Maailmakuulus muusik ja hipilegend Fantuzzi paljastab oma pika ja rõõmsa elu saladused

“Kui sa soovid pikka ja energiast pakatavat elu, kus haigused on harulduseks, siis hoia end pidevalt liikumises, venita end ja võta joogapoose igal vabal võimalusel. Tee igapäevaselt tänupalvet, eelista tervislikku ja peamiselt taimset toitu”, räägib tuntud hipilegend Fantuzzi.

Latino ja reggae muusika staar Fantuzzi on mees, kelle lähedasteks sõpradeks olid kurikuulus LSD aktivist Timothy Leary, vaimne õpetaja Krishnamurti, Woodstoki korraldaja ja MC Wavy Gravy ning legendaarne kitarrivirtuoos Jimmy Hendrix, kellele ta on isegi trummariks olnud. Seljataga üle 40 aasta kontserte, ümbermaailma reise, festivale, on Fantuzzi endiselt täies hoos ja teeks maadluses endast poole noorematele korralikult tuupi.

Võiks eeldada, et 65 aastase Fantuzzi noorus peaks ammu läbi olema, sest see oli 60ndatel ja 70dnatel. Ometigi pakatab väärikas eas hipikuningas elurõõmust ja tervisest ning annab kontserte sellise energiaga, et paneb kogu saali tantsima. Kui läksin Fantuzzilt uurima, kuidas ta oskab nii vanalt nii noor olla, oli ta just lõpetanud hommikujooga ja tõstis vikerkaarevärviliste trussikute väel meie ping-pongi saalis kange. Fantuzzil silmad särasid nagu noorel poisil ja ta väitis entusiastlikult, et ta pole täna midagi söönud, ta teeb spontaanset paastu, sest täna tuli selline tunne.

Fantuzzi pajatab, et aeg-ajalt päevane vee või mahlapaast hoiab teda noorena ja aitab hoida entusiastlikku lähenemist tervisele ja vitaalsusele. Inimesed arvavad, et kui nad joovad päevas ühe tervisliku smoothi, siis nad elavadki tervislikult, aga mõtlema peab hoopis laiemalt. Terve keha ja elurõõm koosneb tuhandest väikesest detailist ja liigutusest. Meie toit ja tervis jaguneb vaimseks ja füüsiliseks. Keha vajab toitu kui harjutusi aga seda vajab ka meie hing.

Olen harjutanud endale sisse kombe tegeleda oma keha vitaalsusega igal võimalusel. Alguses oli see raske, aga ruttu sai see harjumiseks ja muutus täiesti pingutuste vabaks. Kui ma kõnnin kuhugi, siis ma vahetevahel teen paar kiiremat sörki või keksin. Ma võtan joogapositsioone, kui vaatan kodus filmi. Ma teen venitusharjutusi või meditatsiooni, kui ootan lennujaamas oma lendu. Vaata mind praegu! Miks ma siin intervjuud andes nihelen ja jalgu tõstan. Sa võid arvata, et mul on motoorne rahutus aga ma kasutan ka seda hetke enda keha energiate liikuma panemiseks. Nõnda juhtub, et mõnel päeval ma ei võta eraldi aega trenni ja jooga tegemiseks aga ma teen seda muude tegevuste ajal. Hommikud on mulle eriti olulised. Peaaegu alati enne kui ma midagi tegema või mõtlema hakkan, teen voodis meditatsiooni ja tänupalvet, siis lähen vaikselt põrandale joogat ja hommikuvõimlemist tegema ja alles siis hakkan mõtlema ja muid asju tegema. Alustada päeva teadlikult ja hoida end pidevalt liikumises, selles on minu elurõõmu ja tervise saladus.

Inimesed arvavad, et tervislik eluviis on väga pingutusterohke ja kuna neil pole selleks aega, siis nad parem ei tegele sellega üldse. Aga see pole nii raske, kui teed tervisliku toitumise ja keha treenimise omale mänguks. Kui professionaalne atleet peaks tegema ühe päeva jooksul sama palju liigutusi kui 3-aastane laps, siis ta ei saaks hakkama, koormus oleks liiga suur. Aga laps suudab seda, kuna tal on uudishimu ja tema jaoks on kõik mäng. Me peaks oma elus lapseliku uudishimu ja mänguhimu segama väärika tarkusega. Kõige olulisem harjutus enda elu tasakaalus hoidmiseks tuli isegi enne kui ma tutvusin joogaga. See pole üldse füüsiline harjutus, see on harjutus vaimule ja hingele ja selleks on: tänulikkuse praktiseerimine.

Igal hommikul ja igal õhtu teen ma tänulikkuse palvet, et hoida meeles kui ilus on elu ja kui imeline on elus olla. Ma fokuseerin end positiivsusele ja mõtlen kõigele, mille üle olen tänulik. Olen tänulik oma sõpradele. Tänulik selle keha eest. Tänulik selle ilusa päeva eest. Tänulik muusika eest. Tänan enda võime eest kirglikult muusikat jagada kui näen, kuidas see inimesi rõõmustab ja põlema läidab. Olen tänulik nendele inimestele, kellega saan oma annet jagada. Tänan kõige eest, mis pähe tuleb ja avastan alati, et nii nii palju on seda, mille üle tänulik olla. Seda tänupalvet võib teha igaüks ja ükskõik millal. Tänulikkuse harjutusest tuleb teha harjumus ja see on lihtne. Võta endale regulaarselt hetki, mil viid mõtted muusikale, sõpradele, ilule, tänulikkusele, tähistamisele ja rõõmus olemisele. Mida rohkem sa oled tänulik, seda rohkem toob sulle elu olukordi ja inimesi, mille ja kelle üle tänulik olla!

Minu energiaallikaks on ka armastus minu ülemaailmse pere vastu. Mul on väga suur pere ja tuhandeid sõpru üle maailma. Minu armastus nende vastu ja nende armastus minu vastu on nagu imeline kuldne energiavahetuse ring, mis toidab ja inspireerib nii mind kui mu sõpru. Mul on sadu inimesi, keda nähes ma tohutult rõõmustan ja kes mind nähes tohutult rõõmustavad, seepärast hoian selliseid suhteid. Väga oluline on valida seltskonda ja inimesi, kellega koos viibid. Negatiivsete inimeste seltsis muutub elu hämaraks ja pilviseks. Sellistele inimestele kingin ma tavaliselt puudumise nende seltskonnast.

Kui oled pingetest vaba on haigustel raske sinu sees elada. Ma tunnen, et ma olen pingetest vaba, kuna ma olen õppinud väljendama oma tundeid. See on pidev protsess. Ma jälgin oma sisemaailma ja ei lase ühelgi negatiivsel tundel enda sees pesitseda, ma märkan seda tunnet ja lasen ta välja ühel või teisel viisil. Kehaliste harjutustega, lauluga või kasvõi nutuga. Me ei tohi põgeneda valu ja kurbuse eest, aga me ei tohi ka neist kinni hoida. Kui ma kurb olen, siis ma nutan. Kui sõber on kurb, siis ma olen temaga kurb koos. Kui lasta kurb olla ja nutta, siis inimene avaneb ja rõõm tuleb ise kui kurbus lahkub.

Minu elu kõige parimate tervislike valikute hulka kuulub taimetoitlus. Olen juba 45 aastat taimetoitlane. See on targa valiku dieet ja kindla peale minek. Kui liha ei söö, väldid enamus kõhuhaiguseid eksootilistes maades ja see on suur energiasääst. Ma söön juustu ja mune aeg-ajalt aga vahel olen ka periooditi lausa vegan. Igaüks peab enda keha tunnetama ja erinevatel aegadel vajab keha erinevaid aineid, peab tunnetama. Peab olema selgrooga ja mitte laskma oma isudel end orjastada. Kuigi kiirtoit ja maiustused on igal pool saadaval, ei tohi muutuda selle harjumuse ohvriks. Kõige raskem on taltsutada enda keelt! See on suur võitlus. Meie keel tahab hästi maitsvaid asju aga kõik asjad, mis maitsevad, pole kehale head. Tuleb otsida neid asju, mis on maitsvad aga ka tervislikud ja kes otsib, see leiab. Tomatid, avokaadod, mango, õunad aga ka india curryd, taimsed supid ja ka hummus on puhas taimne toit ja viimad mul keele alla. Oluline on vahet teha tervislikul ja mitte tervislikul, aga enda vastu peab ka hell olema, ära ole fanaatik! Kui sööd jäätist tavalise suhkurga korra kuus, pole hullu aga seda ei tohiks teha iga päev, sest valge suhkur tekitab tõsist sõltuvust ja väga paljud inimesed on sellest sõltuvuses ise seda mõistmata. Seepärast ma teen perioode, kus ma üldse suhkrut ei tarbi ja minu meel rahuneb tohutult, muutun selgeks ja helgeks. Närvilisus kaob totaalselt. Kui sa saad siis söö alati mahedat, elusat ja tervislikku toitu ning see annab vundamendi pikale ja rõõmsale elule.

Alkoholist olen ma loobunud, see on elujõudu hävitav lõks suurele osale inimkonnast. Mitte, et see oleks täiesti saatanast aga üldjuhul inimesed ei oska piiri pidada ja iganädalane alkoholi tarbimine hoiab keha energeetika madalana ja pärsib sisemist arengut. Puberteedieas ma jõin nagu teisedki aga 15 aastaselt ühel hommikul ärgates ei mäletanud mitte midagi, mis eelmisel õhtul juhtus ja ma lubasin endale, et ma enam kunagi end maani täis ei joo. Mul on õnnestunud seda lubadust ka pidada. Kui veini joomine on kellegi kodus on rituaal, siis ma võtan veini, aga pool klaasi. Kuigi ma kasvasin kuumadel ja psühhedeelsetel kuuekümnendatel, siis ka LSD kasutamise lõpetasin 17 aastaselt. Psühhedeelseid aineid ma ei karda, aga enamjaolt pole neid mulle enam vaja. Mõnele ayahuasca tseremooniale olen elu jooksul sattunud ja pean seda oluliseks vahendiks enda sisemaailma uurimisel, sest vahel on vaja, et miski raputaks ja näitaks elu erinevatest vaatenurkadest. Elu on maagia ja mäng ja vahel on selle mõistmiseks hea kasutada sõbralikke teadvuseseisundit muutvaid abivahendeid. Minu ravimiks on kanep. Kuigi on olnud ka ligi kümne aastaseid perioode, kui ma ühtegi mõnuainet ei tee, siis tunnistan, et ma kanepit heas seltskonnas ei karda, see teeb inimesed pehmeks ja paneb naerma ning kannabinoidide abiga saab ravida ja leevendada tohutu hulk haiguseid. Usun, et see, mis tuleb otse loodusest ja mida on põlisrahvad aastatuhandeid kasutanud on väärtuslik. Erinevad tseremooniad on justkui vaimne toit, mis minu hinge toidavad. Kanepi tseremooniaalne tarvitamine võib olla ka esimeseks sammuks vaimsel teel, sest tundlikkus suureneb ja vaatenurk muutub, seega kindlasti eelistan alkoholile kanepit.

Hüüan end naljaga pooleks Hindu-rican, kuna olen pärit Puerto-Ricolt aga mulle meeldib väga hindu elulaad ja India. Arvan, et kõik usundid on ok, kui tegu on vaimsuse mitte fanatismiga. Minu elu läks nii, et juba 14 aastaselt tutvusin India spirituaalsusega ja see on väga võimas muinasjutumaailm, eriti kuna mulle meeldivad mantrad ja kirtanid, sest selle muusikaga saab muuta oma sisetunnet ja teha siserännakuid. Olen kohtunud kümneid gurusid ja pühakuid erinevatest religioonidest, kes mind on inspireerinud. Olen tegelenud budistliku meditatsiooniga, sufi loitsude ja keerutamise tantsuga ja india mantrate filosoofiaga. Vaimsete praktikate uurimine ja praktiseerimine on kindlasti üks vahendeid, mis on andnud mulle teadmisi, kuidas sättida oma elu tasakaalu nii füüsiliselt kui vaimselt.

Kui sa soovid pikka ja energiast pakatavat elu, kus haigused on harulduseks, siis hoia end pidevalt liikumises, venita end ja võta joogapoose igal vabal võimalusel. Tee igapäevaselt tänupalvet, eelista tervislikku ja peamiselt taimset toitu. Kui elu muutub rutiinseks ja igavaks, siis muuda seda kasvõi natuke. Hoia oma sõpru ja ole neile kingituseks, väldi negatiivset seltskonda. Uuri erinevate kultuuride vaimseid õpetusi ja kombineeri nendest oma elulaad. Kõige olulisem aga ära unusta, et “Inimesed ei lõpeta mängimist kuna nad saavad vanaks, nad muutuvad vanaks kuna nad lõpetavad ja unustavad mängimise!”, ütleb Fantuzzi, kes just praegu on kasvataks Padisel toimuvas Täiskasvanute lastelaagris, kus ta õpetab, kuidas leida endas lapselik elurõõm ja uudishimu, kuidas laulda nagu keegi ei kuuleks ja kuidas tantsida nagu keegi ei vaataks.

Fantuzziga ajas juttu Tom Valsberg

Kuula Raadio 2 saadet “Hallo, Kosmos!” Fantuzziga.

Fantuzzi annab kontserte augustikuus:

Pühapäeval, 7. augustil 19 Kalju Laval, Padisel. Maailmamuusika laulupidu koos Triinu Tauliga.

Esmaspäeval, 8. augustil 19 Fantuzzi Kirna Mõisas (piletid ainult kohapeal)

Teisipäeval, 9. augustil 19 Fantuzzi Tallinnas, Hopneri Majas

Piletid saadaval Piletilevist.

Vaata lisa: www.fantuzzimusic.com

Seotud