. Olen aktiivne Balanced View kogukonna liige ja tihti külastan selle keskuseid erinevates maailma osades. Seal leian ma väga ainulaadset hindamatut toetust. Tunnen ennast väga turvaliselt, sest tean, et ükskõik mis ka ei juhtuks, on mul olemas toetajad. See on väga väärtuslik ja just see miski, mida igaüks väärib ning millele võiks olla õigus. Mitte keegi ei tohiks olla üksi.

Millesse Sa usud?

Usun võimalikkusesse. Usun, et me võime leida lahenduse kõigile maailma probleemidele. Usun, et rahu maailmas on võimalik ja see algab rahust iseendaga. Usun Armastusse.

Milline on Sinu sõnum läbi oma muusika?

Arvan, et mu laulude põhisõnum on vabadus. Ma laulan, et inspireerida inimesi otsima võimalusi ja muutumisi ajas ning iseendas.

Tekst: Terje Metsavas

Vaata ka: http://www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/show/?show=29313

Seotud