LÖÖ KAASA! Tervituskirjad dukhadele ehk käesirutus väljasurevale sugulasrahvale teisel pool maakera

Mongoolia taigas elavad šamanistlikud põhjapõdraratsanikud dukhad on eestlaste kauged sugulased. Eestlaste ekspeditsioon läheb Roy Strideri eestvedamisel maikuus dukhadele külla ning viib kaasa sugulasrahva tervitusi sõnas ja pildis – saada sinagi neile omalt poolt mõni tore postkaart või pildikene oma elust!

Küllap pole just palju eestlasi, kes oleks siinmail kuulnud tillukesest inimkillust – poolmüütilistest, kuid väljasurevatest tsaatanitest ehk dukharahvast, kes elab Mongoolia ja Tõva Vabariigi piirialade mägitaigasse peitunult oma tasast igapäevaelu. Ega teata sellest rahvakesest suurt mujalgi maailmas.

Dukhad on eestlaste kauged sugulased, kuuludes sajaanisamojeedide sekka ning nende saatus tikub sarnanema eelmisel sajandil väljasurnud kamassidega, kes samasuguste põhjapõdrakarjatajatena juba üleeelmisel sajandil oma erilistest kodustatud põhjapõtradest loobuma olid sunnitud. Algul läksid loomad ja iidne elulaad, siis takkapihta ka keel, muud kombed, viimaks kadus kogu rahvas.

Jah, ka dukhad on põhjapõdrakasvatajatest nomaadid. Lisaks on nad ka põhjapõdraratsanikud ning kogu dukhade eluolu keskmes ongi need uhked ja imelised loomad, keda on järel veel vaid tuhatkond. Neid karjatavaid dukhaperesid on järgi jäänud ainult neljakümne ümber. Dukhad on šamanistid ning põliseloodusrahvana mõistavad väidetavalt ka loomade ning lindude keeli. Nad vajavad tänapäeval erilist tähelepanu, delikaatset abi ja märkamist.

Eelmise aasta augustis-septembris korraldas Roy Strideri õpetlikud ja kasulikud reisid dukhade juurde isesuguse ekspeditsioonmatka, kus osalesid muuhulgas eri valdkondade teadlased, filmimees, fotograafid, arst, ravitseja ning kultuurisaadikuna Eestist ka näiteks lauljatar Lenna Kuurmaa. Dukhadega kontakti loonud eestlaste rühm andis nomaadidele üle ka Seto ülembsootska kirjaliku läkituse Seto rahvalt, Kihnu rahva tervitused, kirivööd ja Tema Pühaduse dalai-laama õnnistustega amuleti. Dukhapere võttis kingid vastu märgade silmadega. Neid olid märganud kauged-kauged sugulased, kelle olemasolust neil siiani aimugi polnud.

Juba eelolevas maikuus viib Roy Strider taaskord eestlaste reisigrupi dukhade juurde ning annab võimaluse kõigile soovijatele Eestist dukhadele tervituskirja saatmiseks. Tervituskiri peab olema kirjutatud lihtsastimõistetavas inglise- või vene keeles ning postkaardi formaadis. Postkaardiks võib olla saatja enda foto, või ka näiteks fragment Eesti loodusest või olulistest sümbolitest.

Tervituskirjad dukhadele palutakse postitada hiljemalt 10. maiks aadressile: Roy Strideri õpetlikud ja kasulikud reisid, Mustamõisa, Mustakurmu küla, Ahja vald 63707 Põlvamaa.

Sel aastal pole eestlased mitte pelgalt külalised, aga juba sõbrad Eestist, kultuurisaadikud, väikene lootus ja lõngake dukhade püsimajäämise pikendamiseks. Reisigrupis on veel ka mõned vabad kohad ning Mongoolia- ja dukhade huvilised on reisile oodatud!

Täpsem lisainfo 16.-29. mail toimuva Mongoolia reisi ja reisile registreerumise kohta on leitav kodulehelt GALERII: Tee lõpmatuse teise otsa: Mongoolias, tsaatanite maal, šamanistidest põhjapõdraratsanike dukhade juures, kus Joonas Hellerma muljed ja Rene Türki imekaunid vaated mullusest eestlaste ekspeditsioonist dukhade juurde.

Seotud