Maailma rahusümbol dalai-laama otsustas ootamatult taas Riias vaimseid õpetusi anda

Tiibetlaste vaimne juht, Nobeli rahupreemia laureaat ning Tartu Ülikooli audoktor Tema Pühadus XVI dalai-laama Tenzin Gyatso külastab juunis Leedut ja Lätit ning annab Riias taaskord üliharuldasi budistlikke õpetusi, kuhu on oodatud ka eestlased. Õpetused toimuvad 16.-17. juunil ning soovijatel on võimalik 18. juunil saada ka tarkusebuddha Mandžušrī pühitsus. Organiseeritult dalai-laama õpetustele reisiv eestlaste grupp sõidab eribussidega Eestist Riiga juba 15. juuni pärastlõunal.

“Sel suvel juba 83-aastaseks saav dalai-laama kurvastas eelmisel aastal oma lugematuid poolehoidjaid ja järgijaid teatega kõikide planeeritud välisreiside katkestamisest ning vältimisest. Tiibeti liider põhjendas oma otsust kõrge vanuse ning pikkadest reisidest põhjustatud väsimisega. Seda ootamatum oli hiljutine teade, et kõigist takistustest hoolimata on pühamees otsustanud taas Riias hinnalisi õpetusi anda. Ühtlasi külastab dalai-laama ka Leedut, kus peab loengu eetikast kaasaegses maailmas,” kommenteerib Tiibeti toetustegevuste koordinaator Eestis Roy Strider, kes organiseerib eestimaalaste ühiskülastust dalai-laama õpetustele.

Riias toimuvad õpetused on mõeldud kõikidele vaimsest arengust huvitatud inimestele

Dalai-laama õpetuste täpseks sisuks on Riias: Tiibeti budismi geluki koolkonna rajaja ja tarkuse-bodhisatva Mandžušrī maise kehastuse Tsongkhapa (1357-1419) tekst Kiitus sõltuvuslikule päritolule ja Linnart Mälli poolt eesti keelde tõlgitud Teemantsuutra ehk Ületava mõistmise teemantsuutra. Teemantsuutra 11. mail 868 trükitud hiinakeelset versiooni loetakse kõige varajasemaks tervikuna säilinud trükitud raamatuks.

Lisaks on õpetustel osalejatel võimalik esitada Tema Pühadusele otse küsimusi ning eestlaste organiseeritud grupp loodab taaskord ka ühisfotovõimalusele dalai-laamaga. Õpetustel on ka eestikeelne tõlge.

Tiibeti vaimne juht dalai-laama annab Riias õpetusi juba kolmandat korda, tema taoline asukohavalik on tingitud maailmas valitsevast poliitilisest olukorrast, mis takistab kõrgel budistlikul õpetajal Venemaale sõitmast. Tuhanded Kalmõkkia, Tuva, Burjaatia, Baikali piirkonna, Siberi ja teiste Venemaa alade budistid võtavad Riias toimuvatest õpetustest varmalt osa. Sel aastal on Riiga oodata ka eestlaste poolt organiseeritud Mongoolia budistide grupi saabumist, kuna peale viimast Mongoolia-külastust on Hiina võimude survel ka selle riigi valitsus dalai-laama edasised külaskäigud välistanud.

Dalai-laama tahaks elada Eestis

“Äsja kogu Tiibeti võimuladvikut külastanud Eesti Riigikogu delegatsioonile lausus dalai-laama oma Dharamsalas asuvas residentsis üllatuslikult, et kui India peaks ta Hiina survele alludes riigist lahkuma sundima, on tema esimeseks valikuks uue koduriigi otsinguil Eesti Vabariik,” vahendas Roy Strider Tema Pühaduse sõnu.

Kuigi dalai-laama on loobunud vabatahtlikult oma poliitilisest võimust, on lisaks usujuhi positsioonile Nobeli rahupreemia laureaadist kujunenud maailma eetilise poliitika võrdkuju. Kommunistlik Hiina Rahvavabariik anastas ja okupeeris Tiibeti 1950. aastal. Dalai-laama põgenes 1959. aastal oma kodumaalt ning on sestpeale elanud Indias paguluses.

Dalai-laama õpetustele 15.-17. juunil Riiga sõitvasse organiseeritud gruppi saab registreeruda aadressil VIDEO: Dalai-laama 18 juhist õnnelikuks eluks

Dalai-Laama 10 mõtlemapanevat tsitaati

Seotud