Läbipaistvad päikesepaneelid: tulevikus toodavad energiat aknaklaasid

Grupp USA teadlasi on välja töötanud läbipaistva päikesepatarei, mis suudab töötada kõikvõimalikel lamedatel pindadel nagu hoonete seintel või mobiiltelefonide ekraanidel. Loodetavasti motiveerib seadme neutraalne väljanägemine selle laialdasemat rakendamist näiteks uutel modernsetel klaasseintega hoonetel, vahendab Telegram.ee.

Tavalised päikeseelemendid toodavad elektrit, imades endasse footoneid päikesevalgusest ning muundades need elektronideks (mille suunatud liikumine ongi elektrivool). Kui aga materjal on läbipaistev, siis liigub kogu valgus läbi selle meediumi ning peegeldub vaataja silma. Seetõttu on senised päikesepaneelid olnud värvilised või osaliselt läbipaistvad, mõnikord heites ka värvilisi varje. Michigani riikliku ülikooli teadlased aga on suutnud luua täiesti läbipaistva päikesepaneeli, kasutades uudset lähenemist päikesevalguse rakendamiseks. Tavalise päikeseelemendi asemel kasutavad nad läbipaistvat päikese luminestsents-kontsentraatorit (TLSC).

Seade koosneb orgaanilistest sooladest, mis imavad endasse spetsiifilised inimsilmale nähtamatud ultraviolett- ja infrapunavalguse lainepikkused, mida nad kiirgavad teistsuguse, kuid meile siiski nähtamatu infrapunavalguse lainepikkusena. Kiiratav infrapunavalgus suunatakse plasti servale, kus tavapärased õhukesed päikeseelementide ribad muudavad selle elektriks. Teadlaste sõnul on läbipaistvusega laiendatud päikesepaneeli potentsiaalsete paigalduskohtade võimalusi: näiteks võib neid kinnitada hoonete akendele, seintele ja katustele või erinevate seadmete ekraanidele. Ühtlasi saab neid kasutada mittepealetükkivalt ning linnapildis lausa nii, et inimesed ei märkagi, et tegu on päikesepaneelidega.

Praegu on läbipaistva päikesepaneeli peamisteks väljakutseteks selle tõhususe suurendamine ning tarbimise suurendamisega hinna alandamine. Lunti sõnul on veel vaja teha tööd, et edendada seadme energiatootmise tõhusust, suurendades seda 1%-lt vähemalt 5%-le.

Allikas: Telegram.ee

Seotud