Maailmas kõige levinum psüühikahäire on ärevushäire

Kliiniline depressioon ja ärevushäired on probleemiks kõikjal maailmas. Austraalia teadlased leidsid kahe ülemaailmse depressiooni ja ärevushäirete uuringu kokkuvõtteid tehes, et Läänes on rohkem levinud ärevushäired ja Aasias depressioon.

Queenslandi ülikooli teadlased on kirjutamas kokkuvõtlikku artiklit, analüüsides andmeid depressiooni ja ärevushäirete leviku kohta 91. riigis.  Kuigi vaesematest riikidest on kvaliteetsete andmete saamine keeruline, on teadlased ülevaatlikku artiklisse kokku kogunud enam kui 480 000 inimese vastused.

Uuringu esimesed tulemused näitavad, et kliinilist ärevust põeb Põhja-Ameerikas, Lääne-Euroopas, Austraalias ja Uus-Meremaal ligi 10% elanikkonnast. Lähis-Idas ja Aasias on ärevushäired mõne protsendi võrra vähem levinud.

Vastupidiselt varem arvatule väidavad ülemaailmseid andmeid käsitlevad teadlased, et depressioon on hoopis levinum mõnel pool Aasias ja Lähis-Idas ning peamiselt sõjapiirkondades. Kui mitmes Aasia riigis ja Lähis-Idas kannatas kliinilise depressiooni käes 9% elanikkonnast, siis Põhja-Ameerikas, Lääne-Euroopas, Austraalias, Uus-Meremaal ning Ida-Aasia riikides nagu Indoneesias, Tais ja Hiinas esines depressiooni poole vähem.

Ülemaailmse statistika kogumine erinevate psüühikahäirete kohta on kultuuriliste ja majanduslike erinevuste tõttu keeruline ettevõtmine, mistõttu objektiivse tervikliku pildi loomiseks on vaja läbi viia veel täiendavaid uuringuid.

Hetkel olemasolevate andmete põhjal ütlevad austraalia teadlased, et 4,7% protsenti planeedil Maa elavatest inimestest põeb mingil elu perioodil depressiooni ning kõige levinum psüühiline häire on ärevushäire, mis vaevab üht inimest kolmeteistkümnest (7,3%).

Vaata veel: Depression ‘a global problem’(ScienceAlert)

Allikas: www.err.ee

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.