Loovusega tööstressi vastu

Mitte miski ei aita paremini hiiliva tööstressi vastu kui tubli annus loovust. Nii lihtsalt suunad oma energia millegi loomisesse – kodu või oma töökoha ümberkujundamisse, lilleseadmisse, ehete valmistamisse või mõne kirjatüki koostamisse. Targem on võtta ette tegevusi, millega ei eksi.

Kell heliseb. Sama hommikurutiin, sama maja, töökoht, sarnaste probleemidega kliendid ja teada juttudega kolleegid. Tüütu ja frustratsiooni tekitav. Aga kui püüaks teistmoodi. Alustuseks ärkaks varem. Kuuma du¹i asemel võtaks külma. Enne kodust lahkumist (võiks minna tavapärasest varem ja võimalusel jalgsi) jätaks külmkapile heade soovidega sildi hilisematele ärkajatele.
See kõik peaks olema juba piisav, et meeled erguks ja tundlikuks muuta. Tööle saabudes võiks samuti kõigile kolleegidele midagi kena soovida. Ka tööl saab jätkata loovalt.
Ümbritse oma töökoht võimalusel tujutõstvate aksessuaaridega (fotod, positiivsed mõtteterad, reisidelt toodud meened vms).
Pane ebameeldivad tööülesanded vahelduma meeldivatega (või premeeri end vahepeal).
Mõtle välja mõni uus elektronkirja signatuur (värve ja muusikat, kevadet silma ja südamesse, juuste lehvides, lehti puudele jne). Kirjuta sõpradele kirja lõppu oma nimi tagurpidi.
Kleebi endale igaks päevaks seinale mõni kuulsa mõtleja lause või „maitsev” anekdoot.
Mõtle välja uusi traditsioone ja üritusi, mida firmas saaks rakendada.
Loovus- ja suhtlemisõpetuse treener Liina Kolk kinnitab, et loovad töötajad on endaga rohkem rahul ja motiveeritumad. Ühisest loovast tegutsemisest saadud positiivne energia kujundab paremaks ka töökeskkonna ja töössesuhtumise. Kas poleks olla tore millegi sellise algataja? Pealegi kirjeldatakse loovaid inimesi uudishimulike, eneseteadlike, avatute, riskivalmite ja kriitikat paremini taluvate, empaatia- ja kujutlusvõimelistena. Loovisiksusi iseloomustab ka parem seoste loomise võime ning neil on palju muid väärtuslikke omadusi.
Alustuseks võiks välja kuulutada loova tegutsemise nädala või kuu. Iga töötaja võiks saata ideid, mida ettevõttes teistmoodi teha või mida toredat ette võtta, kuidas parendada firmakultuuri, tähistada sündmusi, arendada inimesi, vähendada tööstressi vms.
Miks mitte algatada koogipäevi – kõik kostitavad töökaaslasi kordamööda oma küpsetistega. Kuulutada reeded rõivastumise osas stiilivabaks. Viia sisse heade mõtete ja naljade kast. Hakata kunstistuudios keraamikakursusi võtma. Tellida põnevaid loenguid loovusest, psühholoogiast, loomade käitumisest vms. Korraldada kuu lõpus filmiõhtuid, teha koos teatrit. Mõelda kõigile töötajatele uued nimed (sarnaselt indiaanlastele, aga lähtuvalt tööülesannetest). Hakata koosolekuid korraldama erilisel moel. Panna alus mõnele lahedale klubile (toidu-, filmi-, raamatu-, inspiratsiooni-, loodusesõprade, heateoklubi vms, mille idee on tööväliselt koos käia ja nn püha asja ajada).
Loov tegevus on midagi sellist, mis valmistab elevust, rõõmu, naudingut ja rahulolu. Seda kõike on meil paremaks inimeseks saamise teel hädasti vaja. Veel enne talvetüdimust, veel enne kevadväsimust.

Allikas: www.rajaleidja.ee

 

Seotud