Maagiline aastaring: nõiarahva pühad ja riitused läbi aastaaegade

Usun, et jumalikkuses on nii mehelik kui ka naiselik alge ja me oleme iseenda preestrid ja preestrinnad. Nõiad tähistavad aastaringi ning nende kalendris on kaheksa põhilist pidu ehk sabatit. Need tähtsündmused märgivad aastaaegade vaheldumist ning jumalannade ja jumalate lugusid. Siis tulevad nõiad kokku, et lauldes, tantsides ja lugusid läbi mängides jumalusi austada ning pühi tähistada, kirjutab šamaan Anu Pahka.

Sabatit peavad ka üksikud nõiad. Rituaalidele järgneb kindlasti pidulaud rohke toidu ja veiniga. Paljudes sabatites on mittenõidade jaoks midagi tuttavlikku, sest uuemad ususüsteemid on need samuti üle võtnud ja oma kalendrisse paigutanud. Nagu näiteks volbriöö või halloween. Mina teen neil pühadel alati kas lõket või siis süütan vähemalt küünla ning mõtisklen elu-olu üle. Sabateid peetakse järgmistel aegadel:

Samhain – 31. oktoober. Kõige tähtsam pidu, mis tähistab nii aasta lõppu kui algust ja Maa puhkeaja algust ning lahkunute mälestamist. Rituaalides võib kasutada järgmisi väetaimi: sõnajalg, münt, salvei, õunapuu.

Yule – 21. detsember. Talvine päikeseseisak ehk pööripäev, kui päevad hakkavad pikenema ja annavad teed valgusele ja elule. Tähistatakse päikese uuestisündi. Võib kasutada järgmisi väetaimi: tamm, saar, astelpõõsas, loorber.

Imbolc – 2. veebruar. Aeg, mil on näha esimesi märke elu taastärkamisest. Võib kasutada järgmisi väetaimi: vereurmarohi, maran, basiilik, murakas.

Eostre – 21. märts. Kevadine võrdpäevsus ehk pööripäev, kui päev ja öö on ühepikkused. Võib kasutada järgmisi väetaimi: nurmenukk, nartsiss, salvei, võilill.

Beltane – 1. mai. Aasta tähtsuselt teine pidupäev, mida peetakse kui tulepüha ja millega tähistatakse uue saabuva aasta viljakust ja küllust. Eelneval ööl on kõikide nõidade kogunemise öö, mil tehakse lõket ja nn lennatakse luua seljas. Võib kasutada järgmisi väetaimi: sirel, õunapuu, paju, putk.

Litha – 21. juuni. Suvine päikeseseisak. Siin on päike oma võimsuse tipul, edasi hakkavad päevad taas lühenema. Võib kasutada järgmisi väetaimi: aedtill, metsmaasikas, kask, lavendel.

Lughnasadh – 1. august. Esimese viljalõikuse pidustused. Võib kasutada järgmisi väetaimi: päevalill, kadakas, alpikann, tüümian.

Mabon – 21. september. Sügisene võrdpäevsus. Tasakaaluaeg, mil päev ja öö on võrdsed. Saagikoristuse kõrgaja tähistamine. Võib kasutada järgmisi väetaimi: roos, saialill, tamm, karuohakas. Sabatile vastavaid taimi on tunduvalt rohkem, tõin siin vaid mõne näite. Nõiamaailmas jaotatakse taimi ka elementide järgi (õhk, tuli, vesi, maa ja vaim).

Autor: Anu Pahka

Allikas: Kuus asja, mis aitavad tuua koju küllust, õnne ja edu

Suhe küllusega: kuidas lubada rahal oma ellu tulla?

16 põhjust, miks järgida oma unistusi

Seotud