Lapsed ei vaja asju, ainult armastust

Kui laps tuleb majja, siis on järsku kodu täis kõiksuguseid erinevaid asju. Tundub, justkui ei saaks laps sündidagi, kui ei oleks neid matte, aluseid, toole, astmeid ja istmeid, kirjutab Kaisa Lattu oma raamatus”Asjadest lahtilaskmise kunst”.

Kui mina elaksin üksi, siis ei oleks mul mobiili, autot, mul oleks kolm korda väiksem kodu, üks tass ja taldrik ja kahvel. Aga ma olen leppinud, et elades teiste inimestega, tuleb arvestada ka nende soovidega, ning kui pidevalt pressiksin peale oma pedantsust, siis tekiks palju tülisid (khhhmm… eks neid loomulikult mingil määral tekib siiski igas kodus). Siiski saame õpetada lastele õigeid väärtushinnanguid ja vähemate asjadega elamist juba tillukesest peale. Tee seda rahulikult ja peale surumata. Las lapsed jääda lasteks, aga häid väärtusi ja vähemate asjade hindamist võiks õpetada juba maast-madalast.

“Sa saad lastelt palju õppida. Näiteks seda, kuipalju kannatust sul on” – Franklin P. Jones

Õpeta lapsele, et poes ja supermarketis passimine pole meelelahutus. Vii teda õue, nii palju kui võimalik, ja ära osta ta tuba täis kola, sest see on karuteene lapse loomingulisusele ja närvisüsteemile. Ära kasvata temast hädaldavat maailmanaba. Õpeta teda asju hindama, kinkima ja jagama ning olema hea ja tänulik.

Kuidas koristada lapse tuba ja minimeerida asjade hunnikuid?

Hoia alles need mänguasjad, millega laps mängib ja mida ta armastab. Ülejäänu on lihtsalt üleliigne kola, mis lisaks sinule endale väsitab ka last.

Leia igale asjale koht ja eemalda mänguasjakastidesse kogunenud pudi-padi, nagu üllatusmunatopsid ja muu selline prügi.

Las laps mõistab, et mänguasjad käivad õhtul enne magama minemist õigesse kohta, olgu selleks lapse tuba või mängunurk. Tervest kodust ei pea saama laste mängumaa.

Kategoriseeri. Pehmed mänguasjad ühte korvi, Legod teise jne, nii on lapsel ka lihtne aru saada, kus miski käib.

Õpeta last enda järelt koristama ja seda juba päris tillukesest peale. Igal õhtul õpeta lapsele, kuidas asjad õigele kohale panna. Alguses tehke seda koos ja siis hakkab ta üksi tegema. Harjumusel on suur jõud.

Luba tal olla laps. Las ta uurib, müttab ja lammutab. Kui asju pole nii palju, siis ei võta hiljem nende ärapanemine ka eriliselt aega.

Pärast sünnipäevi ja jõule vaadake koos lapsega vanemad mänguasjad üle ja annetage korralikud / visake eest katkised, et teha ruumi uutele äsja pakist tulnud kingitustele.

Vähem on rohkem. Kui lapsel on vähem asju, siis kasutab ta rohkem loovust ja areneb paremini. Lapsed on võimelised mängima ka käbi ja puupulgaga ning tundma sellest väga suurt rõõmu.

Osta vähem, aga korralikke asju. Parem osta harva üks asi, mis kestab ja leiab kasutust, kui tulla koju pidevalt uue suvalise jullaga, millega laps mängib päeva ja siis unustab.

Jah, pole lihtne näha poes mänguasjariiuli juures nutvat last, aga õpeta juba varakult tänulikkust ja ära anna igale nõudmisele järele. Kasvata inimene, kes oskab olla tänulik.

Kingi targalt! Lepi sugulastega kokku, et teete koos midagi korralikku, selle asemel, et kõik kingivad ühe väikese plastjubina. Või leppige kokku, et kingituseks lähete kõik koos ühisele pereseiklusele. Mis võiks olla veel parem kingitus kui koos veedetud aeg!

Autor: Kaisa Lattu

Allikas: Kirjastus Pilgrimi poolt välja antud Kaisa Lattu raamat “Asjadest lahtilaskmise kunst”

Seotud