Looduslikud antibiootikumid II: uuri, milliste võimsate eksootiliste ravimtaimede abil tervist turgutada?

Esimeses osas tutvustasime looduslikke antibiootikume, mis ehk veidi tuntumad: siilkübar, kassiküüs, musta pähkli leht ja sipelgapuu koor. Seekordse loo peategelased on aga meile veidi eksootilisemad taimed, mille abil oma tervist toetada – katuaba, sarsaparilla, hundihammas ja guarana.

Loe esimest osa minisarjast: Looduslikud antibiootikumid I: millised on need väekad taimed, millega bakterite ja viiruste vastu võidelda?

Katuaba

Katuaba puu ehk katuaba punapuu on väike oranži ja kollaste õitega puu Brasiilias. Katuaba tee – armastuse ja eluenergia jook. See on hea stressivastane tee, mis maandab liigseid pingeid, rahustab mõtteid ja tundeid, täidab keha energia ja rõõmuga. Tee on toimelt tugev afrodisiaakum.

Katuaba kliinilised uuringud on tõestanud selle taime antibakteriaalseid ja viirusevastaseid omadusi. Euroopas peetakse katuabat afrodisiaakumiks, aju ja närvide stimulaatoriks. Koorest keedetud teed kasutatakse sugulise jõuetuse, impotentsuse, närvide kurnatuse ja kroonilise väsmuse vastu. USA taimederavitsejad ja öko-arstid kasutavad katuabat samadel eesmärkidel, toniseeriva vahendina sugulise funktsiooni jaoks, kesknärvisüsteemi stimulaatorina, üldise kurnatuse ja väsimuse, ülepingutusest tingitud unetuse, ülierutuvuse vastu ja mälu parandamise jaoks.

Katuaba on kasulik nii meestele kui naistele afrodisiaakumina, kuid suuremad tulemused olid meeste impotentsuse ravimisel, lisaks tal polnud mingeid kõrvalmõjusid ka pikaajalisel kasutamisel.

Katuaba koorest eraldatud flavolignanide segu omab antibakteriaalset ja vähivastast toimet.

Valmistamine:

1-2 tl tassi keeva vee kohta. Lasta 3 – 6 minutit tõmmata. Sobib lisada piima, mett või õunamahla. See vähendab tee mõrusust. Eksootika armastajad võivad joogile suurema jõu andmiseks keeta seda koos mate või lapatso teega.

Vastunäidustused pole teada.

Sarsaparilla

Sarsaparilla (juur – Smilax officinalis) – asteekide maagiline taim. See on liaan, millel kasutatakse kõiki osi, kuid suurem jõud on juurel. Juurel on rikkalikud energeetiliselt aktiivsed ained, mis ravivad viljatust. Samuti on kasulikud ka Sarsaparilla marjad (punast värvi). Neid kasutatakse röga lahtistamiseks.

Sarsaparillal on tugev hargnev juur, mille pikkus ulatub 1,5 meetrini. Juur tarbib jõudsalt koha jõudu (tema kasvupiirkonnale on iseloomulik eriline mineraalide ja energeetiliselt aktiivsete komponentide komplekt – kinaver ja poolvääriskivid). Juur mitte ainult ei omasta neid aineid, vaid ka ise muundab neid, olles ise ompärase emaka funktisoonis.

Sarsaparilla ravib psoriaasi, ta parandab haavu, takistab põletikude ja hematoomide teket. Ta on hea ainevahetuse taastamiseks nahas pärast plastilist operatsiooni.

Sarsaparilla aitab vähendada depressiooni, väsimust, reguleerib seksuaaltegevust, avaldab taastavat mõju suguorganitele, eriti meeste potentsile, vähendab menstruatsioonijärgseid vaevusi. Toetab efektiivselt hormonaaltasakaalu organismis ja tõstab ainevahetuse kiirust.

Juures sisalduvad bioloogilised aktiivsed ained avaldavad põletikuvastast ja reumavastast toimet, mis soodustab kusihape väljaviimist, stimuleerib suguorganite sünteesi ja avaldab toniseerivat mõju suguorganitele.Tänu steroidse loomuga saponiinide sisaldusele, reguleerib sarsaparilla seksuaaltegevuse intiimseid mehhanisme.

Kasulikud toimed:

– vere toitmine ja puhastamine
– ravib psoriaasi, herpest
– parandab ainevahetust
– reguleerimib hingamist
– on heaks toitevahendiks kõikide keha süsteemidele, eriti nahale
– on tugeva põletikuvase toimega
– mõjub positiivselt põskedele, ninale ja kõrvadele
– paneb käima taastusprotsessid maksas ja lihastes
– mõjub positiivselt põie funktsioonile

Aktiivselt avaldub metes.

Vastunäidustused

Tugevdab teiste energeetikute ja aktiivsete ainete toimet. On vaja tarvitada eraldi või spetsiaalselt teiste toimeainete tugevdamiseks. Üledoseerimine mõjutab limaskesta, seepärast on ideaalne seda tarbida punase tee, graanõunamahla või mate teega.

Hundihammas ehk Astragalus

Seda taime võib kohata Taga-Baikali Lõuna-Idas, Daurias ja Burjaatias. Taim on tuntud ja kasutusel paljude maade rahvameditsiinis: tiibeti, hiina, mongoli, korea ja siberi.

Hundihammas ehk Astragalus on pika jõulise juurega taim, mida Hiina ravikunstis kasutatakse ravimina. Hundihammas on organismi vastupanuvõime tugevdaja, antiviiruseline, antibakteriaalne, uriini väljutav, aktiveerib kopsude, mao ja maksa tegevust, kaitseb südant. Hundihammast on tihti kasutatud B hepatiidi ning maksahaiguste ravimisel.

Tõhus varase borrelioosi puhul: tõstab organismi vastupanuvõimet kuna suurendab valgete vereliblide hulka. Hundihammast võivad kasutada aastaringselt need, kes elavad piirkonnas, kus on palju puuke, et tõsta organismi vastupanuvõimet võimaliku puuguhammustuse ning borrelibakteriga kokkupuutumise puhul. Hundihambal on omadus koguda endasse seleeni. See on üks tähtsamatest vereloome protsesside elementidest elusolenditele.

Rahvameditsiinis kasutatakse teda ka külmetuste ja ülemiste hingamisteede haiguste raviks. On leitud, et ta aitab taastada keskkonna toksilisusest ja stressist halvenenud immuunsüsteemi tööd. Eriti kasulikuks peetakse seda taime kroonilise immuunpuudulikkusega inimeste puhul ning pärast suurte koguste antibiootikumide tarvitamist.

Hundihammast kasutatakse järgnevate haiguste puhul:

– borrelioos
– kopsupõletik
– vereloome süsteemi haigused
– südame veresoonkonna ja hüpertoonia haigused
– suhkruhaigus ja ateroskleroos
– mao- ja soolte-, aga samuti maksahaigused
– pahaloomulised kasvajad
– trihhomonoos
– toksoplasmoos

Üldretsept

2 tl juurejahvatisele valada peale 200 ml 80 kraadist vett, lasta tõmmata 2-8 tundi. Juua 1/3 tassi 3 korda päevas enne sööki. Enne joomist segada. Järgmise päeva joogi võib valmis teha eelmise päeva õhtul, soovitavalt termosesse või termotassi.

Tinktuur

Valmistatake väga kvaliteetsest viinast või 70% piiritusest proportsioonis 1:10 ( 50gr peenestatud juurtele valatakse peale 600 ml viina või piiritust). Lasta tõmmata pimedas ruumis 7-10 päeva, perioodiliselt raputades. Võtta 20-30 tilka 3 korda päevas enne sööki kahe kuu jooksul.

Veel võimalikke retsepte

Segada jahvatis meega 1:1. Võtta 1 gr segu 3 korda päevas.

Pleuriidi(kopsukelme põletik) jaoks:

1 osa juuri ja 5 osa 70% piiritust segada, lasta tõmmata 2 nädalat pimedas kohas perioodiliselt raputades, kurnata. Võtta 25 tilka( teelusikatäis) 3 korda päevas enne sööki.

Guarana

See on Brasiilias ja Paraguys väga levinud igihaljas roomav põõsas. Samuti võib Guaranat kohata Kolumbias, Venetsueelas ja Peruus. Kogu taimest kasutatakse vaid seemneid. Need puhastatakse koorest , siis praetakse ja hõõrutakse veega, mille tulemusena moodustub pasta. Seejärel see kuivatatakse ja valmistatakse guarana pulber, mida kasutatakse jookide ja ravipreparaatide tegemiseks.

Guarana viljade eriliseks jooneks on tema kõrge kofeiini sisaldus. Samuti on temas parkaineid, saponiine, tsinki, naatriumi, mangaani, magneesiumi, teobromiini, teofilliini, vitamiine PP, E, B2, A ja guaraniini.

Selles taimes sisalduv kofeiin omastub küllaltki aeglaselt, seepärast ta ei ärrita mao limaskesta ja mõjub pehmelt kogu organismile. Guarana marjad toimivad kui võimas stimulaator ja mõjuvad 5 korda tugevamalt kui kohvi. Seejuures, võrreldes kohviga, ei kutsu ta esile üleerutust ja südame kloppimist.

Guaranas sisalduvad parkained aitavad vabaneda soolte probleemidest, aga guariin avaldab samasugust mõju nagu tees sialduv tiamiin.

Esmakordselt guaranat hakkasid kasutama indiaanlased. Nad kasutasid teda rahustavana, jõudu taastava, toniseeriva ja turgutava vahendina. Hiljem sai guaraana populaarseks. Tänapäeval kasutatakse teda ravimite ja toidulisandite tootmises. Guarana baasil valmistatakse erinevaid energiajooke, mis suurepäraselt kustutavad janu ja täidavad energiaga.

Ravimina guarana seemned saavad aidata düsenteeria, artriidi, migreeni ja palaviku korral.
Ta aitab vabaneda krampidest, seksuaalprobleemidest ja kasvatab iha. Lisaks sellele stimuleerib guaraana närvisüsteemi tööd, parandab kontsentratsiooni ja mälu ning samuti tõstab töövõimet.
Tihtipeale kasutatakse guaranat kõhnumiseks, kuna ta parandab ainevahetust, viib kehast välja toksiine ja liigse vee, vähendab rasva ladestumist ning samuti tuimestab näljatunnet.
Guarana mõõdukas tarvitamine aitab parandada vereringet, vähendada kolesterooli ning parandada südametööd. See taim vabastab meid kroonilisest väsimusest ja depressioonist, tõstab vastupidavust, vabastab ärrituvusest ja normaliseerib emotsionaalset olukorda.

Guarana kõrvalnähud

Guarana üleliigne tarbimine võib põhjustada südame- ja närvisüsteemitöö halvenemist, mis võib põhjustada unetust, vererõhu tõusu, tahhükaardiat ning ülierutust. Eriti ettevaatlikud peaksid olema eakad inimesed, rasedad ja rinnaga last toitvad emad ning samuti aterosklerooi ja hüpertoonia haiged.

Paljude vastukajade tulemusel on guaranal järgmised toimed:

– tõstab mõistuse selgust
– vähendab väsimust
– aeglustab pulssi
– vähendab söögiisu
– tõstab tuju

Guaranat saab kasutada rahustava vahendina pohmelli, menstruatsioonist tingitud peavalude, neuralgia puhul.

Guarana on eriti efektiivne:

– närvisüsteemi stimuleerimiseks
– afrodisiaakumina
– kõhulahtisuse puhul
– naha ärrituse puhul
– söögiisu vähendamiseks
– düsenteeria profülaktikas
– malaaria puhul.

Loe ka lugu Looduslikud antibiootikumid I: millised on need väekad taimed, millega bakterite ja viiruste vastu võidelda?

Allikas: Kubja.ee


Seotud