Läbimurded energiapsühholoogias: uus viis keha ja meele tervendamiseks

EFT – tekitab “neutraalse emotsionaalse seisundi”, mis on bioloogilises mõistes tervise ja heaolu mõõdupuu. Lisaks on selle näol tegemist heaoluseisundiga, mida inimesed on püüdnud saavutada aastatuhandeid läbi meditatsiooni, palvetamise, jooga ja teiste teadveloleku võtete.

Jooga, meditatsioon, massaaž, nõelravi ja taimsed preparaadid on vaid mõned Idamaade meditsiini panused meie aastakümneid kestnud otsingusse, mille käigus me oleme püüdnud leida uusi viise tervislikult elamiseks võimalikult väheste ravimitega ja vähem invasiivse meditsiiniga.

Teatan rõõmuga, et sellel rindel on tehtud paljulubavaid uusi avastusi, täpsemalt öeldes energiapsühholoogia vallas “emotsionaalse vabastamise tehnika” ehk EFT (ingl Emotional Freedom Technique) näol. See meetod, mida kutsutakse ka koputamiseks, viib meie otsingu terviklike lahenduste leidmiseks täiesti põnevale ja uuele tasemele.

EFT puhul on ainulaadne, et see meetod ühendab nõelravi ja meie kehade energiakanalite ehk “meridiaanide” kohta kogutud Idamaade tarkuse traditsioonilise Lääne psühhoteraapiaga. Praktikas tähendab emotsionaalse vabastamise tehnika sõrmeotstega koputamist konkreetsetele meridiaanidele ning samal ajal rääkimist traumaatilistest kogemustest ja erinevatest emotsioonidest.

Doktor Church, kes on EFT tehnikat uurinud ja kasutanud alates 2002. aastast, selgitab asja lähemalt: “Nõelravi punktidele koputamine saadab signaali otse keskaju stressikeskustesse, mida ei vahenda otsmikusagar (aju mõtlev osa, mis on aktiivne näiteks vestlusteraapia ajal).” Ta lisab ka, et kuna EFT pääseb stressile ligi üheaegselt nii füüsilisel kui ka emotsionaalsel tasandil, siis “pakub see meile parimat mõlemast valdkonnast, nii keha kui ka meele omast. Sa otsekui kogeksid massaaži keset psühhoteraapia sessiooni.”

Tegelikult on EFT nii tõhus nimelt seetõttu, et see meetod suudab pääseda mandelkehani – teatud mandlikujulise osani sinu ajus, mis käivitab su keha negatiivse reaktsiooni hirmu vastu. Me kutsume seda protsessi tavaliselt “võitle või põgene” reaktsiooniks.

Church lisab: “EFT on abiks paljude probleemide korral just stressi vähendamise teel. Stress mängib oma osa spordi, äri ja rahaliste küsimuste, nagu ka enamiku haiguste puhul. Kui suudad vähendada stressi ühes oma elu valdkonnas, mõjutab see sageli positiivselt ka teisi valdkondi.”

Churchi hinnangul on koputamise tehnikat üle maailma kasutanud 10 miljonit inimest. Eriti huvitav on see, kui hämmastavalt kiiresti suudab see meetod leevendada selliseid muresid nagu depressioon, ärevus ja unetus, ning ühtlasi ka posttraumaatilisi stressihäireid, füüsilist valu ja isegi tõsiseid haigusi.

Nüüd mõtled sa ilmselt seda, mida enamik intelligentseid ja terve mõistusega inimesi siinkohal mõtlevad: kuidas on selline asi küll võimalik? Kuidas saab mingitele “meridiaanidele” koputamine lahendada tõsiseid terviseprobleeme?

EFT meetodi kasutajana ja filmi “The Tapping Solution” produtsendina on minult aastate jooksul täpselt seda korduvalt küsitud. Tegelikult viitan ka mina ise EFT-le sageli kui “sellele veidrale koputamismeetodile”. Õnneks toetab seda meetodit aga väga reaalne teadus (ja tulemused).

Koostöös dr David Feinsteiniga on dr Churh suutnud kinnitada, et kindlatele meridiaanidele koputamine mõjutab positiivselt keha kortisoolitaset. Kortisool, mida tuntakse ka “stressihormooni” nime all, on lahutamatu osa meie keha “võitle või põgene” reaktsioonist. See anti meile looduse poolt kaasa metsikus looduses elus püsimiseks, kus “võitle või põgene” reaktsioon oli hädavajalik meie esivanemate jaoks, kes pidid sageli silmitsi seisma mõne äkilise ja ootamatu ohuga, näiteks tiigriga.

Kuigi sellise lühikese ajavahemiku jooksul on kortisool kahtlemata kasulik, võivad selle hormooni liiga sagedasel tootmisel olla tõsised ja isegi hirmsad tagajärjed meie füüsilisele, vaimsele ja emotsionaalsele tervisele. Paraku me just nimelt seda teemegi, et üritada toime tulla tänapäevase kiire elu põhjustatud alalise ehk “kroonilise” stressiga. Tegelikult võib sellisel bioloogilisel “ellujäämisrežiimil” elamine muuta meid haavatavamaks kõikvõimalikele haigustele alates vähist ning lõpetades südamehaigustega ja paljugi muuga.

Dr Churchi läbiviidud uuringus jagati 83 osalejat kolme eri rühma. Ühe rühmaga viidi läbi tunnipikkune EFT seanss, teise rühmaga tehti tund aega vestlusteraapiat ning kolmas ehk kontrollrühm ei saanud mingit ravi.

Selle rühma liikmetel, kes tegid läbi tunnipikkuse EFT seansi, langes kortisoolitase 24 protsenti, kuid ülejäänud kahel rühmal mingit märgatavat muutust ei täheldatud. EFT rühma liikmetel ilmnes ka vähem psühholoogilisi sümptomeid, kaasa arvatud ärevust, depressiooni ja muid nähtusi, mõõdetuna standardse psühholoogilise hindamise vahendi Symptom Assessment-45 (SA-45) abil.

Kõik uuringud viitavad sellele, et EFT tõhusust põhjustab selle meetodi tajutav võime tasakaalustada närvisüsteemi, mis omakorda aitab stabiliseeruda närvisüsteemi parasümpaatiliste ja sümpaatiliste osade tegevusel. Närvisüsteemi parasümpaatiline osa vastutab rakkude taastumise ja pingest vabanemise eest ning aitab aeglustada pulssi, parandada seedimist ja veel muudki.

Sümpaatiline närvisüsteem aga valmistab keha ette tugevaks füüsiliseks koormuseks seeläbi, et kiirendab pulssi, ahendab pupille ja nii edasi. Nagu Churchi uuringus oli mainitud, seostub nende kahe osa vaheline tasakaalutus paljude terviseprobleemidega, mille hulka kuuluvad kõrge vererõhk ja südameprobleemid (esineb enamasti neil, kellel on liialt aktiivne sümpaatiline piirkond), depressioon, väsimus ja immuunsüsteemi nõrgenemine (eriti neil, kelle parasümpaatiline aktiivsus on liiga suur).

Chruch kinnitab oma uuringu järelduses, et EFT – millele tema viitab kui “nõelravipunktidega tervendamisele” – tekitab “neutraalse emotsionaalse seisundi”, mis ongi bioloogilises mõistes tervise ja heaolu mõõdupuu. Lisaks on selle näol tegemist heaoluseisundiga, mida inimesed on püüdnud saavutada aastatuhandeid läbi meditatsiooni, palvetamise, jooga ja teiste teadveloleku võtete.

Kliiniline psühholoog dr Feinstein, kes kasutab EFT-d regulaarselt oma praktikas, lisab ka, et EFT on “tavatult täpne, kiiretoimeline ja otsene viis, millega mõjutada mitmesuguste psühholoogiliste probleemide neuroloogilist alust”.

Kõigele lisaks mainib ta ka järgmist: “EFT-d kasutavate terapeutide arv on viimase kümne aasta jooksul kiirelt kasvanud ja nüüd näitavad paljud eksperthinnangu saanud uuringud ka seda, et nende arstide instinktid on paika pidanud. Mitmete haigustega tegelemisel on dokumenteeritud üllatavalt kiireid tulemusi.”

Selle dokumenteerimise tulemused võivad mõjutada miljonite inimeste elusid uskumatult võimsalt, mistõttu haaran ma õhinal kinni igast võimalusest jagada uute uurimuste tulemusi. Seni aga ootan huviga teie tagasisidet. Kas olete koputamise tehnikast varem kuulnud? Kas kasutate seda ise või teate kedagi, kes seda kasutab? Kas tahate, et käsitleksin tulevastes artiklites mingeid konkreetseid teemasid?

Nick Ortner on eduka dokumentaalfilmi “The Tapping Solution” looja ja peaprodutsent. Tema uus EFT-teemaline raamat avaldati 2013. aasta aprillis Hay House kirjastuse poolt. Kui soovid tasuta koopiat tema e-raamatust “Tapping Your Way to Health, Happiness and Abundance”, siis külasta veebilehte TheTappingSolution.com.

Järgmine EFT kursus, kus rakendatakse esimest korda emotsioonidega ühenduse saamiseks ka teadlikkusepõhiseid harjutusi, toimub Eestis juba 15. mail 2022, Põlistarkuste ja Rahvaravi Koolis, Weizenbergi 20/1. Vaata kursuste kohta lisa SIIT.

Teiste Nick Ortneri artiklite lugemiseks kliki siia. Vaimse tervise teemaliste artiklite lugemiseks kliki siia.

Jälgi Nick Ortnerit ka Twitteris: www.twitter.com/nortner

Autor: Nick Ortner

Allikas: http://www.huffingtonpost.com/

EFT Eestis: www.eft.ee

Seotud